Gamburg Savdo palatasining Sharqiy Yevropa qo‘mitasi raisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 20 iyul kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vaxabov va Gamburg Savdo palatasining Sharqiy Yevropa qoʻmitasi raisi Novak Stefan Mirko o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida xorijiy tomon savdo-iqtisodiy va ta’lim yo‘nalishlarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun O‘zbekiston bozoriga katta qiziqish bildirdi.
Xususan, Stefan Mirko O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va Gamburg Savdo-sanoat palatasi o‘rtasida tadbirkorlarni jalb qilib, qo‘llab-quvvatlash modullaridan foydalangan holda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga ko‘maklashuvchi O‘zbekiston-Germaniya Iqtisodiy palatasini tashkil etishni taklif qildi.
Ushbu platforma O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirishga xizmat qiladi hamda O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilik mahsulotlarini Yevropa bozorlariga faol targ‘ib qilishga ko‘maklashadi.
Shuningdek, dual ta’lim sohasida hamkorlik qilishga ham qiziqish bildirildi, xususan, Germaniyaga yuborish orqali malakali kadrlar tayyorlash loyihasini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, xorijiy tomon joriy yilning 13-15 sentyabr kunlari Germaniya Savdo-sanoat palatasi Tashqi savdo departamenti boshlig‘i Folker Treyer boshchiligidagi Germaniya Savdo palatalari va tadbirkorlari delegatsiyalari tashrifi haqida ma’lumot berdi.
Bo‘lajak tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashish, O‘zbekistonning yetakchi korxonalari bilan uchrashuvlar tashkil etish, savdo-iqtisodiy sohada ikki tomonlama hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan muzokaralar olib borishdan iborat.

Состоялась встреча с председателем комитета по Восточной Европе Торговой палаты Гамбурга
20 июля т.г. состоялась встреча между Председателем Торгово-промышленной палаты Узбекистана Давроном Вахабовым и Председателем комитета по Восточной Европе Торговой палаты Гамбурга Стефаном Мирко.
В ходе встречи иностранной стороной был выражен большой интерес к рынку Узбекистана для установления сотрудничества в торгово-экономических и образовательных сферах.
В частности, Стефаном Мирко было предложено создание Узбекско-Германской Экономической палаты между ТПП Узбекистана и ТПП Гамбурга, которая будет способствовать реализации совместных проектов с непосредственным привлечением предпринимателей, с использованием конкретных модулей оказания поддержки.
Данная площадка будет способствовать развитию торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Германией и активно продвигать узбекские сельскохозяйственные и текстильные продукции на рынки Европы.
Также, было озвучено намерение о сотрудничестве в сфере дуального образования, в частности, была достигнута договорённость о реализации проекта в сфере подготовки квалифицированных кадров путем направления в Германию.
Кроме этого, иностранная сторона проинформировала о предстоящем визите 13-15 сентября т.г. делегации торговых палат и предпринимателей Германии во главе с Руководителем отдела внешней торговли Германской Торгово-промышленной палаты Фолькером Трейером.
Основной целью предстоящего визита является, обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах сотрудничества в торгово-экономических отношениях между Узбекистаном и Германией, организация встреч с ведущими предприятиями Узбекистана, проведение переговоров по налаживанию двустороннего сотрудничества в торгово-экономической сфере.