2021 yil 10 sentyabr kuni videokonferensaloqa formatida Turkiy biznes-forum boʼlib oʼtdi.
Maʼlumot uchun: Turkiy tilli Davlatlar Hamkorlik Kengashi-zamonaviy turkiy davlatlarni birlashtiruvchi xalqaro tashkilot boʼlib, uning asosiy maqsadi aʼzo davlatlar oʼrtasida har tomonlama hamkorlikni rivojlantirishdir. Turkiy kengash 2009 yil 3 oktyabrda tashkil etilgan.
Mazkur tadbirda Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi А.Ikramov videokonferentsaloqa formatida ishtirok etdi. Shuningdek, Boku shahrida Oʼzbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi oʼrinbosari А. Voitov boshchiligidagi Oʼzbekiston delegatsiyasi ham qatnashdi.
Biznes-forumni Ozarbayjon Respublikasi Iqtisodiyot vaziri M.Jabborov kirish soʼzi bilan ochdi. U oʼz nutqi davomida Ozarbayjon davlati Turkiy Kengash mamlakatlari bilan doʼstlik aloqalari va koʼp qirrali hamkorlikni yuksak qadrlashini taʼkidladi.
Shuningdek, tadbir davomida Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi Bosh kotibi B. Аmreev soʼzga chiqib, Turkiy kengashining oʼzaro hamkorlikni rivojlantirishga koʼmaklashuvchi mintaqaviy tuzilma sifatida taʼkidlab, birinchi navbatda, savdo, sarmoya innovatsiya, transport, turizm, madaniy-gumanitar almashinuv yoʼnalishlar kabi dolzarb sohalarda samarali salohiyatga ega ekanligini qayd etdi.
Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi А.Ikramov esa oʼz nutqi davomida, Oʼzbekiston va Turkiy Kengash mamlakatlari tarixiy jihatdan nafaqat madaniy, lingvistik, maʼnaviy hamjamiyat, balki anʼanaviy doʼstlik va oʼzaro manfaatli munosabatlar bilan bogʼliqligiga eʼtibor qaratdi. Taʼkidlanishicha, Turkiy davlatlar Savdo-sanoat palatalari, birinchi navbatda, biznes yuritish uchun qulay shart-sharoit yaratish bilan bogʼliq masalalarni muhokama qilishda oʼzini ishbilarmonlik bilan oʼzaro munosabatlarning muvofiqlashtiruvchi mexanizmi sifatida namoyon etdi.
Samarali hamkorlik natijalari siftida tashkil etilayotgan qoʼshma tadbirlarni koʼrishimiz mumkin boʼlib, ular oʼz navbatida iqtisodiyotning turli sohalarida ishtirok etuvchi mamlakatlarning biznesini rivojlantirishda asosiy platforma boʼlib xizmat qiladi.  Oʼnlab kelishuv va imzolangan shartnomalar, muntazam uchrashuvlar va tadbirlar buning yaqqol tasdigʼidir.
Biznes-forum yakunida “B2B” formatida ham uchrashuvlar boʼlib oʼtdi, u yerda ishtirokchi mamlakatlar ishbilarmon doiralari oʼrtasidagi sheriklik munosabatlarini kengaytirish yuzasidan fikr almashildi.
Ochiq muloqot oʼzaro manfaatli sohalarni aniq belgilashga imkon berdi, bu esa istiqbolli loyihalar va kelishuvlarni ishlab chiqish va Turkiy hamkorlik kengashiga aʼzo davlatlar ishbilarmon doiralari oʼrtasida oʼzaro hamkorlikning samarali formatini aniqlash imkonini yaratdi.

Состоялся Тюркский бизнес-форум Совета Сотрудничества тюркоязычных государств.
10 сентября текущего года в столице Азербайджана Баку состоялся Тюркский бизнес-форум Совета Сотрудничества тюркоязычных государств.
К сведению: Совет Сотрудничества тюркоязычных государств — международная организация, объединяющая современные тюркские государства, главной целью которой является развитие всестороннего сотрудничества между государствами-членами. Тюркский совет был создан 3 октября 2009 года.
На данном мероприятии в формате видеоконференцсвязи принял участие Председатель ТПП Узбекистана А.Икрамов. Также в Баку присутствовала делегация из Узбекистана во главе с первым заместителем Министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан А.Воитовым.
Бизнес форум открыл с вступительной речью Министр экономики Азербайджанской Республики М.Жаббаров. В своей речи он отметил, что Азербайджанская сторона высоко ценит дружеские отношения и многоплановое сотрудничество со странами Совета сотрудничества.
Далее выступил генеральный секретарь Совета сотрудничества тюркоязычных государств Б.Амреев, где отметил потенциал Тюркского совета как эффективной региональной структуры, способствующей развитию практического взаимодействия, в первую очередь в таких актуальных направлениях, как торговля, инвестиции, инновации, транспорт, туризм, в области культурно-гуманитарного обмена.
Выступая Председатель ТПП Узбкистана А.Икрамов акцентировал внимание на то, что Узбекистан и страны Тюркского совета исторически связывают не только культурная, языковая, духовная общность, но и традиционно дружественные и взаимовыгодные отношения. Было отмечено, что Тюркская торгово-промышленная палата зарекомендовала себя как координирующий механизм делового взаимодействия и налаживания прямого диалога на уровне торгово-промышленных палат для обсуждения, в первую очередь, вопросов, связанных с созданием благоприятных условий для ведения бизнеса
Результатом плодотворного сотрудничества являются совместные мероприятия, которые в свою очередь служат площадкой для развития бизнеса стран участниц в различных секторах экономики, а регулярные встречи и мероприятия с подписанием десятков соглашений и контрактов являются подтверждением.
По окончанию бизнес-форума также состоялись встречи в формате В2В, где произошел обмен мнениями по активизации партнерских отношений между деловыми кругами стран участниц.
Открытый диалог позволил четко обозначить сферы взаимных интересов для дальнейшего углубленного взаимодействия, имея в виду проработку перспективных проектов и соглашений и определить эффективный формат взаимодействия предпринимательских кругов стран участниц Совета Сотрудничества тюркоязычных государств.