O‘zbekistonda raqamli transformatsiya rivojlanmoqda
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi ko‘magida, joriy yilning 22 fevral kuni “International Hotel Tashkent” mehmonxonasida “Davlat hokimiyati organlari, biznes va taʼlimda raqamli transformatsiya” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Aytib o‘tish joizki, axborotlashtirish, aloqa va telekommunikatsiya texnologiyalari sohasini rivojlantirish respublikamizning asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktabrdagi PF-6079-son qarori bilan tasdiqlangan “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari qabul qilingani buning tasdig‘idir.
Mazkur konferensiya yuqori bo‘g‘in rahbarlari, jumladan, kompaniya va tashkilotlar TOP-menedjerlari, IT-departamentlar rahbarlari va madaniy obʼektlarning vakillari uchun mo‘ljallangan bo‘lib, audiovizual loyihalar va axborot texnologiyalari sohasida yechimlarni ishlab chiqish bo‘yicha tajriba va fikr almashish uchun maydon hisoblanadi.
Konferensiya davomida Polymedia kompaniyasi, Xalqaro yangi taʼlim texnologiyalari instituti, Rossiya Federatsiyasi hukumatining muvofiqlashtiruvchi markazi ekspertlari va boshqalar o‘z maʼruzalari bilan o‘rtoqlashdilar.
Konferensiya ishtirokchilari davlat hokimiyati organlari va korporatsiyalar uchun boshqaruv markazlarni, tezkor markazlarni loyihalash va tashkillashtirish haqida maʼlumot oldilar.
Shuningdek, MDH mamlakatlari va O‘zbekistondagi loyihalar, halqaro tajriba, global keyslar, biznes va taʼlimdagi raqamli transformatsiyaning muhim jihatlari, hususan, muzeylar va ko‘rgazma markazlari bo‘yicha kreativ yechimlar haqida ham taqdimotlar o‘tkazildi.

В Узбекистане ускоряется цифровая трансформация
При поддержке Торгово-промышленной палаты Узбекистана 22 февраля этого года в гостинице “International Hotel Tashkent” состоялась международная конференция «Цифровая трансформация в органах государственной власти, бизнесе, образовании».
Одним из главных приоритетов нашей республики является развитие сферы связи, информатизации и телекоммуникационных технологий. Это подтверждается принятием Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 года №УП–6079.
Данная конференция предназначена для руководителей высокого уровня, в частности для ТОП-менеджеров компаний и организаций, руководителей IT-департаментов, а также представителей объектов культуры и является площадкой для обмена опытом и идеями по разработке решений в области аудиовизуальных проектов и технологий.
В ходе конференции со своими докладами выступили эксперты компании Polymedia, Международного института новых образовательных технологий, а также эксперты Координационного центра при Правительстве Российской Федерации и другие.
Также в ходе мероприятия участникам конференции была представлена информация о проектирование и создание Ситуационных центров для органов государственной власти и корпораций, а также о международном опыте, глобальных кейсах и проектах в странах СНГ и Узбекистане.
Особое внимание было уделено цифровой трансформации бизнеса и образованию, креативным решениям для музеев и выставок.
Кроме того, эксперты обсудили опыт международных проектов, информацию о трендах в AV-индустрии, образовании и IT-отрасли от международных экспертов Polymedia.