Tadbirkorlarning taklif va tashabbuslari tinglandi
Joriy yilning iyul oyida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tashabbusi bilan respublika bo‘ylab “Tadbirkorlik rivoji uchun yangi taklif va tashabbuslar” shiori ostida tadbirkorlar bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tmoqda.
Ushbu tadbirlarda jami 2 000 nafardan ortiq tadbirkorlik subyektlari faol ishtirok etib, tadbirkorlik sohasiga yanada ko‘proq imkoniyatlar berishga qaratilgan taklif va fikr-mulohazalarini bildirishdi.
Jumladan, hududlarda o‘tkazilgan tadbirlar jarayonida soliq, bojxona, logistika, qurilish, turizm, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik kabi mavzulardagi 100 ga yaqin muhim takliflar to‘plandi. Ayni paytda ushbu takliflar mutaxassis va malakali ekspertlar ishtirokida chuqur tahlil etilmoqda.
Ma’lumki, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar ko‘lami uzluksiz ravishda kengayib bormoqda. Shunga yarasha, tadbirkorlik faoliyati sohasida ham keskin rivojlanishlar ro‘y bermoqda.
Bunday vaziyatda tadbirkorlik subyektlarining fikr-mulohazalarini tizimli o‘rganish, ularning erkin va samarali faoliyatini ta’minlashga xizmat qiluvchi muhim shart-sharoitlarni aniqlash va amaliyotda joriy etish muhim ahamiyatga ega.
Navbatdagi “Tadbirkorlik rivoji uchun yangi taklif va tashabbuslar” shiori ostidagi tadbirkorlar bilan uchrashuv joriy yilning 20 iyul kuni Toshkent shahrida 200 nafardan ortiq biznes vakillari bilan O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi Raisi Davron Vaxabov, Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash Jamoatchilik kengashi a’zolari hamda soha ekspertlari ishtirokida ochiq muloqot formatida bo‘lib o‘tdi.
Ushbu ochiq muloqotni o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad, tadbirkorlik sohasida kuzatilayotgan tizimli muammolarni o‘rganish, ularni muhokama qilish, shuningdek, tadbirkorlarga qulaylik va yangilliklar yaratishga qaratilgan takliflar ishlab chiqishdan iborat.
Mazkur tadbirda soliq, audit, bojxona, buxgalteriya, qonunchilik va huquq sohalaridagi yetakchi ekspertlar ishtirok etib, tadbirkorlarning savollariga batafsil javoblar berishdi.
Ushbu tadbirda hududlarda o‘tkazilgan uchrashuvlar davomida tadbirkorlik subyektlari tomonidan amaldagi qonunchilikka o‘zgartirish kiritishga qaratilgan takliflari muhokama qilindi, qolaversa, tadbirkorlar faoliyatida ro‘y berayotgan tizimli muammo va takliflar bildirib, ularni bartaraf etish maqsadida tegishli vazirlik va idoralarga takliflar kiritilishi belgilab olindi.
Ta’kidlash joizki, bu kabi tadbirlar yurtimizda tadbirkorlik sohasini rivojlantirish va tadbirkorlar faoliyatini yengillashtirib, ularga qulay ishbilarmonlik muxitini yaratishda xizmat qiladi.

Выслушаны предложения и инициативы предпринимателей
В июле текущего года по инициативе Торгово-промышленной палаты Узбекистана по республике были проведены встречи с предпринимателями под лозунгом «Новые предложения и инициативы для развития предпринимательства».
Более 2 000 субъектов предпринимательства приняли активное участие в этих мероприятиях и высказали свои предложения и мнения, направленные на предоставление больше возможностей предринимательству.
В частности, в ходе мероприятий, проведенных в регионах, было собрано около 100 важных предложений по таким темам, как налогообложение, таможня, логистика, строительство, туризм, сельское хозяйство, животноводство. В настоящее время эти предложения проходят углубленный анализ с участием специалистов и квалифицированных экспертов.
Известно, что масштаб проводимых в нашей стране реформ постоянно расширяется. Соответственно, в сфере предпринимательства тоже происходят резкие сдвиги.
Очередная встреча с предпринимателями под лозунгом «Новые предложения и инициативы для развития предпринимательства» состоялась в городе Ташкенте 20 июля т.г. в формате открытого диалога с более чем 200 представителями бизнеса при участии Председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврона Вахабова, членов Общественного совета по поддержке предпринимательства, а также экспертов различных сфер.
Основной целью проведения данного открытого диалога является изучение системных проблем, наблюдаемых в сфере предпринимательства, их обсуждение, а также разработка предложений, направленных на создание удобств и инноваций для предпринимателей.
В мероприятии приняли участие ведущие специалисты в области налогообложения, аудита, таможни, бухгалтерского учета, законодательства и права, которые дали развернутые ответы на вопросы предпринимателей.
На данном мероприятии были обсуждены предложения предпринимателей, которые поступили в ходе мероприятий проведенных в регионах, направленные на изменение действующего законодательства. Кроме того, были констатированы системные проблемы и предложения возникающие в деятельности предпринимателей, а также в целях устранения системных проблем, было принято решение внести предложения в соответствующие министерства и ведомства.
Стоит отметить, что подобные мероприятия служат развитию сферы предпринимательства в нашей стране, содействуют деятельности предпринимателей и помогают при создании благоприятную бизнес-среду.