O‘zbekiston-Belorussiya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
2022-yilning 25-aprel kuni “UzEkspomarkaz” ko‘rgazmalar majmuasida O‘zbekiston-Belorussiya biznes-forumi va ikki davlat ishbilarmon doiralari o‘rtasida B2B formatidagi muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda  O‘zbekiston tomonidan Savdo-sanoat palatasi raisi D.Vahabov Turizm va madaniy meros vazirining birinchi o‘rinbosari U.A'zamov, Belarus' tomonidan Belorussiya Savdo-sanoat palatasi raisi  M.Myatlikov, «Keramin» ochiq aksiyadorlik jamiyati direktori o‘rinbosari Ye, Belyaskaya, «Smorgonskie molochnie produkti» OAJ direktori I. Voronishe, «Svetopribor» UK direktori o‘rinbosari A.Konoyko va shu kabi ko‘plab yirik aksiyadorlik jamiyati va korxonalar vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston ishbilarmon doiralarining 100 dan ortiq vakillari va Belarus' Respublikasining 50 ga yaqin ishbilarmonlari ishtirok etdi. O‘zbekiston tomonidan ham qator sanoat birlashmalari vakillari ishtirok etdi.
Ta'kidlash joizki, Belarus' Respublikasi delegasiyasi tarkibidan  Belorussiyaning yetakchi korxonalari vakillari o‘rin olgan bo‘lib, asosiy e'tibor O‘zbekiston korxonalari bilan uzoq muddatli va samarali hamkorlik qilishga qaratildi.
Tomonlar Belarus' va O‘zbek tadbirkorlari va investorlarini amaliy hamkorlikka jalb etish uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratish, shuningdek istiqbolli tarmoqlarda o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish, o‘zaro hamkorlik ko‘lamini oshirish boarsidagi ishlarni faollashtirish tarafdori ekanini ta'kidladilar.
Tadbirda Davlatimiz rahbari va hukumatimiz tomonidan mamlakatimiz iqtisodiyotida xususiy sektorning rolini oshirishga katta e'tibor qaratilayotgani, shu munosabat bilan investisiyalarni rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar faol ishlab chiqilib, hayotga tatbiq etilayotgani bir necha bor ta'kidlandi. Shuningdek ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, tadbirkorlik subektlariga soliq yukini kamaytirish, xususiy mulk va xorijiy kapitalni huquqiy himoya qilish mexanizmlarini kuchaytirish, shuningdek, mamlakatimizning har bir viloyat, tuman va shaharlari negizida yangi foydalanilmagan iqtisodiy zaxiralarni aniqlash, ulardan oqilona foydalanish masalalari ham qayd etildi.
Tadbir davomida ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatishdagi eng ustuvor yo‘nalishlar sanab o‘tildi. Ular orasidan oziq-ovqat, to‘qimachilik, elektrotexnika, farmasevtika, biotibbiyot hamda IT va boshqa sohalar o‘rin oldi.
Tegishli tarmoq birlashmalari rahbarlarining taqdimot tarzidagi ma'ruzalari davomida har bir tarmoqning investision salohiyatini atroflicha ochib berildi, shuningdek, xorijiy investisiyalarni jalb etishni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishning mavjud mexanizmlari hamda xorijiy kapital ishtirokidagi loyihalarni amalga oshirish haqida so‘z yuritildi.
Qayd etish lozimki mamlakatimizning Belarus' Respublikasi bilan savdo-iqtisodiy aloqalari o‘tgan davr mobynida jadar rivojlantirilib kelinmoqda. 2017 yildan boshlab ikki mamlakat ishbilarmon vakillari o‘rtasida umumiy hisobda 25 dan ortiq tashriflar amalga oshirilgan bo‘lib, 2018-2019 yillarda tashkil etilgan oliy darajadagi tashriflar doirasida hududiy forumlari va milliy ko‘rgazma tadbirlari ham o‘tkazilgan. O‘tkazilgan tadbirlar va muloqotlar natijasida bugungi kunga kelib Belorussiya ishtirokidagi 107 korxona O‘zbekiston hududida faoliyat yuritayotgan bo‘lib ularning 61 ta qo‘shma korxona, 46 tasi esa 100% horijiy kapital ishtirokidagi tadbirkorlik sub'ektlari hisoblanadi.
Bugungi tashkil etilgan tadbir doirasida ham B2B formatidagi uchrashuvlar o‘tkazilib, unda tadbirkorlar hamkorlarga o‘z mahsulot va xizmatlarini namoyish etib, eksport salohiyati va hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashdilar.

Состоялся узбекско-белорусский бизнес-форум
25 апреля 2022 года в выставочном комплексе «Узэкспоцентр» состоялись узбекско-белорусский бизнес-форум и переговоры в формате B2B между деловыми кругами двух стран.
В мероприятии приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты Д.Вахабов, первый заместитель министра туризма и культурного наследия У.Азамов, а также представители других ответственных министерств и ведомств.
С Беларусской стороны также приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты Беларуси М.Мятликов, заместитель директора ОАО «Керамин» Е.Беляцкая, директор ООО «Сморгонские молочные продукты» И. Воронище, заместитель директора ООО «Светоприбор УК» А.Конойко, а также представители многих других крупных акционерных обществ и предприятий.
В мероприятии приняли участие более 100 представителей деловых кругов Узбекистана и около 50 предпринимателей Республики Беларусь. Узбекистан также был представлен рядом промышленных объединений.
Следует отметить, что в состав делегации Республики Беларусь входят представители ведущих белорусских предприятий, ориентированных на долгосрочное и эффективное сотрудничество с узбекскими предприятиями.
Основной целью мероприятия является обсуждение текущего состояния и перспектив двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также укрепление сотрудничества двух стран в создании дополнительных возможностей для предпринимателей.
Стороны отметили поддержку создания максимально благоприятных условий для практического сотрудничества белорусских и узбекских предпринимателей и инвесторов, а также активизацию работы по реализации взаимовыгодных проектов в перспективных отраслях, наращивание сотрудничества, а также активизацию работы по реализации взаимовыгодных проектов в перспективных отраслях, наращивание сотрудничества.
На мероприятии неоднократно отмечалось, что глава государства и правительство уделяют большое внимание повышению роли частного сектора в экономике страны, в связи с этим активно разрабатывают и реализуют практические меры по развитию инвестиций.
Также были отмечены вопросы улучшения бизнес-среды, снижения налоговой нагрузки на бизнес, усиления механизмов правовой защиты частной собственности и иностранного капитала, а также выявления и рационального использования новых незадействованных экономических ресурсов на базе каждой области, района и города.
В ходе мероприятия были перечислены основные приоритеты в налаживании сотрудничества между предпринимателями двух стран. Среди них пищевая, текстильная, электротехническая, фармацевтическая, биомедицинская и IT-индустрии и другие отрасли.
В ходе презентаций был подробно описан инвестиционный потенциал каждого сектора, а также существующие механизмы поддержки и поощрения привлечения иностранных инвестиций, а также реализации проектов с участием иностранного капитала.
Следует отметить, что торгово-экономические отношения между нашей страной и Республикой Беларусь за истекший период стабильно развиваются. Начиная с 2017 года в общей сложности состоялось более 25 визитов представителей бизнеса двух стран, а также в период 2018-2019 годы в рамках визитов высокого уровня состоялись региональные форумы и национальные выставочные мероприятия.
В результате проведенных мероприятий и переговоров в настоящее время в Узбекистане действуют 107 предприятий с белорусским участием, из них 61 - совместные предприятия и 46 – предприятий со 100-процентным иностранным капиталом.
В рамках сегодняшнего мероприятия прошли В2В встречи, где предприниматели представили свои товары и услуги партнерам и обменялись мнениями об экспортном потенциале и приоритетах сотрудничества.