Olis va chekka mahallalarda kasanachilikni tashkil etgan tadbirkorlik sub’yektlari uchun subsidiyalar ajratiladi
Vazirlar Mahkamasining 14.10.2022 yildagi «Kasanachilikni tashkil etgan tadbirkorlik sub’yektlarini yanada qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida» 596-con qarori qabul qilindi.
Olis va chekka tumanlarda joylashgan 252 maхallalarda kasanachilikni tashkil etgan tadbirkorlik sub’yektlari kasanachilikni tashkil etgan paytdan boshlab 3 oydan soʻng bir marotabalik subsidiyani ajratishni soʻrab yozma ravishda Bandlikka koʻmaklashish markazi yoki YaIDXP orqali murojaat etishlari mumkin.
Bir marotabalik subsidiya har bir kasanachi uchun uning bir oylik oʻrtacha daromadi miqdorida toʻlanadi (Jamoat ishlari jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan).
Shuningdek, Bandlikka koʻmaklashish davlat jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan tadbirkorlarga “Temir”, “Ayollar”, “Yoshlar” daftarlari yoki “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”da boʻlgan va kasanachilik bilan shugʻullanayotgan fuqarolarga asbob-uskunalarni хarid qilib berish harajatlarining 50% qoplanadi (biroq 15 BHMgacha)
Ma’lumot uchun: rejaga koʻra, ushbu subsidiya va mablagʻlarni toʻlash uchun har yili quyidagi miqdorlarda pul ajratilishi nazarda tutilmoqda:
• Jamoat ishlari jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan – 1,25 mlrd soʻm;
• Bandlikka koʻmaklashish davlat jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan – 5,4 mlrd soʻm.
Xujjat bilan:
• Jamoat ishlari jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan olis va chekka hududlardagi mahallalarda kasanachilikni tashkil etgan tadbirkorlik sub’yektlariga subsidiya ajratish tartibi toʻgʻrisida;
• Bandlikka koʻmaklashish davlat jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan tadbirkorlik sub’yektlariga “Temir daftar”, “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoki “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”da boʻlgan va kasanachilik bilan shugʻullanayotgan fuqarolarga asbob-uskunalar хarid qilib berish хarajatlari uchun subsidiya ajratish tartibi toʻgʻrisida;
• Nodavlat ta’lim tashkilotlarida davlat buyurtmasi asosida kasanachilik faoliyati bilan shugʻullanish istagini bildirgan ishsiz va band boʻlmagan fuqarolarni kasbga oʻqitish tartibi toʻgʻrisidagi nizomlar tasdiqlanmoqda:

Предпринимателям, организовавшим надомничество в отдаленных махаллях, выделят субсидии
Принято постановление Кабинета Министров от 14.10.2022 г. №596 «О мерах по дальнейшей поддержке субъектов предпринимательства, организовавших надомничество».
Субъекты предпринимательства, организовавшие надомничество в 252 махаллях, расположенных в отдаленных и труднодоступных районах, по истечении 3 месяцев могут обратиться за получением единовременной субсидии в Центр содействия занятости письменно или через ЕПИГУ.
Единовременная субсидия выплачивается на каждого надомника в размере его среднемесячного дохода (из Фонда общественных работ).
Также субъектам предпринимательства покроют до 50% расходов (но не более 15 БРВ) на приобретение оборудования для надомников, включенных в «Железную», «Женскую», «Молодежную» тетради или «Единый реестр социальной защиты» Госфонда содействия занятости.
Справочно: согласно прогнозам, для выплаты субсидий и компенсации расходов ежегодно планируется выделять средства в следующих размерах:
- 1,25 млрд сумов – из Фонда общественных работ;
- 5,4 млрд сумов – из Госфонда содействия занятости.
Документом утверждены положения о порядках:
• выделения из средств Фонда общественных работ субсидий субъектам предпринимательства, организовавшим надомничество в махаллях, расположенных в отдаленных и труднодоступных районах;
• выделения из Государственного фонда содействия занятости субсидий на покрытие расходов субъектов предпринимательства по приобретению оборудования для надомников, включенных в «Железную», «Женскую», «Молодежную» тетради или «Единый реестр социальной защиты»;
• обучения безработных и незанятых лиц, изъявивших желание заниматься надомным трудом, в негосударственных образовательных учреждениях на основе государственных заказов.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 15.10.2022 г.