Germaniya Federativ Respublikasida O‘zbekiston-Tyuringiya forumi
Avval xabar berganimizdek, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi delegatsiyasi Germaniya Federativ Respublikasida ishchi tashrif bilan bo‘lib turibdi.
Bugun, 30-noyabr kuni Germaniya Federativ Respublikasining Janubiy Tyuringiya Savdo-sanoat palatasi rezidenti T.Herrmann, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi D.Vaxabov hamda O'zbekistonning Germaniyadagi favqulodda va muxtor elchisi D.Axatov ishtirokida O‘zbekiston-Tyuringiya forumi bo‘lib o‘tdi.
Ayni paytda yurtimizda kasbiy ta’lim sifatini oshirish maqsadida Tyuringiya federal yeri bilan yaqin hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Bu esa Germaniyaning ilg‘or tajribasini yurtimizda joriy etishga xizmat qiladi.
Forum doirasida D.Vaxabov nemis tadbirkorlarini Savdo-sanoat palatasi faoliyati, mamlakatimiz iqtisodiy salohiyati va investitsiyaviy muhiti bilan yaqindan tanishtirdi.
Shu bilan birga, nemis tadbirkorlari potensial hamkorlarni izlash boʻyicha hamkorlikni yoʻlga qoʻyishga qiziqish bildirdi.
Ta'kidlash joizki, Tyuringiya iqtisodiyotida mashinasozlik, elektrotexnika sanoati hamda turizm sohasi yuqori darajada rivojlangan bo'lib, ushbu yo'nalishlarda hamkorlik qilish bo'yicha muhim kelishuvlarga erishildi.

Как сообщалось ранее, делегация Торгово-промышленной палаты Узбекистана находится с рабочим визитом в Федеративной Республике Германия.
Сегодня, 30 ноября, состоялся форум Узбекистан-Тюрингия с участием президента Торгово-промышленной палаты Южной Тюрингии ФРГ Т.Херрманна, председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Д.Вахабова и Чрезвычайного и Полномочного Посола Узбекистана в Германии Д.Ахатова.
На сегодняшний день налажено тесное сотрудничество с федеральной землей Тюрингия в целях повышения качества профессионального образования в нашей стране, что послужит внедрению передового немецкого опыта.
В рамках форума Д.Вахабов ознакомил предпринимателей Германии с деятельностью ТПП Узбекистана, а также о потенциале и инвестиционном климате страны.
Вместе с тем, со стороны предпринимателей Германии была проявлена заинтересованность в установлении сотрудничества для поиска потенциальных партнеров.
Следует отметить, что экономика Тюрингии высоко развита в области машиностроения, электротехнической промышленности и туризма, по итогам достигнуты важные соглашения о сотрудничестве в этих направлениях.