BMTning Oʼzbekiston Respublikasi va Qirgʼiziston Respublikasidagi vakolatxonalari koʼmagida Oʼzbekiston Respublikasi va Qirgʼiziston Respublikasi oʼrtasida chegraoldi hamkorlikning istiqbolli yoʼnalishlari muhokama etildi
2021 yil 30 iyul kuni Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi masʼul xodimi Gʼ.Usmonov “BMTning Tinchlikni barpo etish jamgʼarmasi koʼmagida Qirgʼiziston Respublikasi va Oʼzbekiston Respublikasi chegaraoldi hududlarida hamkorlik dasturi istiqbollari” mavzusidagi seminarda ishtirok etdi.
Mazkur seminar BMTning Oʼzbekistondagi doimiy koordinatori ofisi tomonidan Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda hamda BMTning Qirgʼizistondagi doimiy koordinatori ofisi koʼmagida tashkil etildi.
Tadbirda Oʼzbekiston va Qirgʼizistonning davlat organlari, ilmiy-tadqiqot institutlari, mahalliy hokimiyat organlari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari ishtirok etdilar.
Seminar ishtirokchilari BMTning Tinchlikni barpo etish jamgʼarmasi tomonidan taqdim etilgan ikki davlat Tashqi ishlar vazirliklari muvofiqlashtiruvida hamda Oʼzbekiston va Qirgʼizistonning ilmiy-tadqiqot instututlarini jalb etgan holda tayyorlangan Qirgʼiziston va Oʼzbekiston oʼrtasida chegaraoldi hamkorlik istiqbollarini baholashga doir tahliliy maʼlumotni muhokama qildilar.
Tadbir davomida seminar ishtirokchilari Oʼzbekiston va Qirgʼiziston oʼrtasida chegaraoldi hamkorlikning istiqbolli yoʼnalishlarini belgilab olish boʼyicha tahliliy maʼlumotda keltirilgan quyidagi yoʼnalishlarda qoʼshma takliflarni ishlab chiqdilar:
1. Chegaraoldi hududlari hamda chegaradan oʼtish jarayonining xavfsizligi va barqarorligini taʼminlash;
2. Iqtisodiy hamkorlikni mahalliy miqyosda har tomonlama faollashtirish va kengaytirish;
3. Muloqot orqali ijtimoiy jipslashuv va ishonchni mustahkamlash;
4. Hamkorlikni mustahkamlash va nizolarni bartaraf etish masalalarida mahalliy hokimiyat organlarining salohiyatini oshirish;
5. Kichik biznesni qoʼllab-quvvatlash orqali ish oʼrinlarini yaratish;
6. Infratuzilmani yaxshilash.
Seminarda Savdo-sanoat palatasi tomonidan Oʼzbekiston va Qirgʼiziston oʼrtasidagi chegaraoldi hududlarda yaxshi qoʼshnichilik, doʼstlik va tomonlar manfaatlarini hurmat qilish tamoyillari asosida oʼzaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan istiqbolli takliflar bildirildi.
Tadbir yakuni boʼyicha BMTning Tinchlikni barpo etish jamgʼarmasi koʼmagida yaqin istiqbolga moʼljallangan ikki davlat oʼrtasida chegaraoldi hamkorlikni amalga oshirishga qaratilgan loyiha hujjati kontseptsiyasini ishlab chiqishga kelishib olindi.

Обсуждены приоритетные направления приграничного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой при поддержке Представительств ООН в Республике Узбекистан и Кыргызской Республике
30 июля 2021г. представитель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Усманов Г.Ш. принял участие на семинаре на тему «Приоритезация программ сотрудничества в приграничных районах Кыргызской Республики и Республики Узбекистан при поддержке Фонда миростроительства ООН».
Семинар организован при поддержке Офиса Постоянного координатора ООН в Узбекистане в сотрудничестве с Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и во взаимодействии с Офисом Постоянного координатора ООН в Кыргызстане.
На семинаре приняли участие представители государственных органов, исследовательских институтов, местных органов власти, а также неправительственных некоммерческих организаций Узбекистана и Кыргызстана.
В ходе мероприятия участники обсудили представленную оценку потребностей приграничного сотрудничества между Кыргызстаном и Узбекистаном, которая была подготовлена по инициативе Фонда миростроительства ООН при координации МИД двух стран с привлечением научно-исследовательских институтов Узбекистана и Кыргызстана.
На мероприятии участники выработали совместные предложения по определению наиболее приоритетных направлений приграничного сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном, исходя из следующих направлений, представленных в подготовленной Оценке:
1. Обеспечение доступности и безопасности приграничных территорий, и самого процесса пересечения границы;
2. Расширение и углубление экономического сотрудничества на местном уровне;
3. Социальная сплоченность через диалог и укрепление доверия;
4. Повышение потенциала местных органов власти в вопросах укрепления сотрудничества и предотвращения конфликтов;
5. Создание рабочих мест через поддержку малого бизнеса;
6. Улучшение инфраструктуры.
В ходе мероприятия со стороны Торгово-промышленной палаты были предложены приоритетные направления, способствующие дальнейшему укреплению регионального сотрудничества между приграничными районами Узбекистана и Кыргызстана на основе принципов добрососедства, дружбы и взаимоуважения интересов сторон.
По итогам проведенного обсуждения участниками было принято решение о подготовке концепции проектного документа, направленного на реализацию приграничного сотрудничества между двумя странами при поддержке Фонда миростроительства ООН на краткосрочный период.