Oʼzbekiston va Rossiya tadbirkor ayollarining xalqaro davra suhbati
Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasida joriy yilning 6-mart kuni — Xalqaro xotin-qizlar kunini nishonlash arafasida “Ayollar va yoʼllar: oʼzlik sari yoʼl” loyihasini suratga olish ishlari boshlanishi munosabati bilan Oʼzbekiston va Rossiya tadbirkor ayollarining xalqaro davra suhbati boʼlib oʼtdi.
Tadbir Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi va “SHARQ AYOLI” xotin-qizlar xalqaro jamoat fondi hamkorligida tashkil etildi.
Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisining birinchi oʼrinbosari I.Jasimov, “SHARQ AYOLI” xotin-qizlar xalqaro jamoat fondi raisi S.Tursunboeva, Oila va xotin-qizlar davlat qoʼmitasi raisi O.Parpiboeva.
Rossiya tomonidan Rossiya delegatsiyasi rahbari, “Ayollar va yoʼllar: oʼzlik sari yoʼl” loyihasi stsenariy muallifi, tadbirkor K.Kretova, Sankt-Peterburg ayollar ishbilarmonlar hamjamiyati vakili, loyiha prodyuseri A.Kameneva va boshqalar soʼzga chiqdi.
Tadbir doirasida zamonaviy dunyo ayollarining koʼp qirrali va koʼp vazifaliligiga bagʼishlangan, xalqaro kinofestivallarda sovrinlarni qoʼlga kiritgan “Ayollar va yoʼllar: oʼzlik sari yoʼl” kinoloyihasi taqdim etildi.
Muhokama chogʼida tadbirkorlar Rossiya va Oʼzbekistonda biznes yuritish tajribasi bilan oʼrtoqlashdi, ishbilarmon doiralarda muloqot va ragʼbatlantirishga taʼsir etuvchi gender masalalarini muhokama qilindi, biznes sohasida ayollarning faol yetakchiligini taʼminlash boʼyicha fikr almashdi.
Ushbu muhokama jarayonlari ehtimol, Toshkentda suratga olish ishlari boshlanadigan filmning bir qismiga aylanishi mumkin.

Международный круглый стол женщин-предпринимательниц Узбекистана и Росси
В канун празднования Международного Женского Дня, 6 марта т.г. в Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялся Международный круглый стол женщин-предпринимательниц Узбекистана и России, приуроченный к старту съемок проекта «Женщины и дороги: путь к себе».
Организаторами мероприятия выступили Торгово-промышленная палата Узбекистана и Международный женский общественный фонд SHARQ AYOLI.
На круглом столе с узбекской стороны выступили Первый заместитель председателя ТПП Узбекистана И.Жасимов, председатель Международного женского общественного фонда SHARQ AYOLI С.Турсунбаева, председатель Госкомитета по делам семьи и женщин О.Парпибаева.
С российской стороны руководитель Российской делегации, сценарист проекта «Женщины и дороги: путь к себе», предприниматель К.Кретова, представитель Женского бизнес-сообщества Санкт-Петербурга, продюсер проекта «Женщины и дороги: путь к себе» А.Каменева и др.
В рамках мероприятия был представлен кино-проект «Женщины и дороги: путь к себе», посвященный многогранности и многофунциональности женщин в современном мире, снискавший премии международных кинофестивалей.
Во время дискуссии предприниматели поделились опытом ведения бизнеса в России и Узбекистане, обсудили гендерные вопросы, влияющие на коммуникацию и продвижение в бизнес-сообществе, обменялись идеями по продвижению гармоничного женского лидерства в деловой сфере.
Выдержки из дискуссии возможно станут частью фильма, съемки которого стартуют в этот день в Ташкенте.