O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 23-yanvardagi “Tadbirkorlik subyektlarining barqarorlik reytingini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-39-sonli qarori bilan soliqlarni o‘z vaqtida to‘lab, qonunchilik talablariga amal qilgan holda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subyektlariga yanada qulay shart-sharoitlar yaratish va ularni rag‘batlantirish maqsadida “Tadbirkorlik subyektlarining barqarorlik reytingini” joriy etish belgilangan.
Ushbu qaror mazmun-mohiyatini keng tushuntirish va qarorda belgilangan topshiriqlarning ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning 31-yanvar kuni Toshkent shahrida 400 ga yaqin tadbirkorlik subyektlari ishtirokida “seminar-trening” bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda tegishli vazirlik va idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, to‘qimachilik sohasida faoliyat yurituvchi mahalliy tadbirkorlar hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Ushbu tadbirdan ko‘zlangan maqsad tadbirkorlarga 2024-yil 1-fevraldan joriy etilayotgan “Tadbirkorlik subyektlarining barqarorlik reytingi”da ko‘zda tutilgan normalarning mazmun-mohiyatini hamda tadbirkorlarga uning ijrosini ta’minlash bo‘yicha batafsil tushuntirish berishdan iborat.
Tadbirni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi D.Vaxabov, Soliq qo‘mitasi raisi Sh.Kudbiyev va Prezident huzuridagi Tadbirkorlar huquq va manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil D.Qosimov kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Xususan, kun tartibiga muvofiq, qarorning mazmun-mohiyati, Barqarorlik reytingi bo‘yicha tadbirkorlarga beriladigan imtiyoz va preferensiyalarni o‘z vaqtida qo‘llanilishi ustidan olib boriladigan nazorat, Tadbirkorlik subyektlarining barqarorlik reytingini aniqlashda avtomatlashtirilgan platforma hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 30-yanvardagi VMQ-55-sonli Qarori bilan tasdiqlangan Barqarorlik reytingi mezonlari mazmun-mohiyati xususida ma’lumot berildi.
Eslatib o‘tamiz, Reyting doirasida tadbirkorlik subyektlari quyidagi toifalarga ajratiladi:
“AAA”, “AA” va “A” toifalar – yuqori barqarorlik reytingi;
“BBB”, “BB” va “B”toifalar – o‘rta barqarorlik reytingi;
“SSS”, “SS” va “S” toifalar – qoniqarli barqarorlik reytingi;
“D” toifa – quyi barqarorlik reytingi.
Reyting Soliq qo‘mitasining “Tadbirkorlarning barqarorlik reytingi” elektron platformasida idoralararo axborot almashinuvi vositasida avtomatik tarzda (onlayn) shakllantiriladi va Savdo-sanoat palatasining rasmiy veb-saytida e’lon qilib boriladi.
Yuqorida nazarda tutilgan rag‘batlantirish choralari davlat korxonalari hamda ustav kapitalida 50 % va undan ortiq miqdorda davlat ulushi mavjud bo‘lgan yuridik shaxslarga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Seminar-trening davomida mazkur qaror va qaror bilan joriy etilayotgan Barqarorlik reytingini iqtisodiyot, moliya-byudjet sohasida hamda tadbirkorlikni har tomonlama rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash borasida dolzarb va muhimligi ta’kidlanib, tadbirkorlarni qiziqtirgan savollariga ekspertlar tomonidan tushuntirish berildi hamda fikr-mulohazalari tinglandi.

Постановлением Президента Республики Узбекистан ПП-№39 “О мерах по внедрению Рейтинга устойчивости субъектов предпринимательства” от 23 января 2024 года определено внедрение “Рейтинга устойчивости субъектов предпринимательства” с целью создания еще более благоприятных условий для субъектов предпринимательства, которые своевременно выплачивают налоги, и соблюдают требования законодательства в ходе своей деятельности.
В целях разъяснения сути и значимости данного постановления и обеспечения реализации задач, указанных в нем, 31 января текущего года в Ташкенте был проведен «семинар-тренинг» с участием около 400 субъектов предпринимательства.
В мероприятии приняли участие профильные министерства и ведомства, отраслевые объединения, коммерческие банки, отечественные предприниматели, работающие в текстильной отрасли, а также представители СМИ.
Целью мероприятия является детальное разъяснение предпринимателям по содержанию и сути норм, предусмотренных «Рейтингом устойчивости субъектов предпринимательства», который будет введен с 1 февраля 2024 года, и обеспечению  его реализации.
Мероприятие открыли председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Д.Вахабов, председатель Налогового комитета Ш.Кудбиев и Уполномоченный по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте РУз Д.Касимов.
В частности, в соответствии с повесткой дня, была предоставлена информация о сути и значимости постановления, контроле, который будет проводиться за своевременным применением льгот и преференций, предоставляемых предпринимателям согласно Рейтингу устойчивости, Автоматизированной платформе для определения рейтинга устойчивости субъектов предпринимательства, сути и содержании Критериев рейтинга устойчивости, утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан ПКБ -№55.
Напоминаем, в рамках Рейтинга субъекты предпринимательства разделяются на следующие категории:
категории «ААА», «АА» и «А» — высокий рейтинг устойчивости;
категории «ВВВ», «ВВ» и «В» — средний рейтинг устойчивости;
категории «ССС», «СС» и «С» — удовлетворительный рейтинг устойчивости;
категория «D» — низкий рейтинг устойчивости;
Рейтинг формируется автоматически (онлайн) на электронной платформе «Рейтинг устойчивости предпринимателей» Налогового комитета посредством межведомственного обмена данными и публикуется на официальном веб-сайте Торгово-промышленной палаты.
Указанные выше меры стимулирования не применяются к государственным предприятиям и юридическим лицам с долей государства в уставном капитале 50 и более процентов.
В ходе семинара-тренинга была подчеркнута актуальность и важность введенного данным постановлением Рейтинга устойчивости в сфере экономики, финансово-бюджетного и всестороннего развития и поддержки предпринимательства, эксперты ответили на вопросы предпринимателей, и озвучили свое мнение по теме.