“Yangi O‘zbekiston: qulay biznes muhiti” xalqaro sessiyasi bo‘lib o‘tdi
2023 yil 4 iyul kuni Toshkent shahridagi O‘zbekiston Kinematografiya agentligi “Event Hall” tadbirlar zalida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan “Yangi O‘zbekiston: qulay biznes muhiti” mavzusida xalqaro sessiya tashkil etildi.
“Yangi O‘zbekiston: taraqqiyot, innovatsiya va ma’rifat” mavzusidagi xalqaro sheriklik tashabbuslari haftaligi doirasida bo‘lib o‘tgan mazkur tadbirda qator xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlarning ishbilarmon doira vakillari ishtirok etdi.
Haftalik doirasida o‘tkazilayotgan mazkur tadbirdan asosiy maqsad Yangi O‘zbekistonda biznes yuritishni yengillashtirish, ishbilarmonlik muhitini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni muhokama qilish, jahon tajribasini o‘rgangan holda ularni amaliyotga tadbiq etish va buning samarasi borasida fikr almashish, keng jamoatchilikni Yangi O‘zbekistonda tadbirkor va investorlarning huquqlarini himoya qilish borasida yaratilgan milliy mexanizm bilan tanishtirishdan iboratdir.
“Ishbilarmonlik muhitini yaxshilash borasida amalga oshirilgan choralar va natijalar” va “Tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish borasida yaratilgan milliy mexanizm” kabi mavzularda o‘tkazilgan mazkur tadbirda so‘nggi yillarda respublikada olib borilayotgan ishbilarmonlik muhitini yahshilashga doir islohotlar mazmuni va sohadagi keng o‘zgarishlar tahliliga atroflicha to‘xtalib o‘tildi, qolaversa, tadbir ishtirokchilari o‘zlarining qiziqtirgan savollariga batafsil javoblar oldi.
O‘zbekiston Respublikasida so‘nggi yillarda tadbirkorlikni rivojlantirish va biznesni qo‘llab-quvvatlashda muhim o‘zgarishlar jarayoni jadal sur’atlarda olib borilmoqda.
Ta’kidlash joizki, 2017-2022 yillarda ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash maqsadida jami 3 087 ta qonunchilik hujjatlari qabul qilindi.
Tadbirkorlik sohasida 132 ta litsenziya va ruxsat berish tartib-taomillari bekor qilindi. Davlat idoralari tomonidan fuqarolar va tadbirkorlardan jami 73 ta hujjat hamda ma’lumotnomalarni talab qilish amaliyoti bekor qilindi.
Soliq ma’murchiligi soddalashtirildi, soliq yuki qisqartirildi. So‘nggi olti yilda tadbirkorlik subyektlarining soni 6 baravar oshib, bugungi kunda 2 millionga yetdi.
Pandemiya davrida tadbirkorlarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash choralari kuchaytirilib, ularga 86 trln. so‘m kredit, 33 trln. so‘mlik imtiyozlar va boshqa turdagi ko‘maklar ko‘rsatildi.
Tijorat banklari tomonidan hududlardagi 54,9 mingdan ziyod xizmat ko‘rsatish sohasidagi tadbirkorlarga 41,9 trln. so‘m kredit mablag‘lari ajratildi.
Yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 120 mingdan ortiq yoshlarga 2 trln. 894 mlrd. so‘mlik, 233 mingdan ziyod xotin-qizlarga oilaviy tadbirkorlik uchun jami 4,7 trln. so‘m miqdorda imtiyozli kreditlar ajratilib, ular tomonidan 200 mingdan oshiq yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Tadbirkorlik faoliyatini moliyalashtirish, soliqqa tortish, tadbirkorlik subyektlari faoliyati uchun zarur mablag‘lar va infratuzilma bilan ta’minlash, Soliq va bojxona ma’muriyatchiligini soddalashtirish hamda tadbirkorlik subyektlarining huquqiy himoyasini kuchaytirish masalalari tizimli ravishda davom ettiriladi.

Состоялась международная сессия «Новый Узбекистан: благоприятная бизнес-среда»
4 июля 2023 года в зале «Event Hall» Агентства кинематографии Узбекистана в г.Ташкенте Торгово-промышленная палата Узбекистана организовала международную сессию на тему «Новый Узбекистан: благоприятная бизнес-среда».
В данном мероприятии, проведенном в рамках Международной недели партнерских инициатив на тему «Новый Узбекистан: прогресс, инновации и просвещение», приняли участие ряд международных организаций и представители бизнеса зарубежных стран.
Основной целью данного мероприятия, которое проводится в рамках данной недели, является обсуждение реформ, которые реализуются для облегчения ведения бизнеса, а также развития бизнес-среды в Новом Узбекистане, изучение мирового опыта, его применение на практике и обмен мнениями о его эффективности, ознакомление широкой общественности с национальным механизмом, созданным для защиты прав предпринимателей и инвесторов Нового Узбекистана.
На данном мероприятии-диалоге проведенном на такие темы, как «Меры и результаты по улучшению бизнес-среды» и «Национальный механизм защиты прав предпринимателей» подробно обсуждалось содержание реформ по улучшению бизнес-среды в республике и анализ широких изменений в сфере за последние годы, кроме того, участники мероприятия получили развернутые ответы на интересующие их вопросы.
В последние годы в Республике Узбекистан быстрыми темпами осуществляется процесс важных изменений в развитии предпринимательства и поддержки бизнеса.
Следует отметить, что в 2017-2022 годах было принято в общей сложности 3087 законодательных документов, направленных на улучшение предпринимательской и инвестиционной среды.
Отменено 132 лицензии и разрешительные процедуры в сфере предпринимательства. Отменена практика истребования государственными органами 73 документов и справок от граждан и предпринимателей.
Упрощено налоговое администрирование, снижено налоговое бремя. За последние шесть лет количество субъектов хозяйствования увеличилось в 6 раз и на сегодняшний день достигло 2 миллионов.
В период пандемии были усилены меры финансовой поддержки предпринимателей, им предоставлены кредиты на 86 трлн. сумов, пособия на 33 трлн. сумов и другие виды помощи.
Коммерческими банками выделено кредитов на сумму 41,9 трлн. сумов более чем 54,9 тыс. предприятий сферы услуг в регионах.
В целях поддержки молодежного предпринимательства более чем 120 тысячам молодежи выделено 2 трлн 894 млрд сумов, более 233 тысячам женщин предоставлены льготные кредиты для семейного бизнеса на сумму 4,7 трлн сумов и ими создано более 200 тысяч новых рабочих мест.
Будут планомерно продолжены вопросы финансирования бизнеса, налогообложения, обеспечения необходимых средств и инфраструктуры для субъектов предпринимательства, упрощения налогового и таможенного администрирования и усиления правовой защиты субъектов предпринимательства.