Oʻzbekiston–Rossiya va Rossiya–Oʻzbekiston ishbilarmonlar kengashining 8-qoʻshma yigʻilishi
Qozon shahrida Oʻzbekiston–Rossiya va Rossiya–Oʻzbekiston ishbilarmonlar kengashining 8-qoʻshma yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Tadbir O‘zbekiston va Rossiya mintaqalararo hamkorlikning uchinchi forumi doirasida boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston–Rossiya ishbilarmonlar kengashi ikki mamlakat biznes doiralari orasida oʻzaro manfaatli sheriklik munosabatlarini oʻrnatish, qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, hamkorlik yoʻlida yuzaga keladigan masalalarga yechim topish maqsadida 2005-yilda Oʻzbekiston va Rossiya Savdo-sanoat palatalari negizida tashkil etilgan.
Yigʻilishda Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o'rinbosari J.Urakov, Rossiya–Oʻzbekiston ishbilarmonlar kengashi raisi A.Kuzyayev va boshqalar ishtirok etdi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning eng dolzarb va istiqbolli yo'nalishlari haqida to'xtalib, O‘zbekiston va Rossiya mintaqalarining savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy salohiyati haqida so‘z yuritdilar.
Uchrashuvda Oʻzbekiston–Rossiya ishbilarmonlar kengashining oʻtgan davrdagi faoliyati yakunlari hamda kelgusi davrdagi vazifalari, tashqi savdo hamkorligining istiqbolli yoʻnalishlari hamda ikki mamlakat korxona va tashkilotlari oʻrtasidagi tarmoqlararo hamkorlik masalalari koʻrib chiqildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha vazirliklar, idoralar, hokimliklar, shuningdek, ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining 400 nafar vakili ishtirokida G2B va B2B formatidagi uchrashuvlar boʻlib oʻtdi.

8-е заседание Узбекско-Российского и Российско-Узбекского делового совета
В Казани состоялось совместное 8-е заседание Узбекско-Российского и Российско-Узбекского делового совета. Мероприятие прошло в рамках Третьего форум межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Россией.
Узбекско-российский Деловой совет был создан в 2005 году на базе Торгово-промышленных палат Узбекистана и России в целях содействия деловым кругам двух стран в установлении взаимовыгодных партнерских отношений, реализации совместных инвестиционных проектов, а также нахождения решений вопросам, возникающим в пути сотрудничества между узбекским и российским предприятиями.
В заседании приняли участие заместитель председателя ТПП Узбекистана Ж.Ураков, председатель Российско-Узбекского Делового совета А.Кузяев и другие.
Состоялись выступления сторон о торгово-экономическом и инвестиционном потенциале регионов Узбекистана и России с указанием наиболее перспективных направлений двустороннего сотрудничества.
В ходе заседания были рассмотрены итоги деятельности Узбекско-Российского Делового совета за прошедший период, а также обсуждены задачи на предстоящий период, перспективные направления внешнеторгового сотрудничества и межотраслевой кооперации предприятий и организаций двух стран.
По итогам заседания состоялись G2B и В2В встречи с участием министерств, ведомств, хокимиятов, а также 400 представителей деловых кругов двух стран.