SSP Raisining O‘zbekiston-Turkiya ishbilarmonlar kengashi raisi bilan uchrashuvi
2022-yilning 15-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasida Palatasi raisi D.Vahabov va O‘zbekiston-Turkiya ishbilarmonlar kengashi raisi O.O‘zguven o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda “Akay İnşaat” AJ raisi E.Olgun, “Ziraat Bank Uzbekistan” AJning O‘zbekistondagi bosh menejeri Z.Janpo‘lat, “Genç Değirmen Makinaları San ve Tic." AJ xalqaro savdo bo‘yicha menejeri E. Bulut va "Me-Ka Dış Tic direktori. Ltd. Şti" E. Chelik kabi Ishbilarmonlar kengashi a’zolari ham ishtirok etdi.
Palata raisi O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Turkiya tashqi iqtisodiy aloqalar kengashi, Savdo-sanoat palatalari ittifoqi va tovar-xom ashyo birjalari, shuningdek, Mustaqil sanoatchilar va tadbirkorlar uyushmasi bilan yaqindan hamkorlik qilayotganiga alohida e’tibor qaratdi.
O‘zbekiston-Turkiya ishbilarmonlar kengashi raisi O.O‘zguven o‘z nutqida, O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi sheriklik munosabatlari, xalqlar o‘rtasidagi ko‘p asrlik qardoshlik rishtalari va turli sohalarda tobora kuchayib borayotgan hamkorlikka alohida to‘xtaldi.
Tomonlar yo‘l qurilishi sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi, tibbiyot, shuningdek, kimyo va to‘qimachilik sanoatiga sarmoya jalb etish masalalarini muhokama qildi.
Turli sohalarda tajriba almashish ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yaxshilash, shuningdek, mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini oshirish imkonini beradi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar joriy yilda ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish va kengaytirish maqsadida O‘zbekiston va Turkiya ishbilarmon doiralari o‘rtasida uchrashuvlar tashkil etishga kelishib oldilar.

Встреча Председателя ТПП с Председателем Узбекско-Турецкого Делового Совета
15 апреля 2022 года в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан состоялась встреча Председателя ТПП Д.Вахабова с Председателем Узбекско-Турецкого Делового Совета О.Озгювеном, а также членами ДС, такие как Председатель АО «Akay İnşaat» Э.Олгун, Генеральный менеджер в Узбекистане АО «Ziraat Bank Uzbekistan» З.Жанполат, Международный торговый менеджер АО «Genç Değirmen Makinaları San. ve Tic.» Э.Булут и Директор ООО «Me-Ka Dış Tic. Ltd. Şti» Э.Челик.
Председатель ТПП Узбекистана уделил особое внимание тому, что Торгово-промышленная палата Узбекистана тесно сотрудничает с Советом по внешнеэкономическим связям Турции (DEIK), Союзом торгово-промышленных палат и товарных бирж (TOBB), Ассоциацией независимых промышленников и предпринимателей.
Выступая, Председатель Узбекско-Турецкого Деловго Совета О.Озгювен акцентировал внимание на партнерство между Узбекистаном и Турцией, многовековые братские связи между народами и растущее сотрудничество в различных сферах.
Сторонами были обсуждены вопросы налаживания сотрудничества в сфере дорожного строительства, а также привлечения инвестиций в сферу сельского хозяйства, медицины, а также химической и текстильной промышленности.
Обмен опытом в различных сферах даст возможность улучшить сотрудничество двух стран, а также увеличить товарооборот между странами.
По итогам встречи стороны договорились организовать встречи между деловыми кругами Узбекистана и Турции в целях развития и расширения двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества в текущем году.