Savdo-sanoat palatasida Janubiy Koreya delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 17 may kuni Savdo-sanoat palatasida “UAIDE” kompaniyasi direktori Li Bom Xi boshchiligidagi Janubiy Koreya delegatsiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda Koreyadagi turli universitetlar vakillari ham ishtirok etdi.
Tashrifdan koʻzlangan asosiy maqsad ikki mamlakat tadbirkorlik subyektlari o'zaro hamkorligi uchun imkoniyatlar yaratish, shuningdek, Oʻzbekiston ishbilarmon doiralariga Janubiy Koreyaning texnologiya va IT sohasidagi tajribasini oʻrganishga koʻmaklashishdan iborat.
M.Adilov O‘zbekiston korxonalari Koreya bilan hamkorlik qilishdan, shuningdek, robototexnika va umuman texnologiya sohasida yetakchilardan biri bo‘lgan ushbu mamlakat tajribasini o‘zlashtirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, M.Adilov hamkorlar topish va ular oʻrtasida muzokaralar olib borish jarayonini soddalashtirish maqsadida Oʻzbekiston va Koreya tadbirkorlari uchun yagona platforma yaratish imkoniyatlarini koʻrib chiqishni taklif qildi.
Janob Li Bom Xi, oʻz navbatida, koreyalik tadbirkorlar tajribasidan kelib chiqib, platformalar orqali hamkorlar topish, tovarlar bilan tanishish va muzokaralar olib borish chinakamiga vazifani osonlashtirishini qayd etdi, biroq kelajakda tomonlar jonli aloqa oʻrnatishi kerakligini taʼkidladi.
Shuningdek, xorijiy tomon platformani ishlab chiqish va hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirish uchun Koreya ishbilarmon doiralarini jalb qilishga tayyorligini qayd etdi.
Uchrashuv davomida mehmonlar Savdo-sanoat palatasining faoliyati, respublikamizdagi tadbirkorlik imkoniyatlari bilan ham tanishtirildi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi va Koreyaning “UAIDE” kompaniyasi, shuningdek, Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi va Koreyaning Changvon Milliy universiteti oʻrtasida oʻzaro anglashuv memorandumi imzolandi.

В ТПП состоялась встреча с делегацией Южной Кореи
17 мая т.г. состоялась встреча с делегацией Южной Кореи во главе с директором компании «UAIDE» Ли Бом Хи. На встрече также приняли участие представители различных университетов Кореи.
Основной целью визита является создание возможностей для взаимного сотрудничества между субъектами предпринимательства двух стран, а также оказание помощи деловым кругам Узбекистана в изучении опыта Южной Кореи в сфере технологий и IТ.
М.Адиловым был отмечен интерес узбекских предприятий к сотрудничеству с Кореей, а также возможность перенять опыт страны, которая является одним из лидеров робототехники и технологии в целом.
Также он предложил рассмотреть возможность создания единой платформы для предпринимателей Узбекистана и Кореи в целях упрощения процесса поиска партнёров и проведения переговоров между ними.
Г-н Ли Бом Хи в свою очередь отметил, что на опыте корейских предпринимателей поиск партнеров через платформы поистине упрощает задачу ознакомления с товарами и проведениями переговоров, но в дальнейшем сторонам следует наладить живой контакт.
Также иностранная сторона отметила готовность в привлечении деловых кругов Кореи для развития платформы и расширения возможностей кооперации.
В ходе встречи также гости были ознакомлены с деятельностью Торгово-промышленной палаты, а также возможностями для бизнеса в нашей республике.
По итогам встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании между ТПП Узбекистана и корейской компанией «UAIDE», а также между ТПП Узбекистана и корейским Национальным университетом Чангвон.