Boshlang‘ich sinf o‘quvchilarini bepul oziq-ovqat bilan ta’minlash masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 10 may kuni Savdo-sanoat palatasi Raisi Davron Vaxabov boshchiligida keytering va autsorsing sohasida faoliyat yurituvchi 70 dan ortiq tadbirkorlar ishtirokida boshlang‘ich sinf o‘quvchilarini bepul oziq-ovqat bilan ta’minlash masalalarini muhokama qilish maqsadida videokonferensaloqa orqali uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 28 fevraldagi PF-27-son Farmoniga muvofiq 2023-2024 o‘quv yilidan boshlab respublikaning barcha hududlarida umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining boshlang‘ich sinf o‘quvchilarini bir mahal bepul oziq-ovqat bilan ta’minlashni joriy etish belgilangan.
Mazkur tizimni davlat-xususiy sherikchilik tamoyili asosida mahalliy oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarni jalb etgan holda amalga oshirish hamda davlat mablag‘lari hisobidan qoplanishi ko‘zda tutilgan.
Aytib o'tish joizki, 2023-2024 o‘quv yilida jami 10 104 ta umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida ta’lim oladigan boshlang‘ich sinf o‘quvchilari soni 2,6 mln nafar bo‘lishi kutilmoqda. Ushbu 10 104 ta maktablarning 6 562 tasida oshxona yoki bufet mavjud bo‘lsa, 3 542 tasida oshxona mavjud emas.
Ushbu uchrashuvda barcha hududlarda umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining boshlang‘ich sinf o‘quvchilarini bir mahal bepul oziq-ovqat bilan ta’minlashni joriy etish masalalari va oziq-ovqat mahsulotlari bilan bepul ta’minlashda Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti hamda Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotlarining bolalarni sog‘lom ovqatlantirish bo‘yicha tavsiyalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha boshlang‘ich sinf o‘quvchilari uchun taomnomalar bo‘yicha takliflar berish to‘g‘risida kelishib olindi.

Обсуждены вопросы обеспечения бесплатным питанием учащихся начальных классов
10 мая т. г. Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов провёл встречу в формате видеоконференцсвязи при участии более 70 предпринимателей в сфере кейтеринга и аутсорсинга. На встрече обсуждались вопросы обеспечения бесплатным питанием учеников начальных классов.
Напомним, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 февраля 2023 года начиная с 2023-2024 учебного года во всех регионах республики предусматривается обеспечение учащихся начальных классов общеобразовательных учреждений бесплатным питанием.
Данную систему планируется реализовать на основе государственно-частного партнерства с привлечением отечественных производителей пищевой продукции.
Следует отметить, что в 2023-2024 учебном году ожидаемое количество учащихся начальных классов в 10 104 общеобразовательных учреждениях составляет 2,6 млн. человек. В настоящее время в 6 562 школах есть столовые или буфеты, а в 3 542 школах их нет.
В ходе данной встречи обсуждались вопросы внедрения бесплатного питания учащихся начальных классов общеобразовательных учреждений во всех регионах, в частности, рекомендации Всемирной организации здравоохранения, а также Продовольственной и сельскохозяйственной организации по здоровому питанию детей.
В завершении встречи участниками было решено дать предложения по меню для учащихся начальных классов.