Sharja Savdo-sanoat palatasi raisi bilan uchrashuv
Joriy yilning 7 dekabr kuni Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi rahbari D.Vahobovning BААga tashrifi doirasida Sharja Savdo-sanoat palatasi raisi Janobi Oliylari Аbdallah Sulton Аl Ovais bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi.
Sharja amirligi BAAning sanoat markazi hisoblanadi. Amirlikning sanoat mahsuloti BAA umumiy sanoat mahsulotining 48% ni tashkil qilib, bu mamlakatning yetakchi amirligi hisoblanadi. Amirlik yirik savdo va logistika markazi bo‘lib, 3 ta dengiz porti, 33 ta sanoat zonasi va 6 ta erkin iqtisodiy zonaga ega. Mavjud infratuzilma va qulay ishbilarmonlik muhiti amirlikka har yili 30 milliard dollarlik mahsulot va xizmatlar ishlab chiqarish imkonini beradi. Amirlik har yili 8,5 milliard dollarlik mahsulot import qiladi, noneft eksporti esa 15 milliard dollarni, reeksport esa 10,3 milliard dollarni tashkil qiladi. Amirlikning asosiy savdo hamkorlari Saudiya Arabistoni, Hindiston, Ummon, Eron, Iroq, Quvayt va Xitoydir.
Suhbat chogʼida Sharja amirligi va Oʼzbekiston korxonalari oʼrtasidagi oʼzaro hamkorlik istiqbollari, jumladan, savdo (uchinchi mamlakatlarga reeksport), farmatsevtika, yashil energetika, oqava suvlarni tozalash (sanoat korxonalari) va toʼqimachilik sanoati kabi sohalar atroflicha muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari boʼyicha Oʼzbekiston maxsus iqtisodiy zonalari va Sharja amirligi hududida har ikki davlat korxonalari ishtirokida ishlab chiqarishni yoʼlga qoʼyish, xom ashyo materiallarini chuqur qayta ishlash boʼyicha qoʼshma ishlarni tashkil etish va ishlab chiqarilgan mahsulotlarni Yaqin Sharq va Shimoliy Аfrika mamlakatlariga yetkazib berish kelishuviga erishildi.
Shuningdek, tomonlar 2023-yil yanvarь oyida BААda oʼtkazilishi rejalashtirilgan kooperatsiya birjasi (B2B formatida) va ikki mamlakatda oʼtkaziladigan boshqa tadbirlarda ishtirok etish uchun har ikki tomon tadbirkorlarini maksimal darajada jalb etish boʼyicha zarur choralarni koʼrishga kelishib oldilar.

Встреча с Председателем Торгово-промышленной палаты Шарджи
7 декабря текущего года в ходе визита Главы ТПП Узбекистана Д.Вахабова в ОАЭ состоялась встреча с Председателем Торгово-промышленной палаты Шарджи Его Превосходительством Абдаллах Султан Аль Оваисом.
Эмират Шарджа является промышленным центром ОАЭ. Промышленная продукция эмирата составляет 48% от общего объема промышленного производства ОАЭ, являясь по этому показателю ведущим эмиратом страны. Эмират является крупным торговым и логистических центром, в котором функционируют 3 морских порта, 33 промышленные зоны и 6 свободных экономических зон. Существующая инфраструктура и благоприятный деловой климат позволяет эмирату ежегодно производить продукцию и услуги на сумму $30 млрд. Ежегодно эмират импортирует продукцию на $8,5 млрд., а ненефтяной экспорт составляет $15 млрд., $10,3 млрд приходится на реэкспорт. Основными торговыми партнерами эмирата являются Саудовская Аравия, Индия, Оман, Иран, Ирак, Кувейт и Китай.
В ходе встречи стороны детально обсудили перспективы взаимодействия между предприятиями эмирата Шарджа и Узбекистана, в том числе в таких секторах как торговля (реэкспорт в третьи страны), фармацевтика, зеленая энергетика, очистка сточных вод (промышленных предприятий) и текстильная идустрия.
По итогам встречи достигнута договорённость об организации совместной работы по налаживанию производств с участием предприятий обеих стран как на территории специальных экономических зон Узбекистана, так и эмирата Шарджа, по глубокой переработке сырьевых материалов и поставок производимой продукции в страны Ближнего Востока и Северной Африки.
Также стороны договорились принять необходимые меры по максимальному вовлечению предпринимателей обеих сторон для участия в кооперационной бирже (в формате B2B), планируемой к проведению в январе 2023 года в ОАЭ, и других мероприятиях проводимых в обеих странах.