«Uzgrow Tashkent» ва «Agro-Pack Uzbekistan» koʼrgazmalari oʼz ishini boshladi
Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi hamda Oʼzbekiston Respublikasi Qishloq hoʼjaligi vazirligi koʼmakligida joriy yilning 3-5 noyabr kunlari “International Hotel Tashkent” mexmonxonasida Turkiyaning «So fuar» korxonasi tomonidan tashkil etilayotgan «UZGROW TASHKENT-2022» - Xalqaro issiqxona xoʼjaligi, irrigatsiya tizimlari va chorvachilik hamda «AGRO-PACK UZBEKISTAN-2022» - Xalqaro oziq-ovqat texnologiyalari va qadoqlash sanoati koʼrgazmalari oʼtkazilmoqda.
Koʼrgazmaning tantanali ochilish marosimi Turkiya Respublikasining Oʼzbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Olgan Bekar, Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi oʼrinbosari Farxodjon Toshpoʼlatov, Qishloq xoʼjaligi vazirligining Oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish bosh boshqarmasi boshligʼining birinchi oʼrinbosari Аkmal Eshniyozov, Turkiya Respublikasining Toshkentdagi Elchixonasi Savdo boʼlimining maslahatchisi Аhmet Melih va koʼrgazma loyihasi direktori Ismail Enverogʼlu ishtirokida boʼlib oʼtdi.
Mazkur tadbir mavzusi Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 20-martdagi PQ-4246-sonli “Oʼzbekiston Respublikasida bogʼdorchilik va issiqxona xoʼjaliklarini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi Qarori va 2021-yil 28-iyulьdagi “Uzumchilikni rivojlantirishda klaster tizimini joriy etish, ushbu sohaga ilgʼor texnologiyalarni jalb qilishni davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlashga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi PQ-5200-son Qarorida belgilangan vazifalar doirasida dolzarb deb xisoblanadi.
Koʼrgazmada Turkiyaning 17 ta, Oʼzbekistonning 42 ta yetakchi kompaniyalari, shuningdek, Isroil, Qozogʼiston va boshqa mamlakatlarning quyidagi maxsulotlarni ishlab chiqaruvchi kompaniyalari ishtirok etmoqda: issiqxona inshootlari, tomchilatib sugʼorish uchun uskunalar; urugʼlar, oʼgʼitlar, koʼchatlar va agrokimyoviy moddalar; qishloq xoʼjaligi mahsulotlari, oziq-ovqat sanoati va qadoqlash materiallari. Xususan, DEMSA MAKINA, ARDOLET MAKINA, YASHYL GROUP, ONUR PLAST, ESKA AMBALAJ, TUNBAR MAKINA, YMS SERA SİSTEMLERİ, AGRO TOMCHI, BEREKET KIMYO AGRO, MAXSUS POLIMER PLANT, STAR AMBALAJ, VISYS MAKINA, YUSHEN PLASTIC,PELSA, ROZMETOV, SLADUS, TANHO HOLDING kabi kompaniyalar ishtirok etmoqda.
Koʼrgazmada yuqoridagi kompaniyalardan tashqari, agrosohada oʼz faoliyatini boshlayotgan tadbirkorlarga bevosita maslahat berishi mumkin boʼlgan AQUA CONSULT, AGROMART, OOO SABE, AFIF FAMILY MCHJ, OOO "VAZIRA BIZNES" kabi Oʼzbekistonning qishloq xoʼjaligi konsalting kompaniyalari ham ishtirok etmoqda.
Mazkur koʼrgazma tadbirkorlik subʼektlari, jumladan, ish boshlagan tadbirkorlar uchun qishloq xoʼjaligi mahsulotlarini yetishtirish, ularni qayta ishlash, shuningdek, tayyor mahsulotni ichki va tashqi bozorda sotishga qaratilgan investitsiya loyihalarini amalga oshirish va tajriba almashish uchun katta imkoniyatdir.
Аytib oʼtish joizki, “UZGROW TASHKENT-2022” va «AGRO-PACK UZBEKISTAN-2022» koʼrgazmalari nafaqat zamonaviy texnika va texnologiyalar bilan tanishish, balki shu yerning oʼzida oʼzaro manfaatli shartnomalar tuzish imkonini ham beradi.
Bundan tashqari, “UZGROW TASHKENT-2022” koʼrgazmasi bogʼdorchilik va issiqxona sanoatiga oid yangi bilimlarni taqdim etib, mahalliy va xorijiy yirik kompaniyalar rahbarlari bilan yaqindan muloqot qilish uchun yaxshi platforma hisoblanadi.
Koʼrgazma doirasida oʼzbek, turk, eron va xitoy tadbirkorlari oʼrtasida B2B formatida muzokaralar olib borilib, oʼzaro manfaatli shartnomalar tuzilishi kutilmoqda.

«Uzgrow Tashkent» и «Agro-Pack Uzbekistan» стартовали в Ташкенте
При поддержке Торгово-промышленной палаты и Министерства сельского хозяйства с 3 по 5 ноября текущего года в гостинице «International Hotel Tashkent» проходит Международная выставка тепличных и ирригационных систем, в формате двухсторонних деловых переговоров «UZGROW TASHKENT-2022» и продовольственных технологий, упаковочного оборудования «AGRO-PACK UZBEKISTAN-2022», организованная турецкой выставочной компанией «So Fuar».
Торжественное открытие выставки состоялось при участии Чрезвычайного и Полномочного посла Турецкой Республики в Республике Узбекистан Олгана Бекара, заместителя председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Фарходжона Ташпулатова, первого заместителя начальника Главного управления развития пищевой промышленности Министерства сельского хозяйства Акмаля Эшниязова, Советника отдела торговли Посольства Турецкой Республики в Ташкенте Ахмета Мелиха, а также директора проекта выставки Исмаила Энвероглу.
Тематика данного мероприятия является актуальной в рамках задач, определённых постановлениями Президента Республики Узбекистан ПП-4246 от 20 марта 2019 года “О мерах по дальнейшему развитию садоводства и тепличного хозяйства в Республике Узбекистан” и ПП-5200 от 28 июля 2021 года “О дополнительных мерах по внедрению кластерной системы в развитие виноградарства, государственной поддержке привлечения передовых технологий в данную сферу”.
На выставке принимают участие 17 иностранных, 42 узбекских компании, производящие: оборудования по тепличному хозяйству, капельному орошению; семена, удобрения, саженцы и агрохимикаты; продовольственных технологий, упаковочного оборудования. Это такие компании, как DEMSA MAKINA, ARDOLET MAKINA, YASHYL GROUP, ONUR PLAST, ESKA AMBALAJ, TUNBAR MAKINA, YMS SERA SİSTEMLERİ, AGRO TOMCHI, BEREKET KIMYO AGRO, MAXSUS POLIMER PLANT, STAR AMBALAJ, VISYS MAKINA, YUSHEN PLASTIC, PELSA, ROZMETOV, SLADUS, TANHO HOLDING, и многие другие.
Кроме вышеперечисленных компаний на выставке участвуют такие узбекские консалтинговые агрокомпании, как AQUA CONSULT, AGROMART, OOO SABE, AFIF FAMILY MCHJ, ООО "VAZIRA BIZNES", которые непосредственно могут проконсультировать начинающих предпринимателей в сфере агро.
Данная выставка является огромной возможностью для хозяйствующих субъектов, в том числе начинающих предпринимателей, найти решения в реализации своих инвестиционных проектов, направленных на производство сельскохозяйственной продукции, её переработку, а также реализацию готовой продукции на внутреннем и внешнем рынках.
Выставки дают возможность не только ознакомиться с современными оборудованиями и технологиями, но и заключить взаимовыгодные контракты на местах.
Кроме того, «UZGROW TASHKENT-2022» и «AGRO-PACK UZBEKISTAN-2022» представит новые знания о садоводческой отрасли и тепличном хозяйстве, в сфере пищевой промышленности, а также создаст удобные случаи для близкого общения с руководителями местных и зарубежных крупных компаний.
В рамках выставки также будут проведены переговоры между узбекскими, турецкими, иранскими, китайскими предпринимателями в формате B2B, по итогам которых ожидается заключение взаимовыгодных контрактов.