O'zbekiston-Koreya biznes-forumi
Mazkur tashrif doirasida 2018 yil 7 mart kuni O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan ikki davlat tadbirkorlari ishtirokidagi O'zbekiston-Koreya biznes-forumi va kooperatsiya birjasi o'tkaziladi. Ushbu tadbir ishbilarmonlik hamkorligini rivojlantirish, shuningdek qo'shma loyihalarni amalga oshirish maqsadida chet el investitsiyalarini jalb qilish uchun qo'shimcha rag'bat sifatida xizmat qiladi.
Forumda qurilish, oziq-ovqat sanoati, savdo, tibbiyot, qishloq xo'jaligi, tekstil, energetika, kimyo sanoati, mashinasozlik, AKT, qadoqlash materiallari, to'qimachilik, logistika, meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash hamda tayyor mahsulotlarni chiqarish, turizm kabi sohalarda faoliyat yuritayotgan Janubiy Koreyaning yirik kompaniyalaridan kelgan 150 dan ortiq vakil, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining turli viloyatlarida joylashgan yirik korxonalar va kompaniyalarning 200 yaqin vakillari ishtirok etishadi.
Ishbilarmonlik uchrashuvi chog'ida ikki davlat tadbirkorlari o'rtasidagi o'zaro hamkorlikni mustahkamlash bo'yicha masalalar muhokama qilinadi.
Bugungi kunda O'zbekiston Respublikasida koreys kapitali ishtirokidagi 460 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda (386 ta qo'shma korxona va 75 ta 100% koreys kapitaliga ena korxona). O'zbekistonda 75 ta koreys kompaniyasining vakolatxonasi akkreditatsiyadan o'tgan.
Ushbu kompaniyalar faoliyatining asosiy yo'nalishlari: neftgaz, neftkimyo va kimyo sohalari, qazib chiqarish, mashinasozlik, elektr texnik, to'qimachilik, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, transport va logistika, turizm, qurilish materiallarini ishlab chiqarish, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va boshqalar.

Узбекско-Корейский бизнес форум проведён в Ташкенте и Фергане
В Республику Узбекистан прибыла делегация деловых кругов Республики Корея во главе с почётным консулом Посольства Республики Узбекистан в Республике Корея, председателем «Evergeen Motor Group» Ким Чанг Кён.
В рамках данного визита 7 марта Торгово-промышленной палатой был проведён Узбекско-Корейский бизнес форум и кооперационная биржа c участием предпринимателей двух стран, которая послужит дополнительным стимулом для развития делового сотрудничества.
Целью проведения данного мероприятия являлось содействие налаживанию торговых связей между узбекскими и корейскими компаниями, проработка вопросов создания новых совместных предприятий и реализация новых инвестиционных проектов.
На форуме приняли участие более 150 представителей крупных южнокорейских компаний занятые в сфере строительства, пищевой отрасли, торговли, информационно-коммуникационные и бизнес технологий, медицина, металлургия, химическая промышленность, энергетика, машиностроение, автомобилестроение, ИКТ, логистика, фармацевтика, переработки плодоовощной продукции и выпуск готовых изделий, а также около 200 представителей крупных предприятий и компаний из различных регионов Республики Узбекистан.
Во время деловой встречи обсуждены вопросы взаимного сотрудничества по укреплению взаимодействия между предпринимателями двух стран.
В рамках бизнес форума состоялась и кооперационная биржа с участием предпринимателей двух стран.
Надо отметить что, Узбекистан является основным торговым партнёром Кореи среди стран Центральной Азии —на республику приходится свыше половины товарооборота Республики Корея с государствами региона.
В настоящее время в Республике Узбекистан функционируют более 460 предприятий с участием корейского капитала (386 совместные и 75 предприятия со 100% корейским капиталом).