O‘zbekistondagi Yaponiya Ishbilarmonlar-Klubi Raisi bilan uchrashuv bo’lib o’tdi
Joriy yilning 7 iyun kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi maslahatchisi Saidkomil Saidnazirxonov va O‘zbekistondagi Yaponiya Ishbilarmonlar-Klubi Raisi Nakayama Shotara o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Yaponiya Ishbilarmonlar-Klubi 2014-yilda qisman Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi tashabbusi bilan tashkil etilgan. Yaponiya ishbilarmonlar klubini tashkil etishdan asosiy maqsad O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishdan iborat.
Uchrashuv davomida ikki tashkilot o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari, shuningdek, O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekistonda Yaponiya sarmoyasi ishtirokidagi 46 ta korxona, shu jumladan, 30 tasi 100 foiz yapon kapitali ishtirokida faoliyat yuritmoqda. Ularning asosiy faoliyat yo'nalishlari: neft va gaz, neft-kimyo va kimyo sanoati, energetika uskunalari, mashinasozlik va muhandislik mahsulotlari ishlab chiqarish, transport va logistika xizmatlarini ko'rsatish, savdo operatsiyalari, ta'lim va turizm.

Состоялась встреча с Председателем Японского Бизнес-Клуба в Узбекистане
7 июня т.г. состоялась встреча между советником Председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Саидкомилом Саидназирхановым и Председателем Японского Бизнес-Клуба в Республике Узбекистан Накаяма Шотарой.
Японский Бизнес-Клуб был создан в 2014 году, частично по инициативе Посольства Японии в Республике Узбекистан. Основной целью создания Японского Бизнес Клуба является расширение сотрудничества между Узбекистаном и Японией.
В ходе встречи обсуждались перспективы сотрудничества между двумя организациями, а также дальнейшие разработки проектов для активизации кооперации между Узбекистаном и Японией.
Стоит отметить, что на территории Узбекистана действуют 46 предприятий с участием японских инвестиций, в том числе 30 – со 100 процентным японским капиталом. Основные сферы их деятельности: нефтегазовая, нефтехимическая и химическая отрасли, производство энергетического оборудования, машиностроительной и машинотехнической продукции, оказание транспортно-логистических услуг, торговые операции, образование и туризм.