Misr zargarlik sanoatining yetakchi vakillari Misr Zargarlik qoʻmitasi raisi Ixab Vassef, “Kirmena Jewellery” kompaniyasi taʼsischisi Mamdux Abdalla Gabala, “King Gold” taʼsischisi Shaker Fayzi Shaker hamda “Helwan” universiteti professori Karam Mosaad Axmed Moxamed Farax 1-mart kuni Buxoro viloyatiga tashrif buyurib, Xoʻja Nurobod koʻchasida joylashgan zargarlik maktabida usta hunarmandlar, zargarlar bilan ham uchrashuv oʻtkazdi.
Tashrif doirasida dastlab viloyat hokimligida uchrashuv oʻtkazildi. Muloqot avvalida viloyat hokimi Botir Zaripov Oʻzbekiston hamda Misr davlatlari oʻrtasidagi oʻzaro doʻstlik va teng manfaatli savdo-iqtisodiy, madaniy-maʼrifiy hamkorlik aloqalari soʻnggi yillarda har jihatdan ravnaq topib borayotganidan mamnunligini bildirib, ayni kunda qadimiy va hamisha navqiron Buxoro shahri va uning salohiyati haqida atroflicha maʼlumot berildi.
Misr Arab Respublikasi delegatsiyasi rahbari, Zargarlik qoʻmitasi raisi Ixab Vasfi Amin Vassef samimiy qabul va mehmondoʻstlik uchun Buxoro viloyati hokimiga oʻz minnatdorchiligini bildirib, ikki davlat oʻrtasidagi doʻstlik, birodarlik rishtalari azaliy tarixga borib taqalishi, hozirda ham arab davlatida Oʻzbekiston, Samarqand va Buxoro haqida yaxshi bilishlari, buyuk alloma Ahmad Fargʻoniy, qolaversa, tib ilmi asoschisi Ibn Sino ilmiy merosidan xabardorligini eʼtirof etdi.
Oʻz navbatida Oʻzbekiston Prezidentining Misrga amalga oshirgan rasmiy tashrifi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish yoʻlida tarixiy qadam boʻlganini taʼkidladi. Albatta, amaliy-konstruktiv ahamiyatga ega mazkur tashrif bejiz emasligi, hademay madaniy-ijtimoiy, turizm va hunarmandchilik sohalarida bu oʻz samarasini berishi, qadimiy va hamisha navqiron Buxoroda misrlik investorlar loyihalari amalga oshirilishiga ishonch bildirdi. Delegatsiyaning viloyatga tashrifi kun tartibiga koʻra, ular Buxoroning diqqatga sazovor joylariga sayohat uyushtirildi.

Представители египетской ювелирной промышленности встретились с мастерами Бухарской ювелирной школы
Ведущие представители египетской ювелирной промышленности председатель Ювелирного комитета Арабской Республики Египет Ихаб Вассеф, учредитель компании Kirmena Jewellery Мамдух Абдалла Габала, основатель компании King Gold Файзи Шакер и профессор университета Helwan Карам Мосаад Ахмед Мохамед Фараг 1 марта посетили Бухарскую область, где встретились с ювелирами и ремеслинниками ювелирной школы, расположенной на улице Ходжа Нурабад.
В рамках визита состоялось совещание в областном хокимияте. В начале встречи хаким области Ботир Зарипов выразил удовлетворение тем, что отношения взаимной дружбы и взаимовыгодного торгово-экономического, культурно-образовательного сотрудничества между Узбекистаном и Египтом в последние годы развиваются во всех аспектах.
Глава делегации Арабской Республики Египет, председатель ювелирного комитета Ихаб Васфи Амин Вассеф выразил благодарность хакиму Бухарской области за теплый прием и гостеприимство, а также он отметил тот факт, что дружба и братство между странами восходят к древней истории, и что даже сейчас в арабской стране хорошо знают Узбекистан, Самарканд и Бухару. Он признавался, что ему хорошо известно научное наследие великого ученного Ахмада Фаргани и основоположника медицины Ибн Сины.
В свою очередь он отметил, что официальный визит Президента Узбекистана в Египет стал историческим шагом в развитии двусторонних отношений. Безусловно, этот визит практического и конструктивного значения принесет свои плоды в сферах культурно-социальной, туристической и ремесленной. Он также выразил уверенность, что проекты египетских инвесторов обязательно будут реализованы в древней Бухаре. Согласно программе визита делегации в область, им была организована поездка по достопримечательностям Бухары.