Toshkentda O‘zbekiston-Qozog‘iston hududlararo biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
21-dekabr kuni Toshkentda O‘zbekiston-Qozog‘iston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi, unda ikki mamlakat asosiy vazirlik va idoralari, tarmoq birlashmalari, Savdo-sanoat palatalari, xolding kompaniyalari rahbarlari hamda ishbilarmon doiralarining 400 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
Ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev va Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Savdo va integratsiya vaziri Serik Jumangarin so‘zga chiqdi. Delegatsiyalar rahbarlari mamlakatlarimiz oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni mustahkamlashning ijobiy dinamikasini taʼkidlab, bu borada ishbilarmon doiralarning faol oʻzaro hamkorligi muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdilar.
Ishtirokchilar e’tibori o‘zaro tovar ayirboshlashning o‘sish dinamikasiga qaratildi, so‘nggi yillarda bu ko‘rsatkich ikki baravar ko‘payib, 5 milliard dollarga yaqinlashdi. Bu ko‘rsatkichni 10 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha tizimli chora-tadbirlar ko‘rilmoqda, buning uchun yaqin kelajakda tegishli tashqi savdo infratuzilmasi yaratiladi.
Investitsiyaviy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasi sohasida ham dinamik o‘sish kuzatilmoqda. Oxirgi 5 yil ichida mamlakatimizda Qozog‘iston kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 5 barobar ko‘paydi va bugungi kunda deyarli 1200 tani tashkil etmoqda. Bundan tashqari, ayni paytda umumiy qiymati 3 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 30 dan ortiq qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Ishga solinmagan zaxira va imkoniyatlardan keng foydalanish asosida savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida bir qator yo‘nalishlarda bevosita hududlararo aloqalarni kengaytirish, ikkala mamlakat hududida O‘zbekiston va Qozog‘iston viloyatlarining sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yarmarkalarini o‘tkazish, avtomobilsozlik, elektronika va elektrotexnika, energetika, farmatsevtika, kimyo va to‘qimachilik sanoati, qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi sohalarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish muhimligi taʼkidlandi.
“Xalqaro bozorlarga mahsulotlarimizni olib chiqish maqsadida qiyosiy ustunliklarimiz asosida yuqori texnologiyali korxonalarni tashkil etish hamda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish va yuqori qoʻshilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha saʼy-harakatlarimizni birlashtirish alohida ahamiyat kasb etadi”, – dedi Jamshid Xodjayev oʻz tabrik nutqida. “Biz o‘zaro manfaatli qo‘shma loyihalar sonini ko‘paytirish uchun ulkan salohiyatga egamiz. Mamlakatlarimizda buning uchun zarur bo‘lgan sanoat, texnologik, mehnat resurslari va tabiiy boyliklar mavjud. Ishonchim komilki, o‘zaro kelishib, g‘ayrat bilan hamkorlikda ish olib borib, biz O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqa olamiz”, — deya qo‘shimcha qildi u.
“O‘zbekiston biz uchun Markaziy Osiyodagi asosiy, ishonchli va istiqbolli hamkordir. Mamlakatlar o‘rtasida tobora rivojlanib borayotgan savdo aloqalari do‘stona munosabatlarimizning lokomotiviga aylandi. Qozog‘iston Markaziy Osiyo mintaqasida hamkorlikni rivojlantirishga katta ahamiyat beradi. Forumning oʻtkazilishi mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish va jahon bozorida Markaziy Osiyo brendlarini yaratish muhimligining yana bir isbotidir”, dedi Serik Jumangarin oʻz nutqida.
Forum davomida vazirlik, idoralar, tarmoq birlashmalari va viloyat hokimliklari rahbarlari, shuningdek, ikki davlat ishbilarmon doiralari vakillari taqdimotlar o‘tkazdilar. Ularda hamkorlik salohiyati atroflicha ochib berildi va hamkorlikda amalga oshirishga mo‘ljallangan tayyor istiqbolli loyihalar taklif etildi. Shuningdek, tadbir davomida bo‘lib otgan “B2B” va “G2B” muzokaralari chog‘ida o‘zaro hamkorlikning moliyaviy-texnik jihatlari va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari muhokama qilindi.
Tadbirlar yakunida delegatsiyalar rahbarlari O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada kuchaytirish, mustahkam ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish, qo‘shma loyiha va tashabbuslarni amalga oshirishda tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga sodiqliklarini bildirdilar.
Forum yakunlari boʻyicha Samarqand va Turkiston shaharlari oʻrtasida savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni rivojlantirish toʻgʻrisida Bitim, qishloq xo'jaligi sohasiga doir investitsiya loyihalari va savdo shartnomalarini mujassam etgan alohida “Yoʻl xaritasi”, shuningdek, Oʻzbekiston va Qozogʻiston ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi oʻzaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan umumiy qiymati 3 milliard dollardan ortiq boʻlgan kelishuvlar imzolandi.

В Ташкенте состоялся Узбекско-казахстанский межрегиональный бизнес-форум
21 декабря в г.Ташкенте состоялся Узбекско-казахстанский бизнес-форум, в котором приняли участие руководители ключевых министерств, ведомств, отраслевых объединений, торгово-промышленных палат, холдинговых компаний и более 400 представителей делового сообщества двух стран.
В ходе церемонии открытия выступили заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев и заместитель Премьер-министра – министр торговли и интеграции Республики Казахстан Серик Жумангарин. Главы делегаций подчеркнули позитивную динамику укрепления многопланового сотрудничества двух стран и отметили роль активного взаимодействия деловых кругов в данном контексте.
Внимание участников было акцентировано на динамике роста взаимного товарооборота, который за последние годы вырос более чем в 2 раза, приблизившись к отметке в 5 млрд долларов. Осуществляются системные меры по увеличению этого показателя до 10 млрд долларов, для чего в ближайшее время будет создана соответствующая внешнеторговая инфраструктура.
Динамичный рост наблюдается и в сфере инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации. За последние 5 лет количество предприятий с участием казахстанского капитала увеличилось в 5 раз и сегодня составляет почти 1 200 единиц. Кроме того, в настоящее время продолжается реализация свыше 30 совместных проектов на сумму более 3 млрд долларов.
В контексте дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества на основе широкого задействования неиспользуемых резервов и возможностей, отмечена важность расширения прямых межрегиональных связей по целому спектру направлений, проведения на взаимной основе ярмарок промышленного и сельскохозяйственного потенциала в регионах Узбекистана и Казахстана, реализации совместных проектов в сферах автомобилестроения, электроники и электротехники, энергетики, фармацевтики, химической и текстильной отрасли, производства строительных материалов.
«Особую значимость приобретает объединение усилий по созданию высокотехнологичных производств на основе наших сравнительных преимуществ, развитию промышленной кооперации для выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью с целью дальнейшего совместного освоения международных рынков, – отметил Жамшид Ходжаев в своём приветственном слове. – Мы располагаем огромным потенциалом для кратного увеличения совместных взаимовыгодных проектов. Для этого у нас уже есть всё необходимое – производственные, технологические, кадровые и природные ресурсы. Уверен, при скоординированной, усердной совместной работе мы сможем вывести узбекско-казахское партнёрство на качественно новый уровень», - добавил он.
«Узбекистан для нас – ключевой и долгосрочный партнер в Центральной Азии. Локомотивом наших дружественных отношений стала развивающаяся торговля между странами. Казахстан придает огромное значение развитию взаимодействия на центральноазиатском треке. Проведение форума — еще одно доказательство важности развития региональной кооперации и формирования центральноазиатских брендов на мировом рынке», - отметил в своем выступлении Серик Жумангарин.
В ходе форума руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений и региональных администраций, а также представителей деловых кругов обоих государств провели презентации, в которых был подробно раскрыт потенциал для сотрудничества и представлены готовые перспективные проекты для совместной реализации. Финансово-технические аспекты взаимодействия и механизмы государственной поддержки в реализации совместных проектов были обсуждены уже в ходе «B2B» и «G2B» переговоров.
В завершение мероприятий главы делегаций выразили приверженность дальнейшему укреплению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном, установлению прочных деловых контактов и обеспечению всесторонней поддержки предпринимателям в реализации совместных проектов и инициатив.
По итогам форума были подписаны Соглашение по развитию сотрудничества в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах между городами Самарканд и Туркестан, отдельная «Дорожная карта» с конкретными инвестиционными проектами и торговыми контрактами в сфере сельского хозяйства, а также солидный пакет соглашений, закрепивших конкретные планы развития взаимодействия деловых кругов Узбекистана и Казахстана на общую сумму более 3 млрд долларов.