Tadbirkorlar faoliyatidagi muammolar tahlil qilindi
Mamlakatimiz iqtisodiyotida tadbirkorlik subyektlari faoliyati tobora rivojlanib, tadbirkorlar tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar va koʼrsatilayotgan xizmatlar ulushi tobora oʼsib borayotgan bir vaqtda, iqtisodiyotimiz rivojiga jiddiy gʼov solayotgan davlat organlari bilan oʼzaro munosabatlarda uchrayotgan korruptsiya illatiga nisbatan tadbirkorlarning munosabati ahvoli tahlil qilib borish muxim ahamiyat kasb etmoqda.
“Oʼzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi toʼgʼrisida”gi Qonunining 23-moddasida davlat organlarining, shu jumladan huquqni muhofaza qiluvchi va boshqa organlarning tadbirkorlik subʼektlarining huquqlari hamda qonuniy manfaatlarini himoya qilish va taʼminlash sohasidagi faoliyati toʼgʼrisida tadbirkorlik subʼektlari oʼrtasida soʼrov oʼtkazish hamda ularning fikr-mulohazalarini tahlil qilish vazifasi yuklatilgan.
Shu bois, Oʼzbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan 2023 yilning birinchi choragi mobaynida joylarda tadbirkorlik subʼektlari faoliyatida vujudga kelayotgan tizimli muammolar, ularning faoliyatiga noqonuniy aralashuvlar, korruptsion munosabatlarga toʼqnash kelish kabi masalalar holatini oʼzida aks ettiruvchi anonim va onlayn soʼrovnoma oʼtkazildi va natijalari tahlil qilindi.
Tadbirkorlik subʼektlari faoliyatida vujudga kelayotgan tizimli muammolarni oʼrganish boʼyicha oʼtkazilgan soʼrovnomada 2490 ta tadbirkorlik subyektlari vakillari ishtirok etib, oʼz fikr-mulohazalarini bayon qilishdi.
Soʼrovnomada ishtirok etgan tadbirkorlarning aksariyati MChJ (748 ta) va YaTT (457 ta) shaklida faoliyat yuritmoqda, shundan MChJlarning asosiy qismi Toshkent shahri (99 ta) va Fargʼona vodiysi viloyatlarida joylashgan (240 ta). YaTTlarning asosiy qismi Toshkent (111), Fargʼona (48), Sirdaryo (41), Аndijon (45) va Buxoro (41) viloyatlari hissasiga toʼgʼri kelmoqda.
Soʼrovnoma jarayonida tadbirkorlar ayrim savollarga quyidagicha javob berishgan, xususan, “Tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish jarayonida korruptsion holatga duch kelganmisiz?" – degan savolga respondentlarning 58,8 % “xech qachon” javobini berishgan.
“Sizningcha, soʼnggi bir yil davomida Siz yashab kelayotgan tuman(shahar)da korruptsiya darajasi oʼzgardimi?" – degan savolga respondentlarning 66,6% “kamaydi” javobini berishgan.
"Oxirgi bir yil davomida tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish jarayonida mansabdor shaxslarga norasmiy toʼlov yoki sovgʼa qilishga majbur boʼlganmisiz?" – degan soʼrovga respondentlarning 80,4% “yoʼq” deb javob qaytarishgan.
Xulosa oʼrnida shuni taʼkidlash lozimki, soʼnggi yillar davomida korruptsiyaga qarshi murosasiz kurash olib borilayotganligi, bu boradagi samarali profilaktik tadbirlar natijasida tadbirkorlarda bu illatga nisbatan mustahkam immunitet tobora shakllanib bormoqda, bugungi kunda aksariyat tadbirkorlar korruptsion holatlarga duch kelmayotganliklarini taʼkidlashmoqda, ularning fikricha, soʼnggi bir yil ichida mamlakatimizda korruptsiya darajasi kamaygan.
Ushbu esa yurtimiz iqtisodiyotining tayanchi boʼlmish tadbirkorlik faoliyati uchun tobora shaffor va adolatli muhit yuzaga kelayotganligining yaqqol isbotidir.
Biroq bank sohasida, litsenziya olishda va yer maydonlarini ajratishda hanuzgacha korruptsiya darajasi yuqoriligi ushbu yoʼnalishlarda korruptsiya qarshi kurashishni izchil davo ettirishni taqozo qilmoqda.

Проведён анализ проблем, встречающихся в предпринимательской деятельности
На фоне продолжающегося развития деятельности субъектов предпринимательства и роста доли продукции и услуг, производимых и оказываемых ими, особую важность приобретает системный анализ позиции предпринимателей в отношении коррупции, которая встречается во взаимоотношениях с государственными органами и создаёт серьёзные препоны для развития нашей экономики.
В статье 23 Закона “О Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан” на Палату возложена задача проведения опроса и анализа мнения субъектов предпринимательства о деятельности государственных, в том числе правоохранительных и иных органов в сфере защиты и обеспечения прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
В связи с этим, в течении первого квартала 2023 года Торгово-промышленной палатой Узбекистана был проведён и по итогам проанализирован анонимный онлайн опрос, отражающий системные проблемы, возникающие в деятельности субъектов предпринимательства, незаконные вмешательства в их деятельность, столкновение с коррупцией.
В опросе по изучению системных проблем, возникающих в деятельности субъектов предпринимательства приняли участие представители 2490 субъектов предпринимательства, которые выразили своё мнение.
Большинство предпринимателей, принявших участие в опросе, действуют в форме ООО (748) и ИП (457). Основная часть ООО приходится на город Ташкент (99) и области Ферганской долины (240). Основная доля ИП приходится на Ташкент (111), Ферганскую (48), Сырдарьинскую (41), Андижанскую (45) и Бухарскую (41) области.
В процессе опроса предприниматели ответили на некоторые вопросы следующим образом. В частности, на вопрос: «Сталкивались ли вы с коррупционными явлениями в процессе реализации предпринимательской деятельности?», 58,8% респондентов ответили «никогда».
На вопрос: «Как вы считаете, изменился ли уровень коррупции в районе (городе), где вы проживаете, за последний год?» 66,6% респондентов ответили «уменьшился».
На вопрос: «Приходилось ли Вам в течение последнего года делать неофициальные платежи или подарки должностным лицам в процессе осуществления предпринимательской деятельности?» 80,4% респондентов ответили «нет».
В заключение следует отметить, что на протяжении последних лет ведется бескомпромиссная борьба с коррупцией, и в результате эффективных профилактических мер, у предпринимателей формируется стойкий иммунитет против данного явления. Большинство предпринимателей отмечают отсутствие проявлений коррупции в своей деятельности, и по их мнению, за последний год её уровень в нашей стране снизился.
А это – явное доказательство создания прозрачной и справедливой среды для предпринимательской деятельности, которая является опорой экономики нашего государства.
Однако, сохраняющийся высокий уровень коррупции в банковской сфере, при получении лицензий и выделении земельных площадей, требует продолжения системной борьбы с коррупцией в данных направлениях.