“Farg‘ona vodiysida fermerlarini iqlim o‘zgarishi xatarlariga moslashuvi va barqarorligini oshirish” loyihasining Muvofiqlashtiruvchi kengashining yakuniy yig‘ilishini o‘tkazildi
2021-yilning 2-dekabr kuni Toshkent shahrida BMTTD va O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasining Rossiya Federatsiyasining moliyaviy ko‘magida amalga oshirilgan “Farg‘ona vodiysida fermerlarini iqlim o‘zgarishi xatarlariga moslashuvi va barqarorligini oshirish” hamkorlik loyihasining Muvofiqlashtiruvchi kengashining yakuniy yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.. Tadbirda Rossiya Federatsiyasining O‘zbekistondagi elchixonasi vakillari, mazkur loyiha faoliyati bilan bog‘liq hamkor tashkilotlar, vazirliklar, idoralar va boshqa aloqador tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqanlar Savdo-sanoat palatasi raisi Ikromov Adham Ilxamovich, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska, Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi maslahatchisi Vadim Mitrofanovlar mazkur loyihaning alohida ahamiyatini ta'kidlab o‘tdilar hamda 2019-2021 yillarga mo‘ljallangan loyihadan olingan saboqlar kelajakda mintaqadagi iqlim o‘zgarishiga moslashish bo‘yicha hamkorlik loyihalari uchun yaxshi yordam bo‘la olishiga umid bildirdilar.
O‘tgan davr mobaynida loyiha bozorga kirish imkoniyatlarini yaxshilash va qishloq xo‘jaligini barqaror boshqarish choralarini ko‘rish orqali fermerlarning iqlim o‘zgarishiga moslashuvchanligini oshirish bo‘yicha faoliyat olib bordi. Loyiha qishloq xo‘jaligida iqlim o‘zgarishi xatarlariga moslashish choralarini takomillashtirish va amaliyotga tatbiq etish, fermerlar va boshqa qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilarining salohiyatlarini oshirish, iqlim o‘zgarishi xatarlariga javob berishda ilg‘or texnologiyalar va infratuzilmalardan foydalanish imkoniyatini ta'minlash, shuningdek, atrof-muhitni muhofaza qilish va xavsfsiz ishlab chiqarishga ko‘maklashish vazifalarini o‘z oldiga qo‘ygan edi.
Loyiha menejeri Ulug‘bek Dedabaev loyiha haqida gapirar ekan, unda qisqa davrda sezilarli natijalarga erishilgani, jumladan, Namangan viloyatining iqlim o‘zgarishi aspektlarini o‘z ichiga olgan Namangan viloyati strategiyasi, o‘simliklarni kompleks himoya qilish konsepsiyalari ishlab chiqildi, 20 dan ortiq mavzuda seminar-treninglar tashkil etilib, ularda Farg‘ona vodiysining qishloq xo‘jaligi sohasining ikki mingdan ortiq vakillari ishtirok etishdi, iqlim o‘zgarishi xatariga moslashish chora-tadbirlarini namoyish etish, ayollar va yoshlar uchun yangi ish o‘rinlari yaratish, eksport salohiyatini oshirish kabilarga qaratilgan jami qiymati 1,5 million AQSh dollaridan ortiq bo‘lgan 14 ta biznes loyihalar amalga oshirildi. Shuningdek, loyiha doirasida innovasion texnologiyalardan bo‘lmish agrometeorologik stansiyalar, elektron feromon tutqichlar ishlab chiqilib o‘simliklarni himoya qilish tizimi bilan uyg‘unlashtirildi.
Toshkentdagi Inha universiteti professori Sarvar Abdullaev o‘z taqdimotida agrometeorologiya stansiyalari va “aqlli” feromon tutqichlarining xususiyatlari haqida batafsil so‘zlab berdi. O‘simliklar karantini va muhofazasi agentligi vakili Umidjon Abdujalilov Farg‘ona vodiysi fermer xo‘jaliklarini agrometeorologik prognozlash va axborot tizimini yaratish va tatbiq etishda agentlikning viloyatdagi hududiy boshqarmalarida hamkorlikda amalga oshirilayotgan faoliyat haqida to‘xtalib o‘tdi.
Shuningdek, uchrashuv davomida loyihaning videoroligi namoyish etildi, unda ishtirokchilar loyiha hamkorlari va manfaatdorlarining erishilgan natijalar bo‘yicha fikrlarini ko‘rib mulohaza qilishdi.
Yig‘ilish ishtirokchilarning muhokamasi va fikr almashuvlari bilan yakunlanib va unga ko‘ra loyiha o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlarga erisha olgani va uni muvaffaqiyatli yakunlangan deb hisoblash mumkinligi ta'kidlandi.

Проведено заключительное заседание Координационного совета проекта «Повышение устойчивости и адаптация фермеров Ферганской долины к рискам изменения климата»
2 декабря 2021 года в Ташкенте состоялось заключительное заседание Координационного Совета совместного проекта ПРООН и ТПП Узбекистана «Повышение устойчивости и адаптация фермеров Ферганской долины к рискам изменения климата», реализованного при финансовом содействии Российской Федерации. На заседании приняли участие представители посольства Российской Федерации в Узбекистане, представители партнёрских организаций, министерств, ведомств и других организаций, связанных с деятельностью данного проекта.
Выступившие на заседании с приветственными словами председатель ТПП Икрамов Адхам Ильхамович, постоянный представитель ПРООН Узбекистана Матильда Димовска, представитель Российского Посольства в Узбекистана Вадим Аверченко, отметив особую важность осуществленного проекта, сказали, что извлечённые уроки проекта за 2019-2021 годы, в дальнейшем послужат хорошим подспорьем для будущих проектов сотрудничества в области адаптации к изменениям климат в регионе.
За истекший период проект работал над укреплением устойчивости фермеров к изменению климата путем улучшения доступа к рынкам и мерам по устойчивому управлению сельским хозяйством. Перед проектом были поставлены задачи по улучшению  разработок, осуществлению мероприятий по применению адаптационных методов в сельском хозяйстве, повышению потенциала и обеспечению доступа фермеров и других сельскохозяйственных производителей к передовым технологиям и инфраструктуре по реагированию на риски изменения климата, а также продвижению экологически безопасных технологий и методов производства.
Руководитель проекта Улугбек Дедабаев, говоря об общих результатах проекта, рассказал, что в рамках реализации проекта за короткий период были достигнуты весомые результаты, среди которых разработка стратегии Наманганского региона с аспектами изменения климата и концепции комплексной защиты растений, проведение свыше 20 тематических семинаров и тренингов, в которых приняли участие более двух тысяч представителей аграрного сектора Ферганской долины, реализация 14 бизнес-проектов на общую сумму свыше 1,5 млн. долларов США, направленных на демонстрацию применения адаптационных мер к рискам изменения климата, созданию новых рабочих мест для женщин и молодёжи, повышение экспортного потенциала. Также, в рамках проекта, разработаны и внедрены технические новшества, такие как: агрометеорологические станции, электронные феромонные ловушки, которые интегрированы в целую систему защиты растений.
О разработке агрометеорологических станций и «умных» феромонных ловушек в своём подробном выступлении рассказал Сарвар Абдуллаев, профессор университета Инха в Ташкенте. Представитель Агентства по карантину и защите растений Умиджон Абдужалилов остановился на осуществленных работах совместно с проектом по созданию и внедрении системы агрометеорологического прогнозирования и информационного обеспечения фермеров Ферганской долины при областных подразделениях Агентства в Ферганской долине.
Также в ходе заседания был продемонстрирован видеоролик проекта, где участники могли наглядно увидеть и услышать мнение партнёров и бенефициаров проекта о достигнутых результатах.
Заседание завершилось обсуждением и обменом мнениями участников, которые отметили, что проект достиг поставленных задач и его можно считать успешно завершенным.