Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolandi
Joriy yilning 7 noyabr kuni “Hilton Tashkent City” mehmonxonasida “Toshkent – ​​Sankt-Peterburg: hamkorlikning yangi ufqlari” mintaqalararo iqtisodiy forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev va Sankt-Peterburg gubernatori Aleksandr Beglov kirish so‘zi bilan ochdi.
Tadbirda, shuningdek, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisining birinchi o‘rinbosari Islom Jasimov, Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi savdo vakili Konstantin Zligostev, “Sankt-Peterburg Savdo-sanoat palatasi” Kengashi raisi Vladimir Katenev va boshqalar ishtirok etdi.
Iqtisodiy forumning asosiy maqsadi ishbilarmonlik va o‘zaro savdo-sotiq aloqalarini yanada kengaytirish, qo‘shma sarmoyaviy loyiha va tashabbuslarni ilgari surish, shuningdek, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash istiqbollari va imkoniyatlarini aniqlashdan iborat.
Tadbirda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va “Sankt-Peterburg Savdo-sanoat palata” Kengashi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim imzolanib, tomonlar o‘z vakolatlari doirasida O‘zbekiston Respublikasi va Sankt-Peterburg tashkilotlari va tadbirkorlari o‘rtasidagi iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, shuningdek, savdo-sotiq aloqalarini mustahkamlashga, shu jumladan, o‘zaro hamkorlikda yangi va eng samarali iqtisodiy yo‘nalishdan foydalanishga kelishdi.
Forum doirasida maʼruzalar va taqdimotlar, shuningdek, B2B va B2G formatida muzokara va uchrashuvlar o‘tkazilib, ikki mamlakat siyosat va biznes vakillari hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qilish imkoniga ega bo‘ldi.

Подписано Соглашение о сотрудничестве
7 ноября этого года в гостинице “Hilton Tashkent City” состоялся Межрегиональный экономический форум «Ташкент - Санкт-Петербург: новые горизонты сотрудничества».
С приветственным словом выступили хоким города Ташкент Джахонгир Артикходжаев и губернатор Санкт-Петербурга Александр Беглов.
Также на мероприятии приняли участие Первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ислам Жасимов, Торговый представитель Российской Федерации в Республике Узбекистан Константин Злыгостев, Председатель Совета Союз «Санкт-Петербургская ТПП» Владимир Катенев и другие.
Основная цель Экономического форума – выявление перспектив и возможностей для дальнейшего расширения деловых связей, развитие двусторонней торговли, продвижение совместных инвестиционных проектов и инициатив, в целом укрепление связей между деловыми кругами обеих стран.
На мероприятии было подписано Соглашение о сотрудничестве между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Союзом «Санкт-Петербургская торгово-промышленная палата», стороны в рамках своей компетенции будут способствовать укреплению и расширению экономических, торговых и научно-технических отношений между организациями и предпринимателями Республики Узбекистан и Санкт-Петербурга, в том числе используя новые наиболее эффективные формы экономического взаимодействия.
В программу форума были включены доклады и презентации, а также в рамках форума состоялись переговоры и встречи в формате B2B и B2G во время которых представители политики и бизнеса обеих стран смогли обудить возможности и перспективы для дальнейшего делового сотрудничества.