Tadbirkorlarni toifalarga ajratish mezonlari belgilanmoqda
Prezident tomonidan 10.02.2023 yildagi “Tadbirkorlik subʼektlarini toifalarga ajratish mezonlari hamda soliq siyosati va soliq maʼmuriyatchiligini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–21-son Farmon imzolandi.
Hujjatga ko‘ra, tadbirkorlik subʼektlari quyidagi mezonlarga ko‘ra toifalarga ajratilmoqda:
• kichik tadbirkorlik subʼektlari:
• YATT;
• mikrofirmalar – taʼsischilari jismoniy shaxslar bo‘lgan hamda jami daromadi yil davomida 1 mlrd so‘mgacha bo‘lgan tadbirkorlar;
• kichik korxonalar – jami daromadi yil davomida 1-10 mlrd so‘mgacha bo‘lgan tadbirkorlar, shuningdek, taʼsischilari yuridik shaxs bo‘lgan mikrofirmalar;
• o‘rta tadbirkorlik subʼektlari – jami daromadi yil davomida 10-100 mlrd so‘mgacha bo‘lgan tadbirkorlar;
•  yirik tadbirkorlik subʼektlari – jami daromadi yil davomida 100 mlrd so‘m va undan yuqori bo‘lgan tadbirkorlar.
2023 yil 1 apreldan:
• Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi hisobidan 1 yilda bir marotaba o‘rta tadbirkorlik subʼektlariga mol-mulkni sug‘urta qilish xarajatlarining 50%, biroq BHMning 20 baravaridan oshmagan qismi qoplab beriladi;
• daromadi 10 milliard so‘mdan kam bo‘lmagan tadbirkorlar uchun davlat xaridlarida 20 foizlik kvota joriy etiladi. Ushbu xaridlar doirasida tuziladigan shartnomalarda oldindan to‘lov miqdori 50 % etib belgilanadi.
• davlat xaridlarida eng yaxshi takliflarni tanlash va tender savdolarida ishtirokchilar takliflarini baholashda QQS summasi inobatga olinmaydi;
• yuqori qo‘shilgan qiymatli mis mahsulotlarini eksport qiluvchi korxonalarning mahsulotlar ishlab chiqarish va ularni tashqi bozorga sotish bilan bog‘liq xarajatlarini eksport qiymatining 6%gacha qoplash tartibi bekor qilinadi.
• “Navoiy kon-metallurgiya komibanati” AJ va “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” Innovatsion faoliyatni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga 10 mlrd so‘mdan ajratishadi.
Dori vositalarining davlat sog‘liqni saqlash muassasalariga bepul berilishi yoki amal qilish muddati qisqaligi sababli narxi pasaytirilgan qiymat bo‘yicha realizatsiya qilinishi iqtisodiy jihatdan o‘zini oqlaydigan xarajatlar (zararlar) deb eʼtirof etiladi va foyda solig‘ini hisoblashda chegirib tashlanadi.
2023 yil 1 oktabrga qadar tajriba tariqasida tovarlarni (xizmatlarni) sotib olish va (yoki) realizatsiya qilish bila bog‘liq bitimlarda ishtirok etgan kontragentlar – sotuvchilar (xaridorlar) tomonidan QQS kam to‘langanligi (soliq uzilishi) aniqlanganda, Soliq qo‘mitasiga mazkur kontragentlarga nisbatan soliq nazoratini tayinlash huquqi berilmoqda.
2023 yil 1 maydan quyidagilar majburiy hisoblanadi:
• avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor stansiyalari va avtomobillarga gaz quyish stansiyalarida elektron o‘lchash uskunalari va onlayn video kameralarini o‘rnatish hamda ularni soliq organlarining axborot tizimlari bilan integratsiya qilish;
• paxta, g‘alla yoki sholini qabul qilish va hisobini yuritish bo‘yicha axborot tizimlarining operatorlari o‘z tizimlarini soliq organlarining axborot tizimlari bilan integratsiya qilishi;
• to‘lov xizmatlarini ko‘rsatuvchi tashkilotlar jismoniy shaxslar o‘rtasida pul o‘tkazmalari amalga oshirilganda, ularga ko‘rsatilgan xizmatlar uchun (olingan haq, komissiya uchun “0” so‘m bo‘lgan taqdirda ham) elektron hisobvaraq-fakturalar taqdim etish va rasmiylashtirish.

Определены критерии разделения предпринимателей на категории
Принят Указ Президента от 10.02.2023 г. №УП-21 «О мерах по дальнейшему совершенствованию критериев разделения субъектов предпринимательства на категории, а также налоговой политики и налогового администрирования».
В соответствии с документом субъекты предпринимательства будут разделены на категории на основе следующих критериев:
• субъекты малого предпринимательства:
• ИП;
• микрофирмы – субъекты, учредителями (участниками) которых являются физлица, с совокупным доходом до 1 млрд сумов в течение календарного года;
• малые предприятия – субъекты с совокупным доходом от 1 до 10 млрд сумов в течение календарного года, а также микрофирмы, учредителями (участниками) которых являются юрлица;
• субъекты среднего предпринимательства – субъекты с совокупным доходом от 10 до 100 млрд сумов в течение календарного года;
• субъекты крупного предпринимательства – субъекты с совокупным доходом от 100 млрд сумов и более в течение календарного года.
С 1 апреля 2023 года:
• за счет Госфонда поддержки предпринимательской деятельности субъектам среднего предпринимательства один раз в год покрывается часть до 50% расходов на страхование имущества (но не более 20 БРВ);
• для субъектов предпринимательства с совокупным доходом не менее 10 млрд сумов вводится квота 20% в госзакупках. В договорах, заключаемых с бюджетными заказчиками в рамках указанных закупок, предусматривается предоплата в размере 50%;
• при отборе наилучших предложений и оценке предложений участников тендерных торгов по госзакупкам сумма НДС не учитывается;
• отменяется покрытие расходов предприятий – экспортеров медной продукции с высокой добавленной стоимостью, связанных с производством продукции и ее реализацией на внешних рынках, в размере до 6% от экспортной стоимости;
• АО «Навоийский горно-металлургический комбинат» и АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» будут отчислять в Фонд поддержки инновационной деятельности по 10 млрд сумов.
Безвозмездная передача госучреждениям здравоохранения либо реализация по сниженной стоимости лекарств по причине краткости срока их годности признаются экономически оправданными расходами (убытками) и вычитаются при расчете налога на прибыль.
Налоговый комитет до 1 октября 2023 года в порядке эксперимента вправе проводить контрольные мероприятия в отношении контрагентов – продавцов (покупателей), принимавших участие в сделках, связанных с покупкой и (или) реализацией товаров (услуг), – в случае выявления недоплаты этими контрагентами НДС (налоговый разрыв).
С 1 мая 2023 года:
• на автогазонаполнительных компрессорных станциях и автогазозаправочных станциях обязательно должны быть установлены электронные измерительные приборы и онлайн-видеокамеры, интегрированные с информационными системами налоговых органов;
• операторы информационных систем приема и ведения учета хлопка-сырца, зерна или риса должны интегрировать свои системы с информационной системой налоговых органов;
• организации, оказывающие платежные услуги, при осуществлении денежных переводов между физическими лицами оформляют и предоставляют электронные счета-фактуры за оказанные им услуги (также в случае взимания платы, комиссии в размере «0» сумов).