O’zbekiston Savdo-sanoat palatasi va BMTTDning "Biznesni integratsiyalashgan holda qo'llab-quvvatlash" tashabbusi doirasida Samarqand viloyati tadbirkorlariga texnik qurilmalar topshirildi
COVID-19 pandemiyasining salbiy oqibatlarini yumshatish maqsadida O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi va BMTTD tomonidan kichik biznes sub'ektlariga raqobatbardosh bo'lishga yordam berish, samaradorlikni oshirish va ularning o'sishiga ko'maklashish orqali biznes ko'nikmalarini o'rgatish, maslahat yordami va texnik qurilmalari ko'rinishida texnik yordam ko'rsatishni ichiga qamrab olgan "Biznesni integratsiyalashgan holda qo'llab-quvvatlash" dasturi ishga tushirildi.
Ushbu dastur doirasida tanlov natijasida saralab olingan tadbirkorlar uchun yakka tartibdagi biznes muammolarini hal qilish maqsadida strategik rejalashtirish, marketing, operatsion va moliyaviy menejment yo’nalishlari bo’yicha to'rt haftalik o'quv mashg’ulotlari va konsalting xizmatlari, shuningdek, O'zbekistonlik tajribali mutaxassislar tomonidan shaxsiy murabbiylik tashkil etildi.
Joriy yilning 23 avgust kuni Samarqand shahrida Samarqand viloyati tadbirkorlariga texnik qurilmalarning birinchi qismini topshirish marosimi bo’lib o’tdi. Tadbirkorlar internet-do'konni ishga tushirish; sport mahsulotlari va kiyimlarini ishlab chiqarish va tikish; zamonaviy va milliy ayollar kiyimlarini tikish; qishloq joylarida tikuvchilik mahsulotlarini ishlab chiqarish; tayyor va trikotaj mahsulotlarini ishlab chiqarish kabi biznes loyihalar uchun uskunalar olishdi.
Tadbirda Samarqand viloyati hokimi o’rinbosari, Savdo-sanoat palatasi hududiy boshqarmasi boshlig’i, hamkor tashkilotlar vakillari hamda qurilma oluvchi tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Qurilma oluvchilardan biri Bobur Shukurov quyidagilarni ta'kidladi:
“Bu uskuna bizga internet-do'konni ishga tushirish loyihasini amalga oshirish imkonini beradi. Loyihamizning o'ziga xos xususiyati sotuvchi va xaridor o'rtasidagi barcha munosabatlarni onlayn tartibiga o’tkazish bo'ladi. Bu sotish jarayonini soddalashtiradi, xaridorlar uchun onlayn xaridni foydali va qulay qiladi, tadbirkorlarning daromadlarini oshiradi. Bu tashabbusni amalga oshirish natijasida birinchi yilda 5 ta yangi ish o'rni yaratiladi va loyiha rivojlanib borishi bilan yangi ishchilar soni ko'payadi”.
Tadbirkorlarga beg’araz yordam sifatida umumiy qiymati 454 mln so’mga teng 96 dona tikuv va IT-qurilmalari topshirildi. Ushbu tadbirkorlik tashabbuslarini amalga oshirish natijasida Samarqand viloyatida ayollar va yoshlar uchun 46ta yangi ish o'rinlari yaratiladi va 50 nafar ayollar va yoshlarga zamonaviy kasb-hunarlarni o'rganishi hamda tadbirkorlik qobiliyatlarini rivojlantirish imkoniyati yaratiladi.
Ma’lumot uchun: "Biznesni integratsiyalashgan holda qo'llab-quvvatlash" dasturi Rossiya Federatsiyasi hukumati tomonidan moliyalashtirilayotgan Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va BMT Taraqqiyot Dasturining "O'zbekistonda yoshlar bandligiga ko'maklashish" qo'shma loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda. Tashabbusni amalga oshirish uchun qo'shimcha grant mablag'lari Yaponiya hukumati tomonidan ajratildi.
Ushbu tashabbus doirasida qishloq xo'jaligi, novvoyxona, tikuvchilik, qurilish, chiqindilarni qayta ishlash, axborot texnologiyalari va shu kabi sohalarda mamlakatimizning 5ta viloyatlaridan saralab olingan 43 nafar tadbirkorlariga (Samarqand - 12, Jizzax - 7, Namangan -9, Farg’ona - 9, Qashqadaryo - 6) qurilmalar ko'rinishidagi grant mablag'larini berish rejalashtirilgan.

В рамках инициативы ТПП и ПРООН «Интегрированная поддержка бизнеса» предпринимателям из Самаркандской области было вручено оборудование
В целях смягчения негативных последствий пандемии COVID-19, со стороны Торгово-промышленной палаты совместно с ПРООН была запущена программа «Интегрированная поддержка бизнеса», направленная на оказание помощи малым предприятиям в повышении конкурентоспособности, улучшению эффективности и содействие их росту путем предоставления технического содействия в виде обучения бизнес-навыкам, консультативной поддержки и предоставления оборудования.
В рамках этой программы для отобранных в результате конкурса предпринимателей были организованы четырехнедельные тренинги и консалтинговые услуги, а также персональный коучинг со стороны опытных экспертов из Узбекистана для решения индивидуальных бизнес-задач в таких областях как стратегическое планирование, маркетинг, операционный и финансовый менеджмент.
23 августа текущего года в г. Самарканде состоялась церемония передачи первой части оборудования предпринимателям Самаркандской области. Предприниматели получили оборудование для таких бизнес-проектов, как запуск интернет-магазина; производство и пошив спортивной продукцию и одежды; швейное производство современных и национальных женских костюмов; швейное производство в сельском районе; производство готовой одежды и трикотажа.
На мероприятии приняли участие Заместитель хокима Самаркандской области, Начальник территориального управления ТПП, представители партнерских организаций, а также предприниматели, получающие оборудование.
Один из бенефициаров Бобур Шукуров отметил:
«Данное оборудование позволит реализовать проект по проект по запуску интернет-магазина. Отличительной чертой нашего проекта будет перевод всех взаимоотношений между продавцом и покупателем в режим онлайн. Это позволит упростить процесс продаж, сделать покупки онлайн выгодными и удобными для покупателей, а также увеличить доходы предпринимателей. В результате реализации данной инициативы в первый год будет создано 5 новых рабочих мест и по мере развития проекта количество новых сотрудников будет расти».
Предпринимателям на безвозмездной основе было передано 96 единиц оборудования по направлениям швейного производства и компьютерного оборудования для запуска ИТ-проекта на общую сумму 454 млн сум. В результате реализации данных предпринимательских инициатив в Самаркандской области будет дополнительно создано 46 новых рабочих мест для женщин и молодежи, и 50 женщин и представителей молодежи получат возможность обучения современным профессиям и развития навыков предпринимательства.
Всего в рамках данной инициативы планируется предоставление грантовых средств в виде оборудования 43 предпринимателям из 5 регионов Узбекистана (Самаркандской (12), Джизакской (7), Наманганской (9), Ферганской (9) и Кашкадарьинской (6) областях) в таких сферах, как сельское хозяйство, производство хлебобулочных изделий, производство швейных изделий, строительство, переработка отходов, информационные технологии и др.