O‘zbekiston-Rossiya va Rossiya-O‘zbekiston ishbilarmonlik kengashi vakillari boshchiligida konferentsiya bo‘lib o‘tdi
2021 yil 11 avgust kuni “International Hotel Uzbekistan” mehmonhonasida O‘zbekiston-Rossiya hamda Rossiya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashi vakillari boshchiligida konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbir "O‘zbekiston Respublikasining ekologik muammolarini hal qilishda sinergiya natijalari: davlat, jamoat tashkilotlari, biznes” mavzusida tashkil etildi.
Mazkur konferensiyada Savdo-sanoat palatasi raisi, O‘zbekiston-Rossiya ishbilarmonlar kengashi raisi A.I.Ikramov, Rossiya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashi raisi F.Degtyarev hamda har ikki mamlakatning mutasaddi tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikramov so‘zga chiqib bugungi tadbir, O‘zbekiston Respublikasida ekologik xavfsizlik va barqarorlikni ta'minlashda dolzarbligi, shuningdek mamlakatimizda atrof-muhitni muhofaza qilish jarayonini takomillashtirish, ekologik vaziyatni barqarorlashtirish choralari ko‘rilayotganini qayd etib o‘tdi.
Shu bilan birga Respublikamiz hududidagi korxonalarda atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida uzoq muddatli maqsadlarga erishish uchun innovasion texnologik jarayonlardan foydalanish, ekologik toza texnologiyalar, sanoat, xomashyo turlarini, tadqiq etish va rivojlantirishga sarmoya kiritish zarurligigi ta'kidlandi.
Shundan so‘ng tadbirni davom ettirish maqsadida Rossiya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashi raisi F.Degtyarev va ishtirokchi tashkilotlar vakillari so‘zga chiqishdi hamda mavzu doirasida o‘z fikr va mulohazalarini bildirishdi. Tadbir davomida Rossiyaning "Sovplim" kompaniyasi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyor bo‘lgan O‘zbekistonning yirik sanoat korxonalari, vazirliklar va idoralari vakillari tomonidan muloqotlar tashkil etildi.
Malumot uchun: "SovPlim" AJ ishlab chiqarish zavodi 1989 yilda tashkil etilgan bo‘lib, zavodning ishlab chiqarish quvvati (maydoni 13700 m²) o‘z yopiq texnologik liniyasida oyiga 4000 dan ortiq tayyor mahsulotni (fanatlar, filtrlar, egzoz moslamalari) ishlab chiqarish imkonini beradi.
Qariyib 30 yil mobaynida 40 mingdan ortiq korxona “SovPlim” tomonidan ishlab chiqarilgan asbob-uskunalardan foydalanadi Gazprom, “Rostec Coorparation”, Rosatom va Rossiya temir yo‘llari kabi yirik korxonalar shular jumlasidan.

Состоялась конференция под председательством представителей Узбекско-российского и Российско-узбекского делового совета
11 августа в отеле "International Hotel Tashkent" состоялась конференция под председательством представителей Узбекско-российского и Российско-узбекского делового совета.
Тема мероприятия: «Результаты синергии в решении экологических проблем Республики Узбекистан: государство, общественные организации, бизнес».
На данной конференции приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А. Икрамов, председатель Российско-Узбекского Делового совета Ф. Дегтярев, а также представители ответственных министерств и ведомств.
В ходе конференции председатель Торгово-промышленной палаты А.Икрамов выступил с приветственной речью, где отметил важность сегодняшнего мероприятия в обеспечении экологической безопасности и стабильности в Республике Узбекистан. Кроме того, в ходе своего выступления Председатель ТПП Узбекистана особо уделил внимания на меры, принимаемые в нашей стране по совершенствованию процесса защиты окружающей среды и стабилизации экологической ситуации.
При этом было отмечено, что для достижения долгосрочных целей в области охраны окружающей среды на предприятиях республики необходимо использование инновационных технологических процессов, инвестирование в научные разработки экологически чистых технологий, производств, видов сырья, материалов, продукции и оборудования.
Далее были выслушаны выступления председателя Российско-узбекского делового совета Ф.Дегтярева и представителей ответственных министерств и ведомств.
На мероприятии присутствовали представители министерств и ведомств крупных промышленных предприятий Узбекистана готовых наладить взаимовыгодное сотрудничество с российской компанией «Совплим»*.
В целях реализации государственной программы по улучшению условий и охраны труда рассмотрелся российский завод фильтровентиляционного оборудования АО «СовПлим».
Для справки: Производство АО «СовПлим» основано в 1989 году. Производственные мощности завода (площадь 13 700 м²) позволяют выпускать более 4000 единиц готовой продукции (вентиляторы, фильтры, вытяжные устройства) в месяц на собственной замкнутой технологической линии. Уже 30 лет свыше 40 000 предприятий эксплуатируют оборудование производства «СовПлим», среди которых предприятия крупных холдингов, таких как ПАО «Газпром», корпорация «Ростех», «Росатом», ОАО «РЖД».