“Yashil texnologiyalarni moliyalashtirish” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 4 iyul kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va Germaniyaning Adelphi Consult GmbH tadqiqot kompaniyasi bilan hamkorlikda “Yashil texnologiyalarni moliyalashtirish” mavzusida o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi.
Bank sohasi mutaxassislari uchun o‘tkazilgan seminar-treningda quyidagi yo‘nalishlar ko‘rib chiqildi:
- kichik va o'rta biznes uchun moliyaviy mahsulotlar;
- yashil texnologiyalarning moliyaviy mahsulotlarining ilg'or tajribasi va holatlari;
- yashil texnologiyalar bozori ishtirokchilari landshafti;
- yashil texnologiyalar sohasidagi moliyaviy vositalar.
O‘quv-seminarda respublikaning yashil moliyalashtirish sohasida faol faoliyat olib borayotgan bir qator tijorat banklari, jumladan, “Qishloq qurilish bank”, “Agrobank” va “O‘zsanoatqurilishbank” mutaxassislari ishtirok etishdi.
Ushbu oʻquv seminari Palata tomonidan Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan “Qishloq-oziq-ovqat sanoatida resurs samaradorligi” loyihasini amalga oshirish doirasida oʻtkazildi.

Состоялся семинар на тему “Финансирование зеленых технологий”
В Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялся семинар-тренинг на тему “Финансирование зеленых технологий”, организованный совместно с исследовательской немецкой компанией Adelphi Consult GmbH.
На семинар-тренинге, который проводился для специалистов банковского сектора были рассмотрены такие направления, как:
- финансовые продукты для предприятий малого и среднего бизнеса;
- лучшие практики и кейсы финансовых продуктов зеленых технологий;
- ландшафт участников рынка зеленых технологий;
- финансовые инструменты в сфере зеленых технологий.
В семинар-тренинге приняли участие специалисты ряда коммерческих банков республики, в том числе “Qishloq qurilish bank”, “Agrobank” и “O‘zsanoatqurilishbank”, которые активно осуществляют деятельность в сфере зеленого финансирования.
Данный тренинг-семинар был проведен в рамках реализации проекта «Ресурсоэффективность в агропродовольственной промышленности», осуществляемого Палатой совместно с Региональным экологическим центром Центральной Азии.