O’zbekiston Savdo-sanoat palatasi va BMTTDning "Biznesni integratsiyalashgan holda qo'llab-quvvatlash" tashabbusi doirasida Namangan viloyati tadbirkorlariga texnik qurilmalar topshirildi
Joriy yilning 1 aprel kuni Namangan shahrida Namangan viloyati tadbirkorlariga texnik qurilmalarning ikkinchi qismini topshirish marosimi bo’lib o’tdi. Tadbirda Savdo-sanoat palatasi bo’limi boshlig’i B. Xolboyev, Savdo-sanoat palatasi hududiy boshqarmasi boshlig’i Q.Jamalov, BMTTD Inklyiziv bandlik bo’yicha dastur menejeri B.Bekov, hamkor tashkilotlar vakillari hamda qurilma oluvchi tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Qurilma oluvchilardan biri Risliqxon Jo’rayeva quyidagilarni ta'kidladi:
“2009 yildan beri faoliyat yurg’izaman, kam ta’minlangan, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalardagi ayollarni ish bilan ta’minlayman. Shu bugunga qadar 500ta shogird chiqardim. BMTTD loyihasi doirasida umumiy qiymati 91 million so’mga teng jami 19 dona zamonaviy tekstil uskunalarni oldim. Buning natijasida qo’shimcha ravishda 17 nafar ayolni ish bilan ta’minladim. Ichki bozor va eksportga hammom uchun halatlar va sochiqlarni ishlab chiqaramiz. Ko’mak uchun dastur tashkilotchilariga minnatdorchilik bildiraman”.
Tadbirkorlarga beg’araz yordam sifatida umumiy qiymati 582,8 mln so’mga teng 61 dona tikuv va IT-qurilmalari topshirildi. Ushbu tadbirkorlik tashabbuslarini amalga oshirish natijasida Namangan viloyatida jami 43ta yangi ish o'rinlari yaratildi (ulardan 24tasi ayollar) va 146 nafar yoshlarga (ulardan 118tasi ayollar) zamonaviy kasb-hunarlarni o'rganishi hamda tadbirkorlik qobiliyatlarini rivojlantirish imkoniyati yaratiladi.
Ma’lumot uchun:
"Biznesni integratsiyalashgan holda qo'llab-quvvatlash" dasturi O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi bilan hamkorlikda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va BMT Taraqqiyot Dasturining "O'zbekistonda yoshlar bandligiga ko'maklashish" qo'shma loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda. Tashabbusni amalga oshirish uchun qo'shimcha grant mablag'lari Yaponiya hukumati tomonidan ajratildi.
Ushbu tashabbus doirasida qishloq xo'jaligi, novvoyxona, tikuvchilik, qurilish, chiqindilarni qayta ishlash, axborot texnologiyalari va shu kabi sohalarda mamlakatimizning 5ta viloyatlaridan saralab olingan 43 nafar tadbirkorlariga (Samarqand - 12, Jizzax - 7, Namangan -9, Farg’ona - 9, Qashqadaryo - 6) umumiy qiymati 4 092 919 455 so’mlik jami 478 qurilmalar ko'rinishidagi grant mablag'lari topshirildi.
Ushbu tadbirkorlik tashabbuslarini amalga oshirish natijasida respublika doirasida 398ta yangi ish o'rinlari yaratildi (ulardan 267tasi ayollar) va 715 yoshlarga (ulardan 526tasi ayollar) zamonaviy kasb-hunarlarni o'rganishi hamda tadbirkorlik qobiliyatlarini rivojlantirish imkoniyati yaratiladi.

В рамках инициативы ТПП и ПРООН «Интегрированная поддержка бизнеса» предпринимателям из Наманганской области было вручено оборудование
1 апреля 2022 года в г. Наманган состоялась церемония передачи второй части оборудования предпринимателям Наманганской области. На мероприятии приняли участие Начальник отдела Торгово-промышленной палаты Б.Холбоев, Начальник территориального управления Торгово-промышленной палаты К. Жамалов, Менеджер программы по инклюзивной занятости ПРООН Б.Беков, представители партнерских организаций, а также предприниматели, получающие оборудование.
Один из бенефициаров Рисликхон Жураева отметила:
«Мы работаем с 2009 года, обеспечиваем работой женщин из малообеспеченных и нуждающихся в социальной защите семей. На сегодняшний день я выпустила 500 учениц. В рамках проекта ПРООН получили новейшее текстильное оборудование в количестве 19 единиц на общую сумму 91 млн сумов. В результате этого, мы смогли дополнительно трудоустроить 17 сотрудниц. Производим банные халаты и полотенца на местный рынок и экспорт. Выражаю благодарность организаторам программы за поддержку».
Предпринимателям на безвозмездной основе было передано 61 единиц швейного и ИТ-оборудования на общую сумму 582,8 млн сум. В результате реализации данных предпринимательских инициатив в Наманганской области будет дополнительно создано 43 новых рабочих мест, из них 24 для женщин, и 146 представителей молодежи получат возможность обучения современным профессиям и развития навыков предпринимательства, из них 118 для женщин.
Инициатива «Интегрированная поддержка бизнеса» осуществляется в сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой и в рамках совместного проекта ПРООН и Министерства занятости и трудовых отношений «Содействие занятости молодежи в Узбекистане». Дополнительные грантовые средства для реализации инициативы предоставлены Правительством Японии.
Всего в рамках данной инициативы предоставлено грантовых средств на общую сумму 4 092 919 455 сумов в виде оборудования в количестве 478 единиц 43 предпринимателям из 5 регионов Узбекистана (Самаркандской (12), Джизакской (7), Наманганской (9), Ферганской (9) и Кашкадарьинской (6) областях) в таких сферах, как сельское хозяйство, производство хлебобулочных изделий, производство швейных изделий, строительство, переработка отходов, информационные технологии и др.
В результате реализации данных предпринимательских инициатив в республике дополнительно создано 398 новых рабочих мест, из них 267 для женщин, и 715 представителей молодежи получат возможность обучения современным профессиям и развития навыков предпринимательства, из них 526 для женщин.