Latviya kompaniyalari bilan oʼzaro hamkorlik mustahkamlanmoqda
Joriy yilning 2 noyabr kuni Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi oʼrinbosari Farxodjon Toshpoʼlatov “AP Holding” boshqaruvi raisi Аleksandr Petrov bilan uchrashuv oʼtkazdi.
“AP Holding” — 2009 yil Rigada (Latviya) tashkil etilgan boʼlib, turli biznes yoʼnalishlari, jumladan, Sharqiy hamkorlik mamlakatlari, Yevropa Ittifoqi va AQSh vektorlarida axborot texnologiyalari va innovatsiyalarni joriy etish va rivojlantirish boʼyicha ish olib boradi. 2021-yil iyul oyidan buyon Oʼzbekiston Respublika Tovar-xom ashyo Birjasining Yevropadagi ofisi hisoblanadi.
Uchrashuv davomida, ikki davlat oʼrtasidagi ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari, Oʼzbekiston tadbirkorlik subʼektlarining Yevropa bozorlarida eksport salohiyati, xususan, neft-kimyo va toʼqimachilik sanoatini rivojlantirish, shuningdek, yangi logistika yechimlarini shakllantirish masalalari muhokama qilindi.

Налаживается сотрудничество с латвийскими компаниями
2 ноября этого года Заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Фарходжон Ташпулатов провел рабочую встречу с председателем правления «AP Holding» Александром Петровым.
«AP Holding» — холдинг, созданный в 2009 году в Риге (Латвия), работает над реализацией и развитием направлений различных сфер бизнеса, в том числе, информационных технологий и инноваций в векторах стран Восточного партнёрства, ЕС и США. С июля 2021 года является Европейским Офисом Узбекской Республиканской Товарно-сырьевой Биржи.
В ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы двухстороннего сотрудничества двух государств, развития экспортного потенциала узбекских субъектов хозяйствования на рынках ЕС, в частности, нефтехимической и текстильной отраслей, а также формирование новых логистических решений.