UzVC Startup Growth dasturini ishga tushirilishiga bag‘ishlangan konferensiya bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16 noyabr kuni UzVC Milliy venchur jamg‘armasi Startup Growth dasturini (SGP) ishga tushirilishiga bag‘ishlangan birinchi konferensiyani o‘tkazdi.
Tadbir Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi “Raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni o‘zlashtirishda yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish” qo‘shma loyihasi, AKS Services Group, Innovatsiyalarni joriy qilish va texnologiyalar transferi milliy Ofisi, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Yoshlar ishlari agentligi va INNO texnoparki bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Bolalar dinamik jamiyat uchun zarur bo‘lganidek, rivojlanayotgan iqtisod uchun yangi paydo bo‘layotgan kompaniyalar, yaʼni startaplar ham juda muhimdir. Shu sababli UzVC Milliy venchur jamg‘armasi, O‘zbekistonda mahalliy startaplar uchun yangi individual UzVC Startup Growth Program (SGP)ni ishga tushirdi. Dastur davlat ko‘magida amalga oshirilayotgan bo‘lib, o‘zbek startaplariga o‘sish va tashqi bozorlarga chiqish yo‘lida jahon andozalaridagi tajriba bilan taʼminlashga qaratilgan. SGP O‘zbekistondan tashqarida o‘sish va bozorlarga chiqish uchun zarur bo‘lgan mablag‘ yig‘ish strategiyalari kabi asosiy masalalarni qamrab oladi.
Tadbirni kirish so‘zi bilan UzVC bosh direktori Dilshod Xashimov hamda UzVC katta maslahatchisi Alisher Shayxov ochib berdi.
SGP ning birinchi konferensiyasida nomzod ko‘rsatilgan startaplar, siyosatchilar, elchixonalar, nodavlat notijorat tashkilotlar, shuningdek, universitet talabalari kabi kengroq auditoriyaga o‘zbek startaplari va venchur kapitali ekotizimini global miqyosga chiqarishda qanday yordam berish kerak degan mavzularda maʼruza va taqdimotlar o‘tkazildi.
Xususan, maxsus maʼruzachilar Sukna Ventures bosh hamkori Asher Siddiqi, hamda Diaspora Ventures hamkori Marvin Liao tadbirkorlik va xalqaro miqyosda muvaffaqiyatli startaplarni boshqarish bo‘yicha hikoya va tushunchalari bilan o‘rtoqlashdi.
Shuningdek, konferensiyada BMTTDning “Raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni o‘zlashtirish uchun yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish” loyihasida raqamli tadbirkorlikni va raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish bo‘yicha menejer Usmon Raximjonov, Express24 bosh direktori va asoschisi Akmal Payziyev, I2BF Global Ventures investitsiya bo‘yicha direktori Denis Kalishkin, shuningdek Pulsar.vc hamkori Adrien Henni (Fransiya) kabi maʼruzachilar ishtirok etdi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar spikerlarga o‘zlarining savollarini berishga va mutaxassislar tomonidan batafsil javob olish imkoniga ega bo‘ldilar.

Состоялась конференция по запуску программы UzVC Startup Growth
16 ноября этого года Национальный Венчурный Фонд UzVC провел первую конференцию, посвященную запуску Программы UzVC Startup Growth (SGP).
Запуск организован совместным проектом Министерства экономического развития и сокращения бедности и ПРООН в Узбекистане «Расширение возможностей молодежи для освоения цифровой экономики и цифрового предпринимательства», AKS Services Group в партнерстве с Национальным управлением по внедрению инноваций и передаче технологий, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Агентством по делам молодежи и Технопарком INNO.
Подобно тому, как дети важны для динамичного общества, зарождающиеся компании, то есть стартапы, также необходимы для процветающей экономики. Именно поэтому, Национальный Венчурный Фонд UzVC запустил новую индивидуальную Программу UzVC Startup Growth (SGP) для местных стартапов в Узбекистане. Программа реализуется при государственной поддержке, чтобы предоставить опыт мирового уровня узбекским стартапам в их стремлении расти и выходить на зарубежные рынки. SGP охватывает основные вопросы, такие как стратегии выхода на рынок и привлечения средств, которые необходимы для роста и выхода на рынки за пределами Узбекистана.
Мероприятие с приветственным словом открыли генеральный директор национального венчурного фонда UzVC Дилшод Хашимов, а также Старший советник данного фонда Алишер Шайхов.
На первой конференции SGP, номинированные стартапы, а также более широкая аудитория, включая политиков, посольства, НПО и студентов университетов, обучались тому, как помочь узбекским стартапам и экосистеме венчурных капиталов совершать скачок и выйти на глобальную арену.
В частности, специальные спикеры, генеральный партнер Sukna Ventures Ашер Сиддык и партнер Diaspora Ventures Марвин Лиао, поделились историями и идеями о предпринимательстве в целом и о том, как управлять стартапами на международном уровне.
Также на конференции выступили такие спикеры и участники панельной дискуссии, как менеджер по развитию цифрового предпринимательства и цифровых навыков проекта ПРООН “Расширение возможностей молодежи для освоения цифровой экономики и цифрового предпринимательства” Усмон Рахимджанов, Генеральный директор и основатель Express24 Акмаль Пайзиев, инвестиционный директор I2BF Global Ventures Денис Калышкин, а также партнер Pulsar.vc. Адриан Хенни (Франция).
В завершение мероприятия у участников была возможность задать спикерам свои вопросы и получить подробные ответы по интересующим их темам.