O‘zbekistonda Birinchi Xalqaro franchayzing ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 4 oktabr kuni Hilton Tashkent City mehmonxonasida O‘zbekistonda Birinchi Xalqaro franchayzing ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Franchayzing uyushmasi va O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkil etilgan.
Franchising Expo Uzbekistan ko‘rgazmasi – franchayzerlar va potensial franchayzerlar uchun muhim voqealardan biridir. Tashkilotchilarning asosiy maqsadi – O‘zbekistonda franchayzing tarmoqlarini rivojlantirish va o‘zbek brendlarini xalqaro miqyosga olib chiqib, jahon miqyosda keng tanitish imkoniyatlarini yaratishdir.
Ko‘rgazmaning rasmiy ochilishi O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi rais o’rinbosari Jahongir Mamajanov va O‘zbekiston Franchayzing assotsiatsiyasi prezidenti Murat A’zamov ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Qolaversa, ko‘rgazma doirasida, xalqaro miqyosdagi yetakchi ma’ruzachilar, franchayzing orqali allaqachon katta daromadga erishgan muvaffaqiyatli tadbirkorlar, shuningdek, davlat idoralari, yirik franchayzing tarmoqlari va qo‘llab-quvvatlash institutlari vakillari ham ishtirok etishdi.
Tashrif buyuruvchilar birinchi qo‘l biznesining ishonchli va manfaatli franshizalari haqida ma’lumotga ega bo‘lishdi, franshizalar bozorining so‘nggi yangiliklari bilan tanishishdi.
Tadbirda O‘zbekistondagi franchayzing bozorining istiqbollari, Yevropa hududidagi hozirgi savdo tendensiyalari, franchayzing bozoriga kirishdagi huquqiy risklar, logistika xizmatlari franshizasi, franchayzingning afzalliklari va o‘zbek brendlarini jahon darajasiga olib chiqish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Shuningdek, ushbu ko‘rgazma franchayzerlar va franshiza xarid qiluvchilar uchun manfaatli biznes hamkorlik o‘rnatish, bank, yuridik kompaniya, marketing agentliklari uchun muvaffaqiyatli, barqaror o‘sayotgan mijozlarni topish uchun ham katta imkoniyat bo’ldi. Servis kompaniyalar esa o‘z xizmatlari, tadbirkorlar uchun mavjud sharoitlar haqida so‘zlab berishdi.

В Ташкенте прошла Первая международная выставка франшиз в Узбекистане
4 октября текущего года в гостинице «Hilton Tashkent City» прошла Первая международная выставка франшиз в Узбекистане. Организаторами мероприятия выступают Ассоциация франчайзинга Узбекистана совместно с Торгово-промышленной палатой Узбекистана.
Запуск Franchising Expo Uzbekistan — одно из ключевых событий как для франчайзеров, так и для потенциальных франчайзи. Основная цель организаторов — подтолкнуть развитие франшизных сетей в Узбекистане и возможности вывести узбекские бренды на мировой уровень.
Официальное открытие выставки состоялось при участии заместителя председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Жахонгира Мамажанова и Президента Ассоциации Франчайзинга Узбекистана Мурата Азамова.
Также в мероприятии приняли участие топовые спикеры международного уровня, действующие успешные предприниматели, кто уже делает большие обороты с помощью франшизы, а также представители государственных органов, крупнейших франшизных сетей и интститутов поддержки. Компании продемонстрировали свои компетенции, раскрыли динамику роста бизнеса и поделились с партнёрами ноу-хау.
Посетители получили информацию о надежных и прибыльных франшизах из рук первых лиц и ознакомились с последними новостями франчайзингового рынка.
На мероприятии были обсуждены перспективы франчайзингового рынка Узбекистана, актуальные тренды торговли в пространстве ЕАЭС, юридические риски при выходе франшизы на рынок, франшиза логистических услуг, преимущества работы по франшизе и возможности вывести узбекские бренды на мировой уровень.
Выставка стала отличной возможностью для франчайзеров и покупателей франшизы наладить выгодное деловое партнерство, для банков, юридических фирм и маркетинговых агентств найти успешных, стабильно растущих клиентов, а сервисные компании рассказали о своих услугах и условиях для предпринимателей.