SSP raisining Gretsiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi bilan uchrashuvi
Joriy yilning 8 sentyabr kuni Savdo-sanoat palatasida SSP raisi A.Ikramov va Gretsiya Respublikasining Oʼzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgoxi Moskva shahrida) Y.Nassika oʼrtasida uchrashuv boʼlib oʼtdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik, shuningdek, Oʼzbekiston va Gretsiya oʼrtasidagi ishbilarmonlik hamkorligini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida xorijiy mehmonlarga mamlakatimizning iqtisodiy imkoniyatlari va sarmoyaviy salohiyati haqida maʼlumot berildi.
Oʼzbekistonda hunarmandchilikni rivojlanayotganligi va ushbu yoʼnalish ikki tomonlama hamkorlik uchun yana bir imkoniyat ekanligiga aloxida eʼtibor qaratildi.
Oʼz navbatida, Gretsiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Y.Nassika soʼnggi yillarda Gretsiya va Oʼzbekiston oʼrtasidagi munosabatlarda ijobiy dinamika kuzatilganini qayd etdi. Iqtisodiyot va madaniyat sohasidagi aloqalar sezilarli darajada kuchayganini taʼkidlab oʼtdi.
Shuningdek, transport sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, xususan, Toshkent-Аfina, Samarqand-Salonikiga havo aloqalarini oʼrnatish zarurligi muhokama etildi, bu esa oʼz navbatida oʼzaro sayyohlik oqimini koʼpaytirishga yordam beradi.
Tadbir soʼngida tomonlar ikki mamlakat ishbilarmon doiralari oʼrtasidagi munosabatlarni rivojlantirish maqsadida kelgusida hamkorlik qilishlariga umid bildirishdi.

Встреча Председателя ТПП с Чрезвычайным и Полномочным Послом Греческой Республики
8 сентября текущего года в Торгово-промышленной палате прошла встреча Председателя ТПП А.Икрамова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Греческой Республики в Республике Узбекистан с резиденцией в Москве Е.Нассика.
На встрече были обсуждены вопросы двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также укрепления делового сотрудничества между Узбекистаном и Грецией.
В ходе встречи до иностранной стороны доведена информация об экономических возможностях и инвестиционном потенциале страны.
Отдельно акцентировалось внимание на развитие ремесленничества в стране и ее потенциале как одно из направлений двустороннего сотрудничества.
В свою очередь, Чрезвычайный и Полномочный Посол Греческой Республики Е.Нассика отметила, что в последние годы наблюдается положительная динамика в отношениях Греции и Узбекистана. Ощутимо активизировались связи в сферах экономики и культуры.
Также были обсуждены вопросы развития сотрудничества в транспортной сфере, в частности необходимости налаживания авиасообщений Ташкент-Афины, Самарканд-Салоники, что в свою очередь будет способствовать наращиванию взаимного туристического потока.