Prezidentning 10.11.2022 yildagi “Hisobot taqdim etish va arxiv hujjatlarini saqlash tartib-taomillarini maqbullashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan o‘rnatilgan tartibga muvofiq:
yuridik shaxslar tomonidan 2022 yil 1 yanvardan keyin hisoblangan jismoniy shaxslarning ish haqi va boshqa daromadlari hamda ular bo‘yicha hisoblangan soliq summalari to‘g‘risidagi arxiv hujjatlarini saqlash hamda davlat yoki nodavlat arxivlariga topshirish majburiyati bekor qilinadi;
yuridik shaxslar 2022 yil 1 yanvardan boshlab davlat soliq xizmati va statistika organlariga elektron tarzda topshirilgan moliyaviy, soliq va statistika hisobotlarini, shuningdek, soliq organining avtomatlashtirilgan axborot tizimlari orqali elektron shaklda rasmiylashtirilgan hujjatlarni saqlash hamda davlat yoki nodavlat arxivlariga topshirish majburiyatidan ozod etiladi;
2023 yil 1 yanvardan boshlab buxgalteriya hisobi subʼektlari tomonidan moliyaviy hisobotlarni soliq va statistika organlariga har chorakda taqdim etish talabi bekor qilinadi;
2023 yildan boshlab aylanmadan olinadigan soliqni qatʼiy belgilangan soliq stavkasi bo‘yicha to‘laydigan tadbirkorlik subʼektlari yillik moliyaviy hisobotlarni soliq organlariga topshirish majburiyatidan ozod etiladi.
2023 yil 1 yanvardan boshlab quyidagi statistik hisobotlar bekor qilinadi:
Birja faoliyati to‘g‘risida hisobot;
Mehnat sharoitlari ahvoli to‘g‘risida hisobot;
Hisoblangan ish haqi miqdori bo‘yicha xodimlar sonining taqsimlanishi to‘g‘risida hisobot;
Umumiy foydalanishdagi temir yo‘l transporti xizmatlari to‘g‘risida hisobot;
Tijorat banki faoliyati to‘g‘risida hisobot;
Sug‘urta tashkiloti faoliyati to‘g‘risida hisobot;
Kichik qurilish tashkilotlari va mikrofirmalarda mavjud qurilish mashina va mexanizmlari to‘g‘risidagi hisobot;
Quvur yo‘li transporti faoliyati to‘g‘risida hisobot;
Meva-sabzavot mahsulotlari xaridi to‘g‘risida hisobot.
Davlat statistika qo‘mitasiga bekor qilinayotgan statistik hisobot turlarida nazarda tutilgan statistik maʼlumotlarning statistika dasturlariga muvofiq tegishli vazirlik va idoralarning maʼmuriy maʼlumotlari asosida shakllantirilishini taʼminlash topshirildi.
2023 yil 1 maydan boshlab quyidagilarga:
tijorat banklariga – ariza beruvchini masofadan turib identifikatsiya qilish uchun zarur shart-sharoitlar mavjud bo‘lganda, taʼsischilari O‘zbekiston rezidentlari bo‘lgan yuridik shaxslar hamda yakka tartibdagi tadbirkorlarga bank hisobvarag‘ini masofadan turib ochishga;
yuridik shaxslarga – elektr energiyasi, tabiiy gaz, issiq suv, ichimlik suv taʼminoti, oqova suv va telekommunikatsiya xizmatlari ko‘rsatish bo‘yicha shartnomalarni, ularning isteʼmoli to‘g‘risidagi hisobotlarni va kelgusi davr uchun shartnomaviy miqdorlar to‘g‘risidagi bir martalik va davriy hujjatlarni elektron shaklda rasmiylashtirishga ruxsat etiladi.
2023 yil 1 yanvardan boshlab nodavlat arxivlarni davlat va nodavlat arxivlari ryestriga kiritish hamda hujjatlarni elektron arxivlash (saqlash) xizmatlarini ko‘rsatuvchi nodavlat arxivlarning maʼlumotlar uzatish tarmoqlari xizmatlarini ko‘rsatish uchun litsenziya olish talabi xabardor qilish tartibini joriy etish orqali bekor qilinadi.

Отменяются некоторые виды статистической отчетности
Принято Постановление Президента от 10.11.2022 г. «О мерах по оптимизации процедур представления отчетов и хранения архивных документов».
Документом установлен порядок, в соответствии с которым:
- отменяется обязательство по хранению и передаче в государственные или негосударственные архивы архивных документов о начисленной юрлицами зарплате и иных доходах физлиц после 1 января 2022 года, а также суммах начисленных по ним налогов;
- юрлица освобождаются от обязательства по хранению и передаче в государственные или негосударственные архивы финансовых, налоговых и статистических отчетов, представленных начиная с 1 января 2022 года в органы налоговой службы и статистики в электронной форме, а также документов, оформленных в электронной форме через автоматизированные информационные системы налогового органа;
- с 1 января 2023 года отменяется требование ежеквартального представления в налоговые и статистические органы финансовых отчетов субъектами бухгалтерского учета;
- с 2023 года субъекты предпринимательства, уплачивающие налог с оборота по фиксированной налоговой ставке, освобождаются от обязательства по представлению годовых финансовых отчетов в налоговые органы.
Начиная с 1 января 2023 года отменяются статистические отчеты:
Отчет о биржевой деятельности;
▫️Отчет о состоянии условий труда;
▫️Отчет о распределении численности работников по сумме начисленной заработной платы;
▫️Отчет об услугах железнодорожного транспорта общего пользования;
▫️Отчет о деятельности коммерческого банка;
▫️Отчет о деятельности страховой организации;
▫️Отчет об имеющихся строительных машинах и механизмах в малых строительных организациях и микрофирмах;
▫️Отчет о деятельности трубопроводного транспорта;
▫️Отчет о закупке плодоовощной продукции.
- о биржевой деятельности;
- о состоянии условий труда;
- о распределении численности работников по сумме начисленной заработной платы;
- об услугах железнодорожного транспорта общего пользования;
- о деятельности коммерческого банка;
- о деятельности страховой организации;
- об имеющихся строительных машинах и механизмах в малых строительных организациях и микрофирмах;
- о деятельности трубопроводного транспорта;
- о закупке плодоовощной продукции.
Госкомитету по статистике поручено формировать статданные, предусмотренные в отменяемых видах статистической отчетности, на основе административных данных соответствующих министерств и ведомств в соответствии со статистическими программами.
С 1 мая 2023 года разрешается:
- коммерческим банкам – дистанционно открывать банковские счета юрлицам и индивидуальным предпринимателям, учредители которых являются резидентами Узбекистана, при наличии необходимых условий дистанционной идентификации заявителя;
- юрлицам – оформление в электронной форме договоров по обеспечению электроэнергией, природным газом, горячей водой, питьевым водоснабжением, оказанию услуг канализации и телекоммуникации, отчетов об их потреблении.
С 1 января 2023 года отменяется требование о включении негосударственных архивов в реестр государственных и негосударственных архивов, а также получении негосударственными архивами, оказывающими услуги по электронному архивированию (хранению) документов, лицензии на оказание услуг сетей передачи данных путем внедрения уведомительного порядка.