Networking – “Turizm bilan bog‘liq transport xizmati bozorini rivojlantirish” mavzusidagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilning 22 iyun' kuni O‘zbekiston turizm transporti uyushmasi tomonidan, Savdo-sanoat palatasi, Turizm va madaniy meros vazirligi, Ichki ishlar vazirligi va Toshkent shahar Transport boshqarmasi bilan hamkorlikda
turizm transporti sohasidagi tadbirkorlik sub'ektlari uchun “Turizm bilan bog‘liq transport xizmati bozorini rivojlantirish” mavzusida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv 3 qismdan iborat bo‘lib:
- Turizm transporti sohasidagi mavjud muammo va kamchiliklar, yangi loyiha hamda tashabbuslar bo‘yicha taklif va tavsiyalar muhokamasiga bag‘ishlangan davra suhbati;
- Turizm bilan bog‘liq transport xizmati bozorini rivojlantirish bo‘yicha tadbirkorlarning taklif va tavsiyalari;
- Turizm transporti sohasini rivojlantirish bo‘yicha tegishli hamkor tashkilotlar o‘rtasida hamkorlik memorandum loyihalarining imzolash marosimi tashkil etildi.
Ushbu uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad, mamlakatning turizm bilan bog‘liq transport xizmati bozorini rivojlantirishdagi mavjud muammo va kamchiliklarni muhokama qilish, hamda sohani rivojlantirish bilan bog‘liq taklif va tavsiyalarni amalga oshirish hamda qo‘llab-quvvatlash, jamiyatda turizm transporti sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va yangiliklar, islohotlar, shuningdek, transport va turizm sohasidagi imtiyoz va qulayliklar bilan tadbirkorlik sub'ektlarini tanishtirish edi.
Tadbir boshida Savdo-sanoat palatasi raisi so‘zga chikib, bugungi kunda transport sohasida faoliyat yuritib kelayotgan tadbirkorlik sub'ektlari duch kelayotgan muammolarni o‘rganib yechim topish to‘g‘risida ma'ruza qildi.
Tadbir davomida mutasaddi tashkilotlar tomonidan mamlakatimizga kelgan turistlarga va MICE tadbirlarga tashrif buyurgan mehmonlarga transport xizmatini ko‘rsatishda uchrayotgan muammo va kamchiliklarni aniqlash hamda ularni bartaraf etish choralarini ko‘rish va sayohatlarni sifatli va maroqli tashkil etish yuzasidan zarur shart-sharoitlar yaratish kabi masalalar ham muhokama etildi.
Tadbir so‘ngida sohani rivojlantirishga mas'ul bo‘lgan davlat idoralari va tadbirkorlar o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi. Bundan tashqari Turizm transporti sohasini rivojlantirish bo‘yicha tegishli hamkor tashkilotlar o‘rtasida hamkorlik memorandum loyihalari imzolandi.
Ma'lumot uchun: Mazkur tadbirga Savdo-sanoat palatasi raisi D.Vaxobov, Turizm va madaniy meros vaziri o‘rinbosari B.Shaxriyorov, Ichki ishlar vazirligi Xavfsiz turizmni ta'minlashni muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari N.Odilov, Toshkent shahar Transport boshqarmasi boshlig‘i A.Juraev va O‘zbekiston turizm transporti uyushmasi raisi Sh.Saibov, hamda uyushma ta'sischilari va 80 ga yaqin turizm transporti sohasidagi tadbirkorlik sub'ektlari keng jalb etildi.

Прошел круглый стол на тему: Networking – “Качественный сервис при организации путешествий туристов”
22 июля текущего года со стороны Ассоциации туристического транспорта Узбекистана совместно с Торгово-промышленной палатой, Министерством туризма и культурного наследия, Министерством внутренних дел и управлением транспорта г. Ташкента была организована встреча для субъектов предпринимательства в сфере туристического транспорта на тему “Развитие рынка транспортных услуг, связанных с туризмом”.
Встреча состояла из 3 частей:
- Круглый стол, посвященный обсуждению существующих проблем и недостатков в сфере туристических перевозок, предложений и рекомендаций по новым проектам и инициативам;
- Организована церемония подписания проектов меморандумов о сотрудничестве между соответствующими партнерскими организациями по развитию туристско-транспортной отрасли.
Целью данной встречи является обсуждение существующих проблем и недостатков в развитии туристического рынка транспортных услуг страны, реализация и поддержка предложений и рекомендаций по развитию отрасли, ознакомление субъектов предпринимательства с деятельностью, проводимой в сфере туризма, транспорта, реформами, а также льготами в сфере транспорта и туризма.
В начале мероприятия выступил председатель Торгово-промышленной палаты и выступил с докладом о проблемах, с которыми сегодня сталкиваются хозяйствующие субъекты, работающие в транспортной сфере, и поиске решений.
В ходе мероприятия также обсуждались такие вопросы, как выявление проблем и недостатков, возникающих при оказании транспортных услуг туристам и гостям, посещающим MICE-мероприятия, официальными организациями и принятие мер по их устранению и созданию необходимых условий для качественного и приятного путешествия.
В завершение мероприятия была достигнута договоренность об установлении отношений сотрудничества между государственными органами, отвечающими за развитие отрасли, и предпринимателями. Кроме того, подписаны проекты меморандумов о сотрудничестве между соответствующими партнерскими организациями по развитию туристско-транспортной отрасли.
Для информации: В мероприятии приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты Д.Вахобов, заместитель министра туризма и культурного наследия Б.Шахриеров, заместитель начальника управления по координации обеспечения безопасного туризма МВД Н.Одилов, начальник Ташкентского городского транспортного управления А.Жураев и председатель Ассоциации туристического транспорта Узбекистана Ш.Саибов, а также учредители ассоциации и около 80 субъектов предпринимательства в сфере туристического транспорта.