O‘zbekiston-Tyuringiya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 30-sentabr kuni “International Hotel Tashkent” mehmonxonasida O‘zbekiston-Tyuringiya ishbilarmon doiralari hamda vazirlik va idoralari ishtirokida biznes-forum hamda   «B2B» va «B2G» formatlarida ikki tomonlama uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, Tyuringiya Iqtisodiy rivojlanish agentligi (LEG) va O‘zbekistonning Germaniyadagi elchixonasi hamkorligida tashkil etildi.
2022 yil 29-sentyabrdan 2-oktabrgacha Germaniyaning Tyuringiya federal o‘lkasi ishbilarmonlari delegatsiyasining O‘zbekistonga ilk tashrifi amalga oshirildi. Nemis delegatsiyasi tarkibiga 20ga yaqin nemis firma va kompaniyalari, ilmiy tadqiqot va taʼlim muassasalari vakillari kiritilgan.
Tyuringiya ozod o‘lka bo‘lib, (nemis tilida “Freistaat Thüringen”) Germaniyaning 16ta federal yeridan biri hisoblanadi. O‘lkada 2,1 million fuqaro yashaydi. Mintaqa yalpi ichki mahsuloti 61,5 milliard yevroni tashkil qiladi. O‘lkada sanoat (kimyo, oziq-ovqat, avtomobil, avtokomponent va turli uskunalar ishlab chiqarish), transport va logistika xizmatlari hamda ilm-fan, turli klaster va innovatsion parklar faoliyati keng rivojlangan.
Mazkur tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisining birinchi o‘rinbosari Islom Jasimov, Germaniyaning O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Dr. Tillo Kinner va Tyuringiya Iqtisodiy rivojlanish agentligining investitsiyalar, tashqi aloqalar va klasterni rivojlantirish bo‘yicha ijrochi direktori Arnulf Vulf kirish so‘zi bilan ochishdi.
Forum doirasida Arnulf Vulf tomonidan “Tyuringiya Federal davlati haqida” taqdimot o‘tkazildi. Tadbirda shuningdek: Xorijiy investitsiyalarni jalb etish  agentligi vakili Sherzod G‘ulomov, “O‘zavtosanoat” vakili Shavkat Alimov  “Rhenus Logistics”  boshqaruvchi direktori o‘rinbosari G‘ayrat Mamadazitov va “RSP” kompaniyasi vakili so‘zga chiqdilar.
Mazkur tadbirdan ko‘zlangan maqsad kooperativ tashqi iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi va Tyuringiya Federal o‘lkasi tadbirkorlari o‘rtasidagi aloqalarni o‘rnatish va mustahkamlashdan iborat.

В Ташкенте прошел бизнес-форум Узбекистан-Тюрингия
30 сентября текущего года в гостинице «International Hotel Tashkent» состоялся бизнес-форум Узбекистан-Тюрингия и двусторонние встречи в форматах «В2В» и «В2G» с участием деловых кругов, а также министерств и ведомств двух стран.
Мероприятие организовано Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан, Агентством экономического развития Тюрингии (LEG) и Посольством Узбекистана в Германии.
С 29 сентября по 2 октября текущего года Узбекистан впервые посетила делегация бизнесменов Немецкой федеральной земли Тюрингия, в состав которой вошли представители около 20 немецких фирм и компаний, научно-исследовательских и образовательных учреждений.
Свободное государство Тюрингия (по-немецки Freistaat Thüringen) — одна из 16 федеральных земель Германии. В стране проживают 2,1 млн граждан. Валовой внутренний продукт региона составляет 61,5 миллиарда евро. В стране широко развиты промышленность (производство химикатов, продуктов питания, автомобилей, автокомпонентов и различного оборудования), транспортно-логистические услуги, наука, различные кластеры и инновационные парки.
С приветственным словом выступили Первый заместитель председателя ТПП Республики Узбекистан Ислам Жасимов, Посол Германии в Республике Узбекистан Др. Тилло Киннер, а также Исполнительный директор по инвестициям, внешним связям и кластерному развитию Агентства экономического развития Тюрингии Арнульф Вульф.
В рамках форума доктор Арнульф Вульф выступил с Презентацией «О Федеральной земле Тюрингия».Также на мероприятии выступили: представитель Агентства по привлечению иностранных инвестиций Шерзод Гуламов, представитель «Узавтосаноат» Шавкат Алимов, заместитель управляющего директора «Rhenus Logistics» Гайрат Мамадазитов, а также представитель компании "RSP".
Данное мероприятие способствует развитию кооперационных внешнеэкономических связей, а также установления и укрепления отношений и контактов между предпринимателями Республики Узбекистан и Федеральной земли Тюрингия.