O‘zbekiston-Tatariston ishbilarmon doiralari o‘rtasida B2B muzokaralar
2022-yilning 12 aprel' kuni “International Hotel Tashkent” mehmonxonasida O‘zbekiston-Tatariston ishbilarmon doiralari o‘rtasida B2B formatidagi muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston ishbilarmon doiralarining 100 dan ortiq vakillari va Tatar Respublikasining 50 ga yaqin ishbilarmonlari ishtirok etdi. Unda O‘zbekiston tomonidan ham qator sanoat birlashmalari vakillari ishtirok etdi.
Ta'kidlash joizki, Tatariston Respublikasi delegasiyasi tarkibida Tataristonning yetakchi korxonalari tadbirkorlari bor edi, asosiy e'tibor O‘zbekiston korxonalari bilan uzoq muddatli va samarali hamkorlik qilishga qaratildi.
Tomonlar tatar va o‘zbek tadbirkorlari va investorlarini amaliy hamkorlikka jalb etish uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratish, ya'ni istiqbolli tarmoqlarda o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, o‘zaro hamkorlik hajmini oshirish maqsadida ikki mamlakat o‘zaro hamkorlikni faollashtirish tarafdori ekanini ta'kidladilar.
Tadbirda Davlatimiz rahbari va hukumatimiz tomonidan mamlakatimiz iqtisodiyotida xususiy sektorning rolini oshirishga katta e'tibor qaratilayotgani, shu munosabat bilan investisiyalarni rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar faol ishlab chiqilib, hayotga tatbiq etilayotgani bir necha bor ta'kidlandi. Shuningdek ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, tadbirkorlik subektlariga soliq yukini kamaytirish, xususiy mulk va xorijiy kapitalni huquqiy himoya qilish mexanizmlarini kuchaytirish, shuningdek, mamlakatimizning har bir viloyatining tuman va shaharlari kontekstida yangi foydalanilmagan iqtisodiy zaxiralarni aniqlash, ularning daromadliligini ta'minlash masalalari ham qayd etildi.
Ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida biznes sheriklik aloqalarini o‘rnatishning ustuvor yo‘nalishlari sanab o‘tildi. Ular orasidan to‘qimachilik va elektrotexnika sanoati, farmasevtika, biomedisina hamda IT va boshqa sohalar o‘rin oldi.
Tegishli tarmoq birlashmalari rahbarlari taqdimot tarzida har bir tarmoqning investision, sanoat va savdo salohiyatini atroflicha ochib berdilar, shuningdek, xorijiy investisiyalar jalb etilishini qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishning mavjud mexanizmlari hamda xorijiy kapital ishtirokidagi loyihalarni amalga oshirish haqida so‘z yuritdilar.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilariga maqsadli yo‘nalishda ishlab chiqilgan istiqbolli loyiha takliflari manfaatdor tatar investorlari va tadbirkorlari bilan yanada chuqurroq o‘rganish maqsadida taqdim etildi. Mazkur sohalar tarkibiga oziq-ovqat, neft-gaz, farmasevtika, ta'lim, muhandislik, ishlab chiqarish kabi yo‘nalishlar kiritildi.
Ta'kidlash joizki, amalga oshirilayotgan islohotlar, yaratilgan sarmoyaviy muhit va kichik biznes uchun yaratilgan imkoniyatlar O‘zbekistonda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun ulkan salohiyat yaratmoqda.
Tadbir davomida B2B formatidagi uchrashuvlar ham bo‘lib o‘tdi, unda tadbirkorlar hamkorlarga o‘z mahsulot va xizmatlarini namoyish etib, eksport salohiyati va hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashdilar.

В2В встречи узбекско-татарских предпринимателей
12 апреля 2022 года в отеле “International Hotel Tashkent” прошли переговоры деловых кругов Узбекистана и Татарстана в формате В2В.
Мероприятие собрало на своей площадке более 100 представителей деловых кругов Узбекистана и около 50 представителей бизнеса Татарской республики. Также с узбекской стороны в нем приняли участие представители ряда отраслевых объединений.
Следует отметить, что в составе делегации Республики Татарстан были предприниматели ведущих предприятий Татарстана, основной упор делался на долгосрочное и эффективное сотрудничество с узбекскими предприятиями.
Сторонами была обозначена приверженность двух стран к активизации взаимодействия с целью создания максимально благоприятных условий для привлечения татарских и узбекских предпринимателей и инвесторов к практическому сотрудничеству, имея в виду реализацию взаимовыгодных проектов в перспективных отраслях, а также увеличение объемов взаимной торговли.
Были перечислены приоритетные направления для налаживания делового партнерства между предпринимателями двух стран. Среди них текстильная и электротехническая промышленность, фармацевтика, биомедицина, сектор IT-технологий и другие отрасли.
Руководители соответствующих отраслевых объединений в формате презентаций детально раскрыли инвестиционный, промышленный и торговый потенциал каждой отрасли, а также рассказали об имеющихся механизмах поддержки и стимулирования привлечения иностранных инвестиций и реализации проектов с участием иностранного капитала.
Также вниманию участников форума были представлены перспективные проектные предложения, разработанные в адресном порядке: в сферах продуктов питания, нефти и газа, фармацевтики, образования, машиностроения, производства, для дальнейшей проработки с заинтересованными татарскими инвесторами и предпринимателями.
В ходе мероприятия также прошли встречи в формате B2B, где предприниматели продемонстрировали партнерам свою продукцию и услуги, а также обменялись мнениями об их экспортном потенциале и приоритетах сотрудничества.