UzVC Milliy venchur jamg'armasi Startup Growth (SGP) dasturini ishga tushirmoqda
UzVC Milily venchur jamg'armasi Startup Growth (SGP) dasturining ishga tushirilishiga bag'ishlangan birinchi konferentsiyani o'tkazadi. Ilk SGP konferentsiyasi jahon tajribasini o'rganish va O'zbekiston startap va venchur kapitali ekotizimining rivojlanishi va global maydonga qanday chiqishi kerakligini tushunishga yordam beradi. Maxsus ma'ruzachilar Sukna Ventures bosh hamkori Asher Siddiqi va Diaspora Ventures hamkori Marvin Liao Silikon vodiysidan chiqqan startaplarni yaratish va boshqarish bo'yicha o'z bilimlari bilan o'rtoqlashadilar.
Dastur davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanib, o'zbek startaplariga o'sish va tashqi bozorlarga chiqish borasida jahon andozalari darajasidagi tajriba bilan ta'minlashga qaratilgan. Dasturda ishtirok etish uchun o'nta startap tanlab olinadi, unda UzVC portfelidagi startaplar bilan bir qatorda qabul qilingan jamoalar startap olamidagi so'nggi tendentsiyalar haqida tasavvurga ega bo'ladilar. SGP bozorga kirish, bosqichlar va ko'rsatkichlar, shuningdek, O'zbekistondan tashqarida o'sish va bozorlarga kirish uchun zarur bo'lgan mablag' yig'ish strategiyalari kabi asosiy masalalarni qamrab oladi.
16 noyabr` kuni bo'lib o'tadigan konferentsiyada UzVC katta maslahatchisi Alisher Shayxov, UzVC bosh direktori Dilshod Xashimov, BMTTD inklyuziv rivojlanish klasteri rahbari vazifasini bajaruvchisi Bahodir Bekov, Express24 bosh direktori va asoschisi Akmal` Payziev, I2BF Global Ventures investitsiya bo'yicha direktori Denis Kalishkin, Pulsar.vc hamkori Adrien Henni (Frantsiya) kabi ma'ruzachilar ishtirok etadi.
UzVC tadbirkorlarni risk va imkoniyatlar bo'yicha o'qitish va O'zbekistondan chiqqan hamda dunyoni zabt etishga tayyor bo'lgan kompaniyalar va biznes farishtalarning muvaffaqiyat darajasini oshirish bo'yicha SGP ni yillik tashabbusga aylantirish niyatida. Ushbu startaplar o'sishi va gullab-yashnashi uchun etarli daromad manbalarini yaratishda qiyinchiliklarni engish uchun tashkiliy yordamga muhtoj.
Tadbir Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi hamda BMT Taraqqiyot dasturining O'zbekistondagi “Raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni o'zlashtirishda yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish” qo'shma loyihasi tomonidan O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Innovatsiyalarni joriy qilish va texnologiyalar transferi milliy Ofisi, Yoshlar ishlari agentligi va INNO texnoparki bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda.

Национальный венчурный фонд UzVC запускает Программу Startup Growth (SGP)
Национальный венчурный фонд UzVC проведет первую конференцию, посвященную запуску Программы UzVC Startup Growth (SGP). Первая конференция SGP поможет изучить мировой опыт и понять, как узбекский стартап и экосистема венчурного капитала должны совершить скачок и выйти на глобальную арену. Специальные спикеры Ашер Сиддики, генеральный партнер Sukna Ventures, и Марвин Ляо, партнер Diaspora Ventures, поделятся историями и идеями из Силиконовой долины о том, как создавать и управлять прорывными стартапами.
Программа осуществляется при государственной поддержке, направленной на предоставление опыта мирового уровня узбекским стартапам в их стремлении расти и выходить на зарубежные рынки. Для участия в программе будут отобраны десять стартапов, в которых, наряду со стартапами из портфолио UzVC, принятые команды получат представление о последних тенденциях в мире стартапов. SGP охватывает основные вопросы, такие как выход на рынок, этапы и показатели, а также стратегии сбора средств, которые необходимы для роста и выхода на рынки за пределами Узбекистана.
На конференции 16 ноября выступят такие спикеры и участники дискуссии, как Алишер Шайхов, Старший советник венчурного фонда UzVC, Баходир Беков, и.о руководителя кластера по инклюзивному росту, ПРООН, Акмаль Пайзиев, Генеральный директор и основатель Express24, Денис Калышкин, инвестиционный директор I2BF Global Ventures, Адриан Хенни (Франция), партнер Pulsar.vc.
UzVC намерен сделать SGP ежегодной инициативой для обучения предпринимателей рискам и возможностям и, следовательно, повысить уровень успеха для портфельных компаний VC и бизнес-ангелов, которые происходят из Узбекистана и готовы покорить мир. Этим начинающим компаниям нужна организованная поддержка для преодоления трудностей, чтобы генерировать достаточные потоки доходов, которые позволят им расти и процветать.
Запуск организован совместным проектом Министерства экономического развития и сокращения бедности и ПРООН в Узбекистане «Расширение возможностей молодежи для освоения цифровой экономики и цифрового предпринимательства» в партнерстве с Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Национальным офисом по внедрению инноваций и Трансфер технологий, Агентство по делам молодежи и Технопарк ИННО.