Mahalliy zargarlar Palata tomonidan qo‘llab-quvvatlanilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 23-dekabrdagi “Zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish va mahalliy zargarlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-452-sonli qaroriga muvofiq, mahalliy ishlab chiqaruvchi tadbirkorlarni keng haridorlar ommasiga tanitish maqsadida:
Savdo-sanoat palatasi tomonidan joriy yilning 8 fevral kuni Chorsu Gold Center savdo markazida O‘zbekistondagi zargarlik sohasi uchun eng yirik savdo tadbiri – ULGURJI SAVDO YARMARKAsining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov, O‘zbekiston Milliy media assotsiatsiyasi boshqaruvi raisi Sherzodxon Qudratxo‘ja va Chorsu Gold Center savdo markazi rahbari Sodiq Abdullayev tantanali ravishda ochib berdi.
O‘zbekiston dunyo miqyosida oltin zaxirasi va eksporti, tilla ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi davlatlardan hisoblanadi. Lekin hali sohadagi salohiyatdan to‘laqonli foydalanilyapti, deb ham bo‘lmaydi. Masalan, Turkiyada besh mingdan ortiq, Hindistonda o‘ng mingdan ziyod, mamlakatimizda esa bugungi kunda 800 nafar atrofida zargarlik mahsulotlari ishlab chiqaradigan tadbirkor faoliyat yuritadi.
So‘nggi yillarda zargarlik sanoatiga davlatimiz rahbari tomonidan alohida eʼtibor qaratilib, sohaga doir qator huquqiy hujjatlar qabul qilindi. Tizimni rivojlantirish uchun zarur shart-sharoit yaratilmoqda. Xususan, Qimmatbaho metallarni tovar-xomashyo birjasi orqali kechiktirib to‘lash sharti bilan sotish tartibining amal qilish muddati 2026 yil 1 yanvarga qadar uzaytirildi.
Mahalliy zargarlarni qo‘llab-kuvvatlash maqsadida tashkil etilgan ushbu ko‘rgazma 8-9, 15-16 va 22-23 fevral kunlari, shuningdek, doimiy ravishda aprel oyiga qadar davom etadi.
Ulgurji savdo yarmarkasi butun zargarlik sanoatini birlashtiradigan yagona maskan bo‘lib, ushbu ko‘rgazmada qimmatbaho, hashamatli, tilla va zamonaviy dizayndagi zargarlik buyumlari tadbir mehmonlariga namoyish etiladi.
Taʼkidlash joizki, zargarlik sohasini mahalliy sanoatning asosiy drayverlaridan biriga aylantirish, qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlardan zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish faoliyati hamda savdosini qo‘llab-quvvatlash maqsadida bu kabi ko‘rgazmalarni tashkil etish muhim hisoblanadi.

Состоялась Ярмарка в поддержку местных ювелиров
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-452 от 23 декабря 2023 года «О дополнительных мерах по расширению мощностей производства ювелирных изделий и всесторонней поддержке отечественных ювелиров», с целью познакомить массы покупателей с местными предпринимателями и производителями:
8 февраля текущего года в Торговом центре золота «Chorsu Gold Center» состоялась церемония открытия ОПТОВОЙ ЯРМАРКИ – крупнейшего торгового мероприятия ювелирной отрасли нашей страны, организованного Торгово-промышленной палатой Узбекистана.
Мероприятие торжественно открыли председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврон Вахобов, председатель правления Национальной ассоциации электронных СМИ Узбекистана Шерзодхон Кудраходжа и руководитель торгового центра «Chorsu Gold Center» Садик Абдуллаев.
Узбекистан является одной из ведущих стран мира по запасам и экспорту золота, а также по производству золота. Однако нельзя сказать, что потенциал в этой области используется полностью. Например, в Турции их более пяти тысяч, в Индии более десяти тысяч, а в нашей стране сегодня насчитывается около 800 предпринимателей, производящих ювелирную продукцию.
В последние годы Президент Узбекистана уделяет особое внимание ювелирной отрасли, был принят ряд нормативно-правовых документов, касающихся этой отрасли. Создаются необходимые условия для развития системы, в частности, срок действия порядка реализации драгоценных металлов через товарно-сырьевую биржу с условием отсрочки платежа был продлён до 1 января 2026 года.
Данная выставка, организованная для поддержки местных ювелиров, будет проходить с 8-9, 15-16 и с 22-23 февраля и продлится до апреля.
Оптовая ярмарка – единственная площадка, объединяющая всю ювелирную отрасль. На этой выставке гостям мероприятия были представлены драгоценные, эксклюзивные и современные золотые дизайнерские украшения.
Следует отметить, что организация подобных выставок важна для превращения ювелирной отрасли в один из основных драйверов местной промышленности, а также для поддержки деятельности по производству и торговле ювелирными изделиями из драгоценных металлов и драгоценных камней.