ShHT Ishbilarmonlar kengashi boshqaruvining majlisi boʻlib oʻtdi
2022-yil 14-sentabr kuni Toshkent shahrida O'zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkilotiga raisligi doirasida ShHT Ishbilarmonlar kengashi boshqaruvining 23-majlisi onlayn va oflayn rejimda boʻlib oʻtdi.
Yig‘ilishda ShHT Bosh kotibining o‘rinbosari E.Ashimov, ShHT Ishbilarmonlar kengashining ijrochi kotibi S.Kanavskiy, O‘zbekiston Respublikasidan D.Vahabov, shuningdek, Hindiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Xitoy, Pokiston, Rossiya, Tojikiston Respublikalari Ishbilarmonlar kengashi milliy qismlarining raislari, kuzatuvchi davlat Belarus Savdo-sanoat palatasi raisi, hamda tashkilotga a'zo mamlakatlar ishbilarmon doiralarining nufuzli vakillari ishtirok etdilar.
ShHT Ishbilarmonlar kengashi – tashkilotga a'zo davlatlar o’rtasida ishbilarmon doira vakillarini jalb etgan holda savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari boʻyicha maslahat qarorlari qabul qilish va ekspert baholarini berishga vakolatli mustaqil tuzilma hisoblanadi.
ShHT Ishbilarmonlar kengashining o‘ziga xos xususiyati shundaki, Kengash davlatlararo hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo’lgan energetika, transport, telekommunikatsiya, bank, kredit masalalari bilan bir qatorda ShHT davlatlarining ta’lim, fan va innovatsion texnologiyalar, sog‘liqni saqlash, qishloq xo'jaligi va boshqa sohalarga ham alohida e’tibor qaratiladi.
Bu galgi ShHT Ishbilarmonlar kengashi boshqaruvining majlisini o‘tkazishdan asosiy maqsad, Kengash doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash, biznes masalalari bo‘yicha fikr almashish, savdo-iqtisodiy hamkorlik sohasida barqaror va uzoq muddatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, joriy va keyingi yillar uchun ikki tomonlama hujjatlar portfelini shakllantirishdan iborat.
Uchrashuvda ishtirokchilar tomonidan Ishbilarmonlar kengashi boshqaruvining joriy faoliyatiga oid masalalar muhokama qilindi va yaqin kelajakda ShHTga aʼzo davlatlarning biznes tuzilmalari oʻrtasida savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlari belgilab olindi.
Shu bilan birga, yig‘ilish davomida tashkiliy ishlar ham ko’rib chiqildi. ShHT Ishbilarmonlar kengashining 2023-yil 1-yanvardan 31-dekabrgacha bo‘lgan muddatga yangi raisi etib Hindiston Respublikasi ShHT Ishbilarmonlar kengashining milliy qismi raisi Shiv Vikram Xemku saylandi.
Tadbir yakunida ShHT Ishbilarmonlar kengashining milliy qismlari raislari uchrashuvda erishilgan kelishuvlar bo’yicha rasmiylashtirilgan bayonnoma imzoladilar.
Mazkur tadbir 15-16 sentabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan ShHT sammiti arafasida tashkil etildi.
ShHT Ishbilarmonlar kengashi ShHTga aʼzo davlatlarning ishbilarmon va moliyaviy doiralarini birlashtiruvchi nodavlat tashkilotdir. Kengash 2006 yil 14 iyunda Shanxayda (Xitoy Xalq Respublikasi) turli sohalarda ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish va ShHT doirasidagi ko‘p tomonlama loyihalarni amaliy ilgari surish uchun moliya institutlarini jalb qilish maqsadida tashkil etilgan.

В Ташкенте состоялось заседание Правления Делового совета ШОС
14 сентября 2022 года в г. Ташкенте в рамках Саммита глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества под председательством узбекской стороны состоялось 23-заседание Правления Делового совета ШОС в онлайн и офлайн формате.
В заседании приняли участие заместитель Генерального секретаря ШОС Е.Ашимов, исполнительный секретарь ДС ШОС С.Канавский, Председатель национальной части ДС ШОС от Республики Узбекистан Д.Вахабов, Председатели национальных частей ДС ШОС от Индии, Казахстана, Кыргызстана, Китая, Пакистана, России, Таджикистана, Председатель ТПП страны-наблюдателя Беларусь, а также авторитетные представители бизнес-сообщества стран организации.
ДС ШОС — это самостоятельная структура, компетентная принимать рекомендательные решения и давать экспертные оценки по перспективным направлениям сотрудничества, привлекая представителей бизнес-сообщества государств-членов ШОС к торгово-экономическому и инвестиционному взаимодействию в рамках организации.
Особенностью ДС ШОС является то, что среди приоритетных направлений межгосударственного сотрудничества, наряду с энергетикой, транспортом, телекоммуникациями, кредитно-банковской сферой, Совет выделяет взаимодействие стран ШОС в области образования, науки и инновационных технологий, здравоохранения и сельского хозяйства.
Главной целью проведения заседания Правления Делового совета ШОС является развитие и укрепление многостороннего сотрудничества в рамках Совета, обмен мнениями по проблемам бизнеса, налаживание устойчивого и долгосрочного сотрудничества в области торгово-экономического сотрудничества с партнерами стран-участниц, а также формирование портфеля двусторонних документов на 2022 г. и последующие годы.
В ходе заседания участники обсудили вопросы, связанные с текущей деятельностью ДC и наметили приоритеты развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между бизнес структурами государств-членов ШОС на ближайшую перспективу. Определены возможные пути расширения связей с деловыми кругами государств-наблюдателей и партнеров по диалогу.
Новым председателем Делового совета ШОС на период с 1 января по 31 декабря 2023 года избран Председатель национальной части Делового совета ШОС от Республики Индия – Шив Викрам Хемку.
Заседание Правления Делового совета ШОС завершилось подписанием итогового протокола председателями национальных частей ДС ШОС. Мероприятие организовано в преддверии саммита ШОС, который пройдет 15-16 сентября в Самарканде.
Деловой совет ШОС является неправительственной организацией, объединяющей деловые и финансовые круги государств-членов ШОС. Совет учрежден 14 июня 2006 года в г.Шанхае (Китайская Народная Республика) с целью налаживания деловых контактов по различным направлениям и привлечению финансовых институтов для практического продвижения многосторонних проектов в рамках ШОС.