Oʼzbekiston-Singapur Savdo palatasi tashkil etiladi
Savdo-sanoat palatasi hamda bir qator mahalliy tashkilotlar Singapurning “Oceanus Group” kompaniyasi bilan Oʼzbekiston-Singapur Savdo palatasini tashkil etish toʼgʼrisidagi shartnoma imzolandi. Hamkorlikning maqsadi ikki mamlakatning savdo va sarmoyaviy imkoniyatlarini rivojlantirishdan iborat.
Joriy yilning 16 yanvar kuni Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining davlat tashrifi arafasida Singapurda ikki davlat tadbirkorlari oʼrtasidagi ishbilarmonlik aloqalarini har tomonlama mustahkamlashga qaratilgan Oʼzbekiston-Singapur biznes-forumi boʼlib oʼtdi.
Singapur dunyoning yirik savdo va dengiz yoʼllari chorrahasida, jumladan, Hindiston va Xitoy oʼrtasidagi asosiy dengiz yoʼlida joylashgan davlat boʼlib, bugungi kunda Singapurda tovarlarni saqlash va reeksport qilish xizmatlarini koʼrsatuvchi 9 ta erkin iqtisodiy zonalar faoliyat koʼrsatadi.
Yillar davomida Singapurda 27 ta xalqaro bitimlardan iborat ulkan tarmoq yaratilgan. Ushbu bitimlarga, xususan, Xitoy, Koreya, Аvstraliya, Yangi Zelandiya, Hindiston, Yaponiya, Peru, Turkiya, АQSh, Kanada, Meksika, АSEАN (janubiy-sharqiy Osiyo davlatlari uyushmasi), Yevropa Ittifoqi va Fors koʼrfazi mamlakatlari bilan tuzilgan erkin savdo toʼgʼrisidagi shartnomalar kiradi.
Shu bilan birga, Singapurning bojxona reglamentiga muvofiq, Oʼzbekiston 5200 dan ortiq tovarlarni bojsiz olib kirish huquqiga ega. Biroq, mavjud imkoniyatlarga qaramay, savdo sohasidagi hamkorlik mavjud salohiyat darajasida emas. Buning sabablaridan biri ikki davlat tadbirkorlari uchun oʼzaro savdoni rivojlantirish imkonini beruvchi platformaning yoʼqligidir.
Yuqoridagilarni inobatga olib, biznes-forum doirasida Savdo-sanoat palatasi hamda bir qator mahalliy tashkilotlar Singapurning “Oceanus Group” kompaniyasi bilan Oʼzbekiston-Singapur Savdo palatasini tashkil etish toʼgʼrisidagi shartnoma imzolandi.
Tashkil etiladigan Oʼzbekiston-Singapur Savdo palatasining taʼsischilari qatoriga Savdo-sanoat palatasi (muvofiqlashtiruvchi), Oʼzbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Eksportni ragʼbatlantirish agentligi, “Oʼzsanoateksport” АJ, “Oʼztoʼqimachiliksanoat” uyushmasi, “Global Export Company” MChJ, hamda “BMB Trade Group” MChJ kiradi.
Oʼzbekiston-Singapur Savdo palatasining maqsadi - Oʼzbekistonning Singapur hamda АСEАN mamlakatlarida savdo va sarmoyaviy imkoniyatlarini rivojlantirishdan iborat boʼladi.
Hamkorlikning birinchi bosqichida tomonlar Oʼzbekistondan Singapur, Xitoy va АСEАN mamlakatlari bozorlariga dukkaklilar, qayta ishlangan meva-sabzavot, yongʼoq va tovuq goʼshti eksportini tashkil etishga kelishib oldilar.
Hamkorlikning ikkinchi bosqichida Singapur kompaniyasi oʼzbekistonlik eksportyorlar faoliyatini kengaytirish va mahsulot sifatini oshirish orqali eksport hajmini oshirish maqsadida ularga sarmoya kiritish va sarmoya jalb etishni rejalashtirmoqda.

Будет создана Узбекско-Сингапурская торговая палата
Торгово-промышленная палата Узбекистана и ряд местных организаций подписали соглашение с сингапурской торговой компанией «Oceanus Group» о создании “Узбекско-Сингапурской Торговой палаты”, целью которой будет являться продвижение торговых и инвестиционных возможностей Узбекистана в Сингапуре, а также странах региона АСЕАН.
16 января текущего года в Сингапуре накануне государственного визита Президента Республики Узбекистан состоялся Узбекско-Сингапурский бизнес-форум, направленный на всестороннее укрепление деловых связей между предпринимателями двух стран.
Сингапур расположен на пересечении основных мировых торговых и морских путей, в том числе главного морского пути между Индией и Китаем.
В Сингапуре действуют 9 свободных экономических зон, на которых предоставляются услуги по хранению и реэкспорту товаров.
За прошедшие годы Сингапур создал обширную сеть из 27 реализованных соглашений, в частности, договоры о свободной торговле с такими странами как: Китай, Корея, Австралия, Новая Зеландия, Индия, Япония, Перу, Турция, США, Канада, Мексика, странами АСЕАН, ЕС и Персидского залива.
При этом в соответствии с таможенным регулированием Сингапура Узбекистан имеет право беспошлинного ввоза на более чем 5 200 позиций.
Но, несмотря на имеющие возможности, сотрудничество в торговой сфере не соответствует имеющемуся потенциалу, одной из причины чего является отсутствие платформы, используя которую предприниматели обеих стран могли бы развивать торговлю.
В этой связи, в ходе бизнес форума, проводимого в рамках Государственного визита Президент Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Сингапур, Торгово-промышленная палата подписала соглашение с сингапурской торговой компанией «Oceanus Group» о создании “Узбекско-Сингапурской Торговой палаты”, целью которой будет являться продвижение торговых и инвестиционных возможностей Узбекистана в Сингапуре, а также странах региона АСЕАН.
В состав учредителей создаваемой Узбекско-Сингапурской Торговой палаты вошли Торгово-промышленная палата (координатор), Агентство продвижения экспорта при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, АО «Uzsanoatexport», Ассоциация «Узтекстильпром», ООО «Global Export Company», ООО «BMB Trade Group».
На первом этапе сотрудничества стороны договорились о организации экспорта из Узбекистана бобовых, переработанной плодоовощной продукции, орехов и куриного мясо, на рынки Сингапура, Китая и стран АСЕАН.
На втором этапе сотрудничества компания сингапурская сторона планирует вкладывать и привлекать инвестиции для узбекских экспортеров с целью увеличения объемов экспорта, за счет расширения их деятельности и улучшения качества производимой продукции.