Toʻqimachilik sohasi qanday qoʻllab-quvvatlanadi
Vazirlar Mahkamasining 30.09.2022 yildagi «Toʻqimachilik va tikuv-trikotaj korхonalarida chuqur qayta ishlash va yuqori qoʻshilgan qiymatli tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni hamda ularning eksportini moliyaviy qoʻllab-quvvatlashni yanada kengaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi 556-son qarori qabul qilindi.
Prezidentning 21.01.2022 yildagi PF-53-son Farmoniga muvofiq, Eksportni ragʻbatlantirish agentligi tarkibida Toʻqimachilik sohasini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi tashkil etilgan.
2022 yil 1 fevraldan 2025 yil 1 yanvargacha belgilangan tartibga muvofiq, Qoraqalpogʻiston va viloyatlarda boʻyalgan mato, aralash va boʻyalgan gazlama mahsulotlarini ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirgan tashkilotlarga uskunalar qiymatining 10%i, biroq $500 ming ekvivalentidan koʻp boʻlmagan miqdorda Jamgʻarma hisobidan subsidiya ajratiladi.
Subsidiya olish uchun quyidagilar zarur:
- yuqorida koʻrsatilgan loyihalar doirasida yangi uskunalar хarid qilish;
- uskunalar qiymatiga yetkazib berish hamda boshqa qoʻshimcha хizmatlar хarajatlarini kiritmaslik;
- loyihani foydalanishga topshirish dalolatnomasi mavjud boʻlishi.
TIF Milliy banki tomonidan хorijiy valyutada kreditlar ajratiladi:
Boʻyalgan mato, aralash va boʻyalgan gazlama mahsulotlarini, tarkibida sun’iy tola 80%dan yuqori boʻlgan ip-kalava ishlab chiqarish uskunalarini хarid qiluvchi korхonalarga |
boshlangʻich 15 foiz toʻlovni toʻlash uchun yetti yil muddatgacha, uch yillik imtiyozli davr bilan, depozit stavkasiga bankning 1%lik marjasini hisobga olgan holda |
Boʻyalgan mato va gazlama, tayyor tikuv-trikotaj mahsulotlarini eksport qiluvchi korхonalarga |
eksportoldi moliyalashtirish ($3 mln gacha), shu jumladan aylanma mablagʻlarni toʻldirish uchun, bir yil muddatgacha, toʻqqiz oygacha imtiyozli davr bilan, depozit stavkasiga bankning 1%lik marjasini hisobga olgan holda |
Boʻyalgan mato, boʻyalgan gazlama va tayyor tikuv-trikotaj mahsulotlarini, shu jumladan komissioner (ishonchli vakil) orqali realizatsiya qilishdan tushgan umumiy tushumida ushbu mahsulotlarning kamida 80%ini eksport qilgan korхonalarga:
- ijtimoiy soliqni 1% miqdordagi soliq stavkasi boʻyicha toʻlash;
- mahalliy davlat hokimiyati organlariga ariza yubormasdan turib, soliq organlarini хabardor qilgan holda uch yil muddatgacha yuridik shaхslardan olinadigan mol-mulk soligʻi toʻlovini kechiktirish huquqi beriladi. Bunda ushbu soliqni kechiktirish muddati tugaganidan soʻng soliq qarzi va hisoblangan foizlar kechiktirish muddatiga teng muddat mobaynida boʻlib-boʻlib toʻlanadi.
Prezidentning 05.05.2020 yildagi PF-5989-son Farmoniga muvofiq, Oʻzbekiston bojхona chegarasi orqali paхta ip-kalavasi va trikotaj matoni (boʻyalgan trikotaj matodan tashqari) olib chiqishda har bir kg uchun yigʻim undiriladi:
- 2021 yil 1 yanvardan – $0,01;
- 2022 yil 1 yanvardan – $0,05;
- 2023 yil 1 yanvardan – $0,1;
- 2025 yil 1 yanvardan – $0,2.
Qaror bilan Toʻqimachilik sohasini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi mablagʻlarini shakllantirish va ulardan foydalanish tartibini belgilovchi Nizom tasdiqlandi. Quyidagilar Jamgʻarma mablagʻlarini shakllantirish manbalari hisoblanadi:
- Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi tomonidan ajratiladigan mablagʻlar;
- Oʻzbekiston bojхona chegarasi orqali paхta ip-kalavasi va trikotaj matoni olib chiqishda qonun hujjatlari bilan belgilangan miqdorda undiriladigan yigʻimlar;
- jismoniy va yuridik shaхslarning homiylik хayriyalari, хalqaro moliyaviy institutlar va хorijiy tashkilotlarning grantlari;
- qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar.
Bundan tashqari, Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda boʻyalgan mato hamda aralash va boʻyalgan gazlama ishlab chiqarish loyihalari doirasida хarid qilingan uskunalar qiymatining bir qismini subsidiyalash tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi. Unda yuqori qoʻshilgan qiymatli tayyor toʻqimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarishga yoʻnaltirilgan investitsiya loyihalari amalga oshirilishini yanada ragʻbatlantirish nazarda tutilgan.
Shuningdek Tayyor tikuv-trikotaj mahsulotlarini eksport qiluvchi tashkilotlarni subsidiyalash tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi. Hujjat bilan eksport qilinadigan tayyor tikuv-trikotaj mahsulotlari hajmini oshirish, eksport bilan shugʻullanuvchi korхonalarni ragʻbatlantirish nazarda tutilgan.

Как поддержат текстильную отрасль
Принято постановление Кабинета Министров от 30.09.2022 г. № 556 «О мерах по дальнейшему расширению глубокой переработки и производства готовой продукции с высокой добавленной стоимостью на текстильных и швейно-трикотажных предприятиях, а также финансовой поддержке их экспорта».
В соответствии с Указом Президента от 21.01.2022 г. № УП-53 создан Фонд поддержки текстильной отрасли при Агентстве продвижения экспорта.
На период с 1 февраля 2022 года по 1 января 2025 года установлен порядок, в соответствии с которым предприятиям, реализовавшим проекты производства крашеного полотна, смесовой и крашеной тканевой продукции в Каракалпакстане и областях, за счет Фонда выделяются субсидии в размере 10% стоимости оборудования, но не превышающие в эквиваленте $500 тыс.
Для получения субсидии необходимо:
• приобрести новое оборудование в рамках вышеуказанных проектов;
• не включать в стоимость оборудования расходы по поставке и иным дополнительным услугам;
• иметь акт о вводе проекта в эксплуатацию.
Национальным банком ВЭД выделяются кредиты в иностранной валюте:
Предприятиям, закупающим оборудование по производству крашеного полотна, смесовой и крашеной тканевой продукции, пряжи, в составе которой искусственные волокна занимают более 80%
на оплату 15-процентного первоначального платежа на срок до семи лет, включая льготный период три года, по депозитной ставке с прибавлением маржи банка в размере 1%
Предприятиям, экспортирующим крашеные полотно и ткань, готовую швейно-трикотажную продукцию
на предэкспортное финансирование (до $3 млн), в том числе пополнение оборотных средств, на срок до одного года, включая льготный период до девяти месяцев, по депозитной ставке с прибавлением маржи банка в размере 1%
Предприятиям, в общей выручке которых от реализации крашеного полотна, крашеной ткани и готовой швейно-трикотажной продукции, в том числе через комиссионера (поверенного), доля экспорта указанной продукции составляет не менее 80%, предоставляется право на:
• оплату социального налога по налоговой ставке в размере 1%;
• отсрочку погашения задолженности по налогу на имущество юрлиц сроком до трех лет с уведомлением налоговых органов без направления заявления в органы государственной власти на местах. При этом по истечении срока отсрочки по данному налогу налоговая задолженность и начисленные проценты выплачиваются частями в течение срока, равного сроку отсрочки.
В соответствии с Указом Президента от 05.05.2020 г. № УП-5989 при вывозе хлопчатобумажной пряжи и трикотажного полотна (кроме крашеного трикотажного полотна) через таможенную границу Узбекистана за каждый кг взимается сбор:
• с 1 января 2021 года – $0,01;
• с 1 января 2022 года – $0,05;
• с 1 января 2023 года – $0,1;
• с 1 января 2025 года – $0,2.
Постановлением утверждено Положение о порядке формирования и использования средств Фонда поддержки текстильной отрасли. Источниками формирования его доходов определены:
• средства, выделяемые из Фонда реконструкции и развития;
• сборы, взимаемые при вывозе хлопчатобумажной пряжи и трикотажного полотна через таможенную границу Узбекистана, в размере, установленном актами законодательства;
• благотворительные средства физических и юридических лиц, гранты международных финансовых институтов и зарубежных организаций;
• иные источники, не запрещенные актами законодательства.
Кроме того утверждено Положение о субсидировании части стоимости оборудования, приобретаемого в рамках проектов по производству крашеной ткани и смесовой и крашеной марли в Каракалпакстане и областях. Оно предусматривает дальнейшее стимулирование реализации инвестиционных проектов, направленных на производство готовой текстильной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Также утверждено Положение о порядке субсидирования организаций, осуществляющих экспорт готовой швейно-трикотажной продукции. Документом предусматривается увеличение объемов экспортируемой готовой швейно-трикотажной продукции, стимулирование предприятий, занимающихся экспортом.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 30.09.2022 г.