Germaniya tashqi ishlar vazirligi vakillari bilan davra suhbati
Joriy yilning 1 noyabr kuni Germaniya Federal tashqi ishlar vaziri Annalena Berbokning Oʼzbekistonga tashrifi doirasida Savdo-sanoat palatasida Germaniya mamlakatning eng yirik va ilgʼor korxonalari ishbilarmon doira vakillari ishtirokida davra suhbati boʼlib oʼtdi.
Tadbirda Oʼzbekiston Respublikasi Bosh vazirining yoqilgʼi-energetika va kimyo sohalarini rivojlantirish boʼyicha oʼrinbosari – energetika vaziri Joʼrabek Mirzamaxmudov, Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov, SSP raisi oʼrinbosari Jahongir Mamajonov, Oʼzbekiston Respublikasi Transport vazirligi va Oʼzbekiston Respublikasi qurilish vazirligi vakillari ishtirok etdi.
Germaniya tomonidan Germaniya Federativ Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Iqlim, iqtisodiyot va texnologiyalar boʼyicha tashqi siyosat boshqarmasi boshligʼi Oliver Renchler, Tashqi ishlar vazirligining Iqtisodiy diplomatiya boʼlimi boshligʼi Xyulьger Kremer, Germaniya iqtisodiyoti Sharqiy qoʼmitasi ijrochi direktori Mixaelь Xarms, Germaniya iqtisodiyotining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi ijrochi direktori Xovsep Vokakyan, shuningdek, qurilish, logistika va energetika sohasidagi yirik kompaniya vakillari ishtirok etdi.
Mazkur tadbirdan koʼzlangan maqsad delegatsiyani mamlakat iqtisodiy rivojlanishining bugungi holati va Oʼzbekiston-Germaniya hamkorligini yanada rivojlantirishning asosiy yoʼnalishlari bilan tanishtirishdan iborat.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov 2021-yil yakuni boʼyicha mamlakatlarimiz oʼrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 762 million dollarni tashkil etganini taʼkidlab, Oʼzbekistonda Germaniya investorlari ishtirokida 201 ta korxona, jumladan, 67 ta korxona 100% Germaniya kapitali bilan, qolaversa 31 nafar firma va kompaniyalarning vakolat xonalari faoliyat yuritayotganini aytib oʼtdi.
Taʼkidlash joizki, Palata Germaniyaning turli tashkilot va kompaniyalari, jumladan, Saksoniya iqtisodiy taʼlim markazi – BSW, Germaniya xalqaro hamkorlik tashkiloti – GIZ, Konrad Adenauer jamgʼarmasi, Germaniya iqtisodiyotining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi – АNK, "SEQUA", "ADELFI" va boshqa tashkilotlar bilan faol hamkorlik qilib kelyapti.
Mazkur tashkilotlar bilan hamkorlik Oʼzbekiston va Germaniya ishbilarmon doiralari oʼrtasida doimiy aloqalar oʼrnatish, shuningdek, ilgʼor Germaniya tajribasini turli yoʼnalishlar boʼyicha oʼrganish va uni Oʼzbekiston sharoitlariga muvaffaqiyatli moslashtirishga xizmat qilmoqda.
Tadbirning asosiy mavzulari energetika, qurilish, transport va logistika sohalarida ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash masalalari boʼlib, shuningdek, davra suhbati davomida ikki davlat ishbilarmon doiralari oʼrtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish mamlakatlar oʼrtasidagi investitsion va savdo-iqtisodiy munosabatlarning hal qiluvchi omili sifatida muhokama qilindi.

Круглый стол с представителями Министерства иностранных дел Германии
1 ноября текущего года в рамках визита Федерального министра иностранных дел Германии Анналены Бербок в Узбекистан, в Торгово-промышленной палате состоялся круглый стол с участием представителей деловых кругов Германии из числа крупнейших и передовых предприятий страны.
На мероприятии приняли участие Заместитель Премьер-Министра - министр энергетики Республики Узбекистан Джурабек Мирзамахмудов, председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврон Вахабов, Заместитель председателя ТПП Жахонгир Мамажанов, представители Министерства транспорта Республики Узбекистан и Министерства строительства Республики Узбекистан.
С немецкой стороны приняли участие Начальник упраления внешней политики по вопросам климата, экономики и технологии Министерства иностранных дел ФРГ Оливер Ренчлер, Начальник отдела экономической дипломатии  Министерства иностранных дел Хюльгер Кремер, Исполнительный директор Восточного Комитета Германской экономики Михаэль Хармс, Исполнительный директор Представительства Германской экономики в странах ЦА Ховсеп Вокакян, а также представители крупных компаний в сфере строительства, логистики и энергетики.
Целью данного мероприятия является ознакомление делегации с актуальным состоянием экономического развития страны и основными направлениями дальнейшего развития узбекско-германского сотрудничества.
Председатель ТПП Даврон Вахабов отметил, что по итогам 2021 года товарооборот между нашими странами составил $762 млн. Также он упомянул что, в Узбекистане осуществляют деятельность 201 предприятия с участием инвесторов из Германии, включая 67 предприятий со стопроцентным германским капиталом и представительства 31-ой фирмы и компании.
Стоит отметить, что Палата придает особое значение и активно сотрудничает с различными немецкими организациями и компаниями, в числе которых Образовательный центр саксонской экономики – BSW, Германская организация международного сотрудничества – GIZ, Фонд Конрада Аденауэра, Представительство Германской экономики в Центрально Азии – AHK, организации «СЕКУА», «АДЕЛЬФИ» и многие другие.
Сотрудничество с данными организациями помогает на постоянной основе налаживать контакты между бизнес-кругами Узбекистана и Германии, а также изучать передовой немецкий опыт по различным направлениям деятельности и успешно его адаптировать в условиях Узбекистана.
Ключевыми темами мероприятия стали вопросы укрепления двусторонних связей в сфере энергетики, строительства, транспорта и логистики, также в ходе круглого стола были обсуждены вопросы между деловыми сообществами двух стран, как решающего фактора дальнейшего развития инвестиционного и торгово-экономического отношения между странами.