“Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” ishbilarmonlar kengashining 4-yig‘ilishi
Joriy yilning 2 noyabr kuni Turkmaniston Savdo-sanoat palatasida “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” ishbilarmonlar kengashining 4-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Gibrid formatdagi uchrashuvda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Koreya Respublikasining davlat va xususiy sektor vakillari ishtirok etdi.
Jumladan, O’zbekiston vakili sifatida Savdo-sanoat palatasi raisi o’rinbosari Jamshed Urakov eksportchilarni yanada qo’llab-quvvatlash uchun Prezidentimiz tomonidan imzolangan bir qator hujjatlar va yurtimizda transport-logistika sohasi bo’yicha yaratilgan imkoniyatlar to’g’risida nutq so’zladi.
Shuningdek, kun tartibidan hududda sanoat va transportni raqamli transformatsiyalash sohasidagi investitsiyaviy muhit va imkoniyatlarini muhokama qilish, Koreya kompaniyalarining bu boradagi tajribasi bilan tanishish o‘rin olgan.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar Ishbilarmonlar kengashining 2023-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotini ko‘rib chiqib va uning 2024-yilga mo‘ljallangan faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirishdi.

4-е заседание Делового совета «Центральная Азия – Республика Корея»
2 ноября т.г. в Торгово-промышленной палате Туркменистана состоялось 4-е заседание Делового совета «Центральная Азия – Республика Корея».
Во встрече в гибридном формате приняли участие представители государственного и частного секторов стран Центральной Азии и Республики Корея.
В частности, в качестве представителя Узбекистана заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Джамшед Ураков выступил с докладом о ряде подписанных Президентом документов в целях поддержки экспортеров и возможностях, созданных в сфере транспорта и логистики в нашей стране.
В повестку дня были включены вопросы  инвестиционного климата в сфере цифровой трансформации промышленности и транспорта в регионе, взаимные инвестиционные возможности, знакомство с опытом корейских компаний в этой области.
Участники также рассмотрели отчет о деятельности Делового совета за 2023 год и озвучили свои предложения по активизации его деятельности на 2024 год.