Islom taraqqiyot banki delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Tomonlar Oʻzbekiston Iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish jamgʻarmasini tashkil etish loyihasi doirasidagi hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildi.
Ma’lumot uchun: ITBga dunyo bo'ylab 57 davlat aʼzo va uning ustav fondi 150 milliard dollarni tashkil qiladi. ITB 16 milliard dollardan ortiq operatsion aktivlari va 70 milliard dollarlik ustav kapitali bilan dunyodagi eng yirik islom banklaridan biri hisoblanadi.
Jamgʻarma Oʻzbekistonda kichik va oʻrta biznesni rivojlantirishni, ish oʻrinlari yaratishni qoʻllab-quvvatlash va qashshoqlikka qarshi kurashga koʻmaklashish maqsadida tashkil etilmoqda.
Jamgʻarma ustav kapitalining boshlangʻich miqdori 100 million dollarni tashkil etadi. Jamgʻarmaning asosiy xususiyatlaridan biri texnik koʻmak berish mexanizmi hisoblanadi. Yaʼni yakuniy benefitsiarlarga loyihasi moliyaviy jihatdan muvaffaqiyatli boʻlish ehtimolini oshirishda hamda ish oʻrinlari yaratish nuqtai nazaridan biznes hayoti va tarmoqlarida zarur bilimlar bazasini rivojlantirishda yordam beriladi.
Tomonlar kichik va oʻrta korxonalar bilan aloqalarni yoʻlga qoʻyish, mavjud muammolarni aniqlash, shuningdek, aholining zaif qatlamini qoʻllab-quvvatlash va rivojlantirish uchun tajriba va bilim almashish boʻyicha hamkorlik qilishga kelishib oldi.

Состоялась встреча с делегацией Исламского банка развития
16 марта т.г. в ТПП состоялась встреча Первого заместителя председателя ТПП И.Жасимова с делегацией Исламского банка развития во главе с Директором Департамента экономических возможностей ИБР, доктором Н.Галлебом.
Стороны обсудили возможности сотрудничества в рамках проекта по созданию Фонда расширения экономических возможностей Узбекистана.
Для справки: Членами ИБР являются 57 стран, а уставный фонд равен 150 миллиардам долларов. ИБР является самым активным исламским банком в мире с операционными активами более 16 миллиардов долларов и подписным капиталом в 70 миллиардов долларов.
Фонд создан с целью поддержки развития малого и среднего предпринимательства, поддержки созданию рабочих мест, содействию в борьбе с бедностью в Узбекистане.
Первоначальный размер уставного капитала фонда составляет 100 млн.долл. Одной из ключевых особенностей фонда является механизм технической помощи - поддержки конечных бенефициаров в повышении вероятности успеха их проектов в финансовом отношении, наряду с развитием необходимой базы знаний в деловой жизни и отраслях промышленности с точки зрения создания рабочих мест.
Стороны договорились о сотрудничестве в установлении контактов с малыми и средними предприятиями, выявлении существующих проблем, а также в обмене опыта и знаниями для поддержки и развития слабого слоя населения.