Joriy yilning 22-26 yanvar kunlari O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi boshchiligida 100 dan ortiq o'zbekistonlik tadbirkorlar deligatsiyasi amaliy tashrif bilan Belarus Respublikasida bo‘lib turibdi.
Tashrif doirasida 23 yanvar kuni Minsk shahrida O’zbekiston va Belorussiya ishbilarmon doira vakillari o’rtasida davra suhbati hamda B2B uchrashuvlari bo’lib o’tdi.
Tadbir ikki tomonlama ishbilarmonlik aloqalarini kengaytirish, Belarus va O‘zbekiston korxona va tashkilotlari vakillari o‘rtasida aloqalarni yo'lga qo'yish, rivojlantirish va chuqurlashtirish maqsadida tashkil etildi.
Belarus tomonidan turli sohadagi korxonalarning 170 dan ortiq vakillari tadbirga qiziqish bildirishdi.
Ishbilarmonlik uchrashuvini BelSSP raisi Mixail Myatlikov, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Jamshed Urakov, O‘zbekiston Respublikasining Belarus Respublikasidagi Muvaqqat ishlar vakili Rahmatulla Nazarov ochdi.
Muloqotda qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, qurilish, yogʻochsozlik, elektrotexnika sanoati va turizm sohalaridagi hamkorlikni yana-da mustahkamlash istiqbollari va mexanizmlari muhokama qilindi.
"Bellegprom" va "Bellesbuprom" konserni, shuningdek, "Belarus universal tovar birjasi" vakillari o‘zbekistonlik mehmonlarga Belarus tashkilotlarining yengil sanoat, yog‘ochga ishlov berish sohalaridagi salohiyati, ikki davlat korxonalari birja mexanizmidan foydalanish imkoniyatlarini taqdim etdi.
Yalpi qism yakunida ikki mamlakat biznes vakillari to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yo‘lga qo‘yish va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha aniq loyihalarni muhokama qilish maqsadida B2B muzokaralar formatida ishlashni davom ettirdi.

По инициативе Торгово-промышленной палаты Узбекистана 22-26 января т.г. делегация в составе более 100 узбекских предпримателей находится с рабочим визитом в Республике Беларусь.
В рамках визита 23 января в Минске прошли круглый стол и В2В-встречи между представителями бизнес-сообщества Узбекистана и Беларуси.
Мероприятие организовано в целях расширения двусторонних деловых связей, установления и углубления контактов между представителями белорусских и узбекских предприятий и организаций.
С белорусской стороны интерес к мероприятию проявили более 170 представителей предприятий различных сфер.
Бизнес-встречу открыли председатель БелТПП Михаил Мятликов, заместитель председателя ТПП Узбекистана Жамшед Ураков, Временный поверенный в делах Республики Узбекистан в Республике Беларусь Рахматулла Назаров.
Представители концернов «Беллегпром» и «Беллесбумпром», а также Белорусской универсальной товарной биржи представили вниманию гостей из Узбекистана потенциал белорусских организаций в сферах легкой промышленности, деревообработки, возможности использования биржевого механизма предприятиями двух стран во взаимной торговле.
По завершении пленарной части представители бизнеса двух стран продолжили работу в формате В2В-переговоров для установления прямых контактов и обсуждения конкретных проектов дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества.