“Tadbirkor – O‘zbekiston” jurnalining ilk soni taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi
11 aprel kuni “Hilton Tashkent City” mehmonxonasida 30 aprel – umumxalq referendumi kuni xamda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkil etilgan “Tadbirkor – O‘zbekiston” jurnalining ilk soni taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda yurtimizning eng ilg‘or 400 nafarga yaqin tadbirkorlari ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov chiqish so‘zi bilan ochib berdi. O‘z chiqishida Palata raisi so‘nggi yillarda tadbirkorlik faoliyatiga qulay biznes muhitini yaratishga qaratilgan islohotlar tizimli ravishda amalga oshirilayotganligini va olib borilayotgan islohotlar natijasida har yili o‘rtacha 100 mingga yaqin yangi tadbirkorlik subyektlari tashkil etilayotganini va hozirda ularning soni 650 mingdan ortganini taʼkidladi.
Xorijiy investorlar ham mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarga ishonch bildirib, o‘z investitsiyalari bilan iqtisodiyotning rivojlanishida ishtirok etmoqda. Xususan, so‘nggi 5 yilda xorijiy investitsiya ishtirokidagi korxonlar soni 3 marotaba oshib, 14 mingtadan ortiqni tashkil etdi.
Qolaversa, tadbirda yurtimizning ilg‘or va yetakchi tadbirkorlari, jumladan, “M-FAKTOR” MCHJ taʼsischisi Hasan Mamasaidov, Farg‘ona viloyatidagi “Fergana Global Textile” MCHJ paxta-to‘qimachilik klasteri taʼsischisi Muzaffar Razzoqov, “Koç Construction” rahbarining o‘rinbosari Ilker Dogrul, Buxoro viloyatidagi “Arziman bonu chorvasi” fermer xo‘jaligi raisi Gulmurod Umarov, shuningdek, Surxondaryo viloyatidagi “Termiz Golden City” MCHJ rahbari Jamshid Pardayevlar ham so‘zga chiqib, mamlakatimizda tadbirkorlar manfaati yo‘lida bir qator ijobiy o‘zgarishlar amalga oshirilayotganini va tadbirkorlik faoliyatiga qulay biznes muhitini yaratishga qaratilgan islohotlar samarali natija berayotgani to‘g‘risida taʼkidladi.
Aytib o‘tish joizki, tadbirkorlik faoliyatining fundamental va hal qiluvchi asoslari, yaʼni mulk himoyasi va erkinlik kafolatlari yangilanayotgan Konstitutsiyada oliy huquqiy kuch darajasiga ko‘tarilmoqda.
Oddiy aytganda, tadbirkorlik faoliyatining tamal toshlari hisoblangan mulk va erkinlik bevosita Konstitutsiya himoyasiga olinmoqda.
Shuningdek, tadbirda O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkil etilgan “Tadbirkor – O‘zbekiston” jurnalining ilk soni taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 19 avgustdagi “Faol tadbirkor” ko‘krak nishonini taʼsis etish to‘g‘risida”gi PQ-356-son qaroriga asosan har yili 20 avgust – Tadbirkorlar kuni arafasida “Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan tadbirkorlik subyektini o‘zida aks ettirgan kitob chop etib borilishi belgilangan.
Qaror ijrosini taʼminlash, shuningdek, 2022 yilda turli darajadagi mukofotlar bilan taqdirlangan mahalliy tadbirkorlik subyektlari hamda mamlakatimiz iqtisodiyotiga investitsiyalar kiritib, iqtisodiy o‘sish surʼatlariga o‘z hissasini qo‘shib kelayotgan xorijiy mamalakatlar ishbilarmon doiralari vakillarining faoliyatini yoritish maqsadida ushbu “Tadbirkor – O‘zbekiston” jurnali tayyorlandi.
Ilg‘or natijalarga erishgan, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish va xo‘jalik yuritishning boshqa sohalarida tashabbus ko‘rsatayotgan, mamlakatimiz iqtisodiy salohiyatini yanada mustahkamlashga, import o‘rnini bosuvchi va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarishga, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va aholi bandligini taʼminlashga o‘zining munosib hissasini qo‘shayotgan, tadbirkorlarning faoliyatini ushbu jurnalda yoritib borish maqsad qilingan.

Состоялась презентация первого номера журнала «Тадбиркор-Узбекистон»
11 апреля т.г в гостинице "Hilton Tashkent City" состоялось мероприятие, посвящённое 30 апреля – дню всенародного референдума и презентации первого номера журнала «Тадбиркор – Узбекистон», учрежденного Торгово-промышленной палатой Узбекистана. В нем приняли участие около 400 ведущих предпринимателей нашей страны.
На церемонии открытия мероприятия выступил председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов. В своем выступлении председатель Палаты отметил, что за последние годы реформы, направленные на создание благоприятной бизнес-среды эффективно и системно реализуются, в результате проводимых реформ в среднем ежегодно создается около 100 000 новых субъектов предпринимательств и в настоящее время их количество составляет более 650 000.
Вместе с тем, также растет доверие иностранных инвесторов в проводимые экономические реформы в Узбекистане и как результат мы можем видеть значительное увеличение количества предприятий с иностранными инвестициями в нашей стране. Так, за последние 5 лет количество предприятий с иностранным капиталом увеличилось в 3 раза и достигло более 14 тысяч.
Кроме того, на мероприятии выступили передовые и ведущие предприниматели нашей страны, в частности, учредитель ООО «M-FAKTOR» Хасан Мамасаидов, основатель хлопково-текстильного кластера ООО «Fergana Global Textile» Музаффар Раззаков, заместитель начальника «Koç Construction» Илькер Догрул, председатель фермерского хозяйства «Арзиман бону чорваси» Бухарской области Гулмурад Умаров, а также руководитель ООО «Termiz Golden City» Сурхандарьинской области Джамшид Пардаев. Спикеры отметили, что в нашей стране реализуется ряд позитивных изменений в интересах предпринимателей и что реформы, направленные на создание благоприятной бизнес-среды для предпринимательства, дают эффективные результаты.
Стоит отметить, основополагающие и решающие факторы предпринимательской деятельности, а именно, защита собственности и гарантии свободы, возводятся на уровень высшей юридической силы в обновленной редакции Конституции.
Проще говоря, собственность и свобода, являющиеся краеугольными камнями предпринимательской деятельности, напрямую защищены Конституцией.
Также на мероприятии состоялась церемония презентации первого номера журнала «Тадбиркор – Узбекистон», организованная Торгово-промышленной палатой Узбекистана.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 августа 2022 года № ПП-356 об учреждении нагрудного знака «Фаол тадбиркор» поставлена задача ежегодно, накануне 20 августа - Дня предпринимателя, издавать книгу с изображением предпринимателей, награжденных вышеназванным нагрудным знаком.
С целью обеспечения исполнения Постановления был создан журнал «Тадбиркор - Узбекистон», который освещает деятельность признанных местных субъектов предпринимательства, награжденных различными наградами в 2022 году, а также представителей деловых кругов зарубежных стран, которые инвестируя в экономику нашей страны и способствуют ее росту.
Журнал призван освещать деятельность предпринимателей добившихся высоких результатов, проявляющих инициативу в производственной, сервисной и других сферах бизнеса, вносящих свой вклад в производство импортозамещающей и экспортоориентированной продукции, а также предпринимателей вносящих вклад в социально-экономическое развитие регионов, обеспечивая занятость населения.