Toshkentda O‘zbekiston-Litva biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 4 aprel kuni O‘zbekiston-Litva biznes-forumi va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokida “B2B” formatida ishbilarmonlik muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi hamda Litva Transport va kommunikatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda ikki davlat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida tashkil etildi.
Tadbirni Litvaning Favqulodda va muxtor Elchisi Gintautas Vasiulis, Litva Respublikasi transport va kommunikatsiyalar vaziri o‘rinbosari Yuliy Skachkauskas va O‘zbekiston Respublikasi transport vaziri o‘rinbosari Choriyev Jasurbek kirish so‘zi bilan ochdi.
Tadbirda ikki mamlakat davlat idoralari vakillari, milliy kompaniyalari va ishbilarmon doiralari vakillari, xususan, transport, logistika, oziq-ovqat, bojxona, mebel kabi sohalarda faoliyat yurituvchi tadbirkorlar ishtirok etdi.
Forum doirasida O‘zbekiston va Litva kompaniyalari rahbarlari ikki mamlakat iqtisodiyotining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha istiqbolli loyihalar to‘g‘risida taqdimotlar o‘tkazdi.
Tadbir davomida ushbu mamlakatlar o‘rtasidagi ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishda salmoqli salohiyat mavjudligi qayd etildi.
Ishtirokchilar iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkam ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish, shuningdek, qo‘shma loyiha va tashabbuslarni amalga oshirishda tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdilar.
Tadbir yakunida “B2B” muzokaralari bo‘lib o‘tdi, unda tomonlar o‘zaro savdoni faollashtirish hamda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yangi bosqichiga olib chiqishga qaratilgan logistika sohasini rivojlantirish bo‘yicha ishbilarmonlik takliflari bilan almashdilar.

В Ташкенте состоялся Узбекско-Литовский бизнес-форум
4 апреля т.г состоялся Узбекско-Литовский бизнес-форум и деловые переговоры в формате “В2В” с участием деловых кругов двух стран.
Мероприятие организовано совместно с Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Министерством транспорта и коммуникаций Литвы в целях дальнейшего расширения узбекско-литовского торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Со вступительным словом выступили Чрезвычайный и полномочный Посол Литвы Гинтаутас Васюлис, Вице-министр транспорта и коммуникаций Литовской Республики Юлюс Скачкаускас, а также Заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Чориев Жасурбек.
В мероприятии приняли участие представители государственных органов, национальных компаний и деловых кругов двух стран, в частности, предприниматели, занимающиеся бизнесом в сферах транспорта, логистики, продуктов питания, таможенного дела и мебели.
В рамках форума руководители бизнес-ассоциаций и компаний Узбекистана и Литвы выступили с презентациями в которых были представлены перспективные проекты в приоритетных областях экономик двух стран.
В своих выступлениях спикеры отметили имеющийся значительный потенциал в развитии двустороннего торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Литвой.
Участники выразили приверженность дальнейшему укреплению экономического сотрудничества и установлению прочных деловых контактов, а также обеспечению всесторонней поддержки предпринимателям в реализации совместных проектов и инициатив.
В завершении мероприятия  состоялись “В2В” переговоры, в ходе которых стороны обменялись деловыми предложениями по активации взаимной торговли и развитию сферы логистики, что призвано вывести сотрудничество между двумя странами на новый уровень практического взаимодействия.