Oʼzbekiston-Turkiya: B2B formatida ikki tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 20 iyun kuni Turkiya eksportchilar assambleyasi (TIM) boshchiligida Turkiyaning turli sohalardagi 33 ta kompaniyasining O‘zbekistonga tashrifi doirasida Toshkent shahrida B2B formatida ikki tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Turkiya savdo vazirligi hamda Turkiya eksportchilar assambleyasi tomonidan o‘tkazildi.
Turkiya eksportchilar assambleyasi  (TIM)  -  Turkiyaning tashqi savdosiga rahbarlik qilish, eksport siyosatini belgilash, bozor xilma-xilligini rivojlantirish va eksportchilarning xalqaro bozordagi raqobatini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan. Muassasaning asosiy vazifasi tashqi savdoning barqaror hajmini oshirish, hamkor davlatlar bilan ikki tomonlama savdo, ijtimoiy va madaniy aloqalarni rivojlantirishdan iborat.
Assambleya mamlakat iqtisodiyoti va eksportini rivojlantirish bo‘yicha strategik rejalarni tayyorlaydi va hukumatga taklif beradi, eksport strategiyasi, innovatsion strategiya, inkubatsiya markazlari kabi muhim tadqiqotlarni muvofiqlashtiradi.
Tadbir Turkiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Olgan Bekar, Turkiya eksportchilar assambleyasining xalqaro masalalar bo‘yicha a’zosi Ismail Yilmaz, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Raisining birinchi o‘rinbosari Islom Jasimov hamda boshqa bir qator mutassadi vazirlik va idoralar vakillari ishtirokida o‘tkazildi.
Tadbirda ikki mamlakatning qurilish, tibbiyot, kosmetika, tilla buyumlari va texnik jihozlar ishlab chiqarish sohalaridagi ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi birinchi o‘rinbosari Islom Jasimov o‘z nutqida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli aloqalar, shuningdek, tadbirkorlik subyektlari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish va mustahkamlashda alohida o‘rin tutishi to‘g‘risida ta’kidladi.
Turkiya Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi Olgan Bekar bunday muzokaralar O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga va ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik aloqalarini kengaytirishda xizmat qilishi to‘g‘risida ta’kidladi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini oshirishga doir masalalar va savdo-iqtisodiy hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi. Shuningdek, tomonlar tajriba almashib, tovarlarni eksport va import qilish shartlarini yaxshilashga doir masalalarni ko‘rib chiqdi.
Ma’lumot uchun, 2023-yilning yanvar-fevral oylari holatiga ko‘ra, O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 547,7 million AQSH dollarini tashkil etib, 2022-yilning shu davriga nisbatan 5,7 foizga oshgan.
Muzokaralar natijasida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va hamkorlik yo‘nalishlarini kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Узбекистан-Турция: состоялись двусторонние переговоры в формате B2B
20 июня т.г. в рамках визита в Узбекистан Ассамблеи экспортеров Турции (TIM) с делегацией из 33 турецких компаний из различных сфер, в г.Ташкенте состоялись двусторонние переговоры в формате В2В.
Мероприятие было проведено Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Министерством Торговли Турции и Ассамблеей турецких экспортеров.
Ассамблея экспортеров Турции (TİM) создана направлять внешнюю торговлю Турции, определять ее экспортную политику, развивать разнообразие рынка и способствовать конкуренции экспортеров на международном рынке. Основная миссия учреждения является увеличение устойчивого объема внешней торговли, для развития двусторонних коммерческих, социальных и культурных отношений со странами-торговыми партнерами.
Ассамблея готовит стратегические планы развития экономики и экспорта страны и делится с правительством, координирует важные исследования, такие как экспортная стратегия, инновационная стратегия и инкубационные центры.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Турецкой Республики в Узбекистане Олган Бекар, Член Ассамблеи экспортеров Турции по международным делам Исмаил Йилмаз, Первый заместитель Председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ислам Жасимов и представители ряда других уполномоченных министерств и ведомств.
Также в мероприятии приняли участие представители деловых кругов двух стран в сферах строительства, медицины, косметики, производства изделий из золота и технического оборудования.
В своем выступлении первый заместитель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ислам Жасимов подчеркнул, что долгосрочные и взаимовыгодные отношения между деловыми кругами двух стран, а также поддержка деятельности субъектов предпринимательства играют особую роль в дальнейшем развитии и укреплении торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Турцией.
Посол Турецкой Республики в Узбекистане Олган Бекар отметил, что такие переговоры послужат укреплению дружественных отношений между Узбекистаном и Турцией, а также расширению экономического сотрудничества между двумя странами.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы, касающиеся увеличения объемов торговли между Узбекистаном и Турцией, а также возможности торгово-экономического сотрудничества. Стороны также обменялись опытом и рассмотрели вопросы, связанные с улучшением условий для экспорта и импорта товаров.
Для справки, по состоянию на январь-февраль 2023 года объем товарооборота между Узбекистаном и Турцией составил 547,7 млн долларов США, увеличившись на 5,7% по сравнению с аналогичным периодом 2022 года.
В результате переговоров были достигнуты договоренности по укреплению сотрудничества между Узбекистаном и Турцией. Представители деловых кругов обоих стран выразили готовность к дальнейшему развитию партнерских отношений и расширению сфер сотрудничества.