Nodavlat ta'lim tashkilotlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash va ta'lim jarayonida yoshlar uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Qarorga ko‘ra, 2021 yil 1 iyuldan 2024 yil 1 yanvarga qadar vazirlik va idoralar tizimidagi kollej va texnikumlarning bino va inshootlarida (Toshkent va Samarqand shaharlaridan tashqari) faoliyatini amalga oshiradigan nodavlat ta'lim tashkilotlari:
– ijara to‘lovidan ozod etiladi (saqlash va kommunal to‘lovlar bo‘yicha xarajatlar bundan mustasno);
– ta'lim jarayoni natijasida olingan, o‘zlari ishlab chiqargan mahsulotlarni (ish va xizmatlarni) ta'lim tashkilotlari uchun nazarda tutilgan imtiyozlar (qo‘shilgan qiymat solig‘i va foyda solig‘i bo‘yicha) tatbiq etilgan holda realizasiya qilish huquqiga ega.
Darsdan bo‘sh vaqtlarda, shu jumladan yozgi ta'til vaqtida quyidagi davlat mulki ob'ektlari nodavlat ta'lim tashkilotlariga ijaraga beriladi:
Maktabdan tashqari ta'lim kurslarini, shuningdek, kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash kurslarini tashkil etish uchun davlat umumiy o‘rta va OTM bo‘sh maydonlari;
Aholining komp'yuter savodxonligi bo‘yicha kurslar tashkil etish uchun qishloq joylarda joylashgan davlat umumiy o‘rta va professional ta'lim muassasalaridagi komp'yuter sinflari.
Shuningdek, aholining komp'yuter savodxonligi bo‘yicha kurslar tashkil etish uchun nodavlat ta'lim tashkilotlari tomonidan jalb qilingan o‘qituvchilar ish haqi xarajatlarining bir qismi oyiga BHMning 6 barobarigacha miqdorida 2024 yil 1 yanvarga qadar kompensasiya qilinadi.
Qishloq hududlarida xorijiy tillarni o‘qitish faoliyatini tashkil etish uchun tadbirkorlarga 50 mln so‘mgacha bir martalik subsidiya ajratiladi.
2021 yil 1 oktyabrdan soliq to‘lovchi tomonidan tegishli xalqaro uyushmaga a'zo bo‘lish uchun a'zolik badallariga hamda qayta tayyorlash va malakasini oshirish uchun nodavlat ta'lim tashkilotlariga yo‘naltiriladigan o‘zining ish haqi va boshqa daromadlari summasi jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘idan ozod qilinadi.

О мерах государственной поддержки негосударственных образовательных организаций и создании дополнительных условий для молодежи в образовательном процессе
Согласно постановлению, с 1 июля 2021 года по 1 января 2024 года негосударственные образовательные организации, действующие в зданиях и сооружениях колледжей и техникумов (кроме Ташкента и Самарканда) в системе министерств и ведомств:
- освобождены от арендной платы (без учета затрат на хранение и коммунальные услуги);
- право реализации продукции (работ, услуг), полученной в результате образовательного процесса, с применением льгот (налога на добавленную стоимость и налога на прибыль), предусмотренных для образовательных учреждений;
В свободное от работы время, в том числе во время летних каникул, негосударственным образовательным учреждениям сдаются в аренду следующие объекты государственной собственности:
Государственное общеобразовательное среднее и высшее учебное заведение для организации курсов внешкольного образования, а также курсов повышения квалификации и переподготовки;
Компьютерные классы в государственных общеобразовательных средних и профессиональных учебных заведениях в сельской местности для организации курсов компьютерной грамотности для населения.
Кроме того, до 1 января 2024 года часть затрат на заработную плату учителей, нанятых негосударственными образовательными организациями для организации курсов компьютерной грамотности, будет возмещена в 6 раз больше BHM в месяц.
Предприниматели получат единовременную субсидию в размере до 50 миллионов сумов на организацию обучения иностранным языкам в сельской местности.
С 1 октября 2021 года налогоплательщик будет получать от физических лиц сумму своей заработной платы и иных доходов, которые будут перечисляться в счет членских взносов за членство в соответствующей международной ассоциации, а также в негосударственные образовательные организации для переподготовки и повышения квалификации освобождены от уплаты подоходного налога.